Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Lekce 2 - Optimalizace výkonu webu - Databázové indexy

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do optimalizace výkonu webových aplikací, jsme se uvedli do problematiky optimalizace výkonu softwaru. Uvažujeme tedy, že provozujeme aplikaci, která je populární a/nebo obsahuje velké množství dat a nestíhá obsluhovat naše klienty. Dnes začneme hned tím nejčastějším úzkým hrdlem, kterým je databáze.

Databáze

Mějme webovou stránku, na kterou chodí tisíce lidí. Stránka spouští mnoho databázových dotazů a skripty zpracovává interpreter serverového jazyka. Počítejme s nějakými resources, které se musí stahovat. Aplikace se pod náporem požadavků začíná zpomalovat, až přidělený počet vláken webserveru nestíhá dotazy vůbec zpracovat do časového limitu a dojde k vyvolání chyby 500:

Chyba 500

Při rozumných dotazech se handicap neoptimalizované databáze začíná projevovat při práci s tabulkami, které mají cca. stovky tisíc záznamů.

Určitě nepotřebujeme neustále přistupovat k databázi, když se data na stránce mění jen občas. Ale nejprve zkusme spouštění dotazů ponechat jak je a jen je zrychlit. Mnohdy totiž jen toto stačí.

Čím dále se budeme v kurzu do optimalizací pouštět, tím náročnější budou, určitě nemusíte zběsile provádět všechny. Pořadí jsem zvolil tak, abychom šli od jednoduchých až po ty složitější.

Indexy

První optimalizace databáze provádíme formou přidání indexů (viz e-learning kurzy k příslušné databázi). Jedná se o jednoduchou optimalizaci, o které jste již pravděpodobně slyšeli. My se tu na toto téma zaměříme ovšem z pohledu aplikace, nikoli jen databáze, povíme si tedy i jak spolehlivě zjistit, kde indexy vytvořit.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se uvedeme do optimalizace databázové vrstvy nejen web. aplikace pro její zrychlení a snížení odezvy. Probereme indexy a kandidáty na indexy.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 84 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 71 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 4 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 32 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
71 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 210 Kč 178 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Úvod do optimalizace výkonu webových aplikací
Všechny články v sekci
Optimalizace (nejen) webových aplikací
Miniatura
Následující článek
Optimalizace výkonu webu - Chybně položené dotazy
Aktivity (2)