Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50

Lekce 2 - Optimalizace výkonu webu - Databázové indexy

V minulé lekci, Úvod do optimalizace výkonu webových aplikací, jsme se uvedli do problematiky optimalizace výkonu softwaru.

Představme si, že provozujeme aplikaci, která je populární a/nebo obsahuje velké množství dat a nestíhá obsluhovat naše klienty. Dnes začneme hned tím nejčastějším úzkým hrdlem, kterým je databáze.

Databáze

Mějme webovou stránku, na kterou chodí tisíce lidí. Stránka spouští mnoho databázových dotazů a skripty zpracovává interpreter serverového jazyka. Počítejme s nějakými resources, které se musí stahovat. Aplikace se pod náporem požadavků začíná zpomalovat, až přidělený počet vláken webserveru nestíhá dotazy vůbec zpracovat do časového limitu a dojde k vyvolání chyby 500:

Chyba 500

Při rozumných dotazech se handicap neoptimalizované databáze začíná projevovat při práci s tabulkami, které mají cca. stovky tisíc záznamů.

Určitě nepotřebujeme neustále přistupovat k databázi, když se data na stránce mění jen občas. Ale nejprve zkusme spouštění dotazů ponechat jak je a jen je zrychlit. Mnohdy totiž jen toto stačí.

Čím dále se budeme v kurzu do optimalizací pouštět, tím náročnější budou, určitě nemusíte zběsile provádět všechny. Pořadí jsem zvolil tak, abychom šli od jednoduchých až po ty složitější.

Indexy

První optimalizace databáze provádíme formou přidání indexů (viz e-learning kurzy k příslušné databázi). Jedná se o jednoduchou optimalizaci, o které jste již pravděpodobně slyšeli. My se tu na toto téma zaměříme ovšem z pohledu aplikace, nikoli jen databáze, povíme si tedy i jak spolehlivě zjistit, kde indexy vytvořit.


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 104 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 88 bodů (220 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 6 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 40 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
88 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 260 Kč 220 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se uvedeme do optimalizace databázové vrstvy nejen web. aplikace pro její zrychlení a snížení odezvy. Probereme indexy a kandidáty na indexy.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity