BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 4 - Optimalizace výkonu webu - EXPLAIN, COUNT(), cachování do DB

V minulé lekci, Optimalizace výkonu webu - Chybně položené dotazy, jsme pokračovali v databázových optimalizacích. V dnešní lekci toto téma vyčerpáme, než se v kurzu přesuneme na vrstvu aplikační a cachování. I dnes si ukážeme špatně napsané SQL dotazy a jejich přeformulování a zrychlení webu. Dále si povíme o denormalizaci databáze, cachování do databáze, změně databáze a dalších možnostech optimalizace v této vrstvě.

Příkaz EXPLAIN

Často lze spoustu problémů odhalit pomocí SQL příkazu EXPLAIN, který vypíše dodatečné informace o dotazu, které mohou odhalit příčinu problému. 

Jeho syntaxe obvykle je:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu vyčerpáme možnosti zrychlení webu optimalizací databázové vrstvy příkazem EXPLAIN, nahrazením funkce COUNT(), cachováním do DB a přesunutím DB.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 84 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 71 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 4 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 32 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
71 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 210 Kč 178 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)