Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Discount week - May - 50

Lekce 2 - Instalace systému ObjectGears

V minulé lekci, Jak rychle vytvořit aplikaci pro data - Systém ObjectGears, jsme se seznámili se systémem ObjectGears pro rychlou tvorbu aplikací pracujících s daty bez nutnosti programování.

Nyní se naučíme ObjectGears nainstalovat.

Požadavky systému

Systém ObjectGears je ASP.NET webová aplikace, která pro svůj běh potřebuje webový server IIS a nainstalovaný .NET Framework 4.6. Pro uložení dat se používá databáze typu MS-SQL Server. V tomto článku nebudeme popisovat, jak se instalují tyto produkty, protože už jsou na to napsány specializované kurzy. Případně je možné přečíst dokumentaci na stránkách společnosti Microsoft.

Instalace systému ObjectGears

Instalace systému se provádí pomocí instalačních balíčků, které si stáhnete pomocí instalačního programu. Ten slouží nejen pro instalaci, ale i pro přehled všech dostupných balíčků, evidenci vašich instancí ObjectGears a jejich jednotnou správu. Z jednoho místa tak můžete aktualizovat a zálohovat všechny instance. To je výhodné pokud budete mít více instancí - vývojové, testovací, provozní…

Stažení instalačního programu a balíčků

Instalační program si stáhněte ze stránek ObjectGears. Stažený ZIP soubor rozbalte a spusťte program Com.ObjectGears.Installer.exe.

Po spuštění se zobrazí průvodce. Nastavte si požadovaný jazyk. Zákaznické ID nevyplňujte, protože žádné nemáte. Email pro zasílání informací vyplňte, pokud chcete dostávat informace o novinkách (možno nastavit i později). Nejdůležitější je nastavení Globálního diskového úložiště. Jedná se o adresář na disku, kam se budou stahovat balíčky a ukládat zálohy při aktualizaci. Posledním krokem je stažení aktuálních balíčků.

ObjectGears instalátor

Po dokončení průvodce se automaticky aktualizuje instalátor na nejnovější verzi.

ObjectGears seznam instancí

Kliknutím na záložku Instalační balíčky se zobrazí nabídka všech dostupných balíčků, které si můžete nainstalovat.

Balíčky jsou rozděleny do čtyřech kategorií:

  • ObjectGears (vlastní systém),
  • Utility,
  • Barevná schémata a
  • Moduly.

Moduly představují rozšíření systému o speciální webparty pro zobrazení informací. Barevná témata umožňují změnit barvy systému.

Nyní stáhněte balíček s prázdnou databází (bez připravených modelů). Přejděte na záložku ObjectGears a u prvního balíčku ObjectGears 1.8.0.0 prázdná databáze klikněte na tlačítko Stáhnout. Balíček se stáhne z webu (musíte být připojení k internetu) a rozbalí se (do globálního diskového úložiště). Bude to chvilku trvat, protože má cca 30MB.

ObjectGears seznam balíčků

Po stažení budete mít dostupná tlačítka pro instalaci (Instalovat) a prohlížení balíčku (Otevřít složku).

ObjectGears detail balíčku

Jak provozovat ObjectGears

Nyní je na čase se rozhodnout, jak budete provozovat celý systém. ObjectGears je určen do firemního prostředí a tak na jednom soukromém počítači nebude moc užitečný, natož dostupný pro více uživatelů. Je třeba jej tedy nasadit na firemní server, kde bude dostupný všem zaměstnancům 24h/7dní v týdnu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud jej však chcete provozovat pro sebe nebo mimo firemní síť, pak doporučuji využít služeb hostingu.

Podle zvolené varianty se bude dále lišit instalace.

Provozování ve firemní síti

V tomto okamžiku je třeba vytvořit prázdnou databázi v MS-SQL Serveru (stačí Edice Express, která je zdarma) a přidat do ní uživatele s právy dbo_owner. Tímto uživatelem se bude aplikace přihlašovat do databáze. Také vytvořte virtuální adresář na IIS pro instalaci ObjectGears. Konfigurací IIS se můžete inspirovat tímto článkem, jen nastavení proveďte pro verzi .NET Frameworku 4.6. Obrazovky se budou pravděpodobně mírně lišit podle vaší verze IIS.

Vytvoření instance

Pro instalaci do firemní sítě potřebujete v instalačním programu vytvořit novou instanci. Klikněte na tlačítko Instance a Nová instance. Nastavte název, typ a cesty pro web (na virtuální adresář v IIS), admin tool a winservice. Admin tool obsahuje pomocné nástroje a může být uložen kdekoliv. WinService je služba, která obsluhuje workflow, emaily a další a měla by být nainstalována na serveru, kde může bezpečně neustále běžet. Není nutné, aby byla na stejném serveru, jako je webová část (IIS). Poslední důležitá věc je připojovací řetězec do databáze.

ObjectGears nová instance

Po nastavení klikněte na tlačítko Uložit.

Instalace

Nyní již přistoupíte k vlastní instalaci. Všechny předchozí kroky provádíte pouze jednou. Následující kroky již budete provádět s každou další aktualizací systému ObjectGears.

Klikněte na tlačítko Instalační balíčky, u balíčku ObjectGears 1.8.0.0 prázdná databáze klikněte na tlačítko Instalovat.

ObjectGears nová instalace – 1

Zkontrolujte, zda jste vybrali správný balíček pro instalaci, zvolte instanci, do které chcete instalaci provést, a klikněte na tlačítko Další. Instalátor zkontroluje databází a ověří, zda je možné instalaci provést.

ObjectGears nová instalace – 2

Jelikož se jedná o novou instalaci, není v databázi ještě nic nainstalováno. Také můžete zrušit vytváření záloh před/po instalaci. Kliknutím na tlačítko Další pokračujte.

ObjectGears nová instalace – konfigurace

V tomto kroku věnujte pozornost nastavení těmto parametrům:

  • AdminLogins – účet administrátora. Pravděpodobně to budete vy, napište sem tedy své přihlašovací jméno do windows.
  • WebUrl – webová adresa, jak jste ji nakonfigurovali na IIS. Např: https://og.firma.cz

Pokračujte tlačítkem Další.

ObjectGears nová instalace – nastavení

Při provozování ve firemním prostředí, použijte přihlašování doménovým účtem. Při provozování na hostingu použijte přihlášení jménem a heslem.

Pokud zatím nemáte připravený SMTP server, pak nenastavujte odesílání emailu. Nastavení můžete provést i později. Ostatní nastavení můžete ponechat.

Pokračujte tlačítkem Další.

ObjectGears nová instalace

Toto je poslední krok před vlastní instalací. Tlačítkem Instalovat se spustí instalace.

Pokud jste pro instanci nastavili adresář pro WinService, pak se vám zobrazí dialog pro její spuštění. V zobrazeném adresáři jsou dva BAT soubory pro ruční instalaci a odinstalaci WinService.

Tento krok můžete přeskočit a WinService spustit později.

ObjectGears nová instalace – spuštění winservice

Tím jsme se dostali na konec instalace. Tlačítkem Zobrazit web instance si spustíte systém ObjectGears v prohlížeči.

ObjectGears – nová instalace – dokončení

Tlačítkem Zavřít ukončíte instalaci a vrátíte se na obrazovku s balíčky.

Provozování na hostingu

Při instalaci na hostingu nemusíte vytvářet databázi ani virtuální adresář na IIS, protože to vám poskytne přímo hosting. Bohužel instalační program nepodporuje instalaci na hosting, tak musíte instalaci provést ručně.

Prvním krokem je spuštění skriptů v databázi na hostingu. Zobrazte si adresář s balíčkem (pomocí tlačítka Otevřít složku u balíčku).

Přihlašte se do databáze na hostingu a postupně spusťte všechny skripty (soubory *.sql) podle rostoucích čísel (1-18).

ObjectGears – balíček

Nyní nahrajeme na web všechny soubory pro běh webové části. Přesuňte se do podadresáře Web/ a všechny soubory zkopírujte pomocí FTP na hosting.

Pak ještě upravte konfiguraci v souboru web.config:

  • Nastavte přihlašovací řetězec connectionString="..."
  • Nastavte hodnoty pro proměnné AdminLogins a WebUrl. Hodnotu nastavíte mezi element value.

Jako drobné vylepšení/zjed­nodušení instalace můžete provést "fiktivní instalaci" na svém počítači do připravené prázdné databáze a adresáře (bez nutnosti mít IIS). Následně z databáze vytvoříte backup soubor a ten obnovíte (restore) na hostingu (pokud to je možné). Při této "fiktivní" instalaci se vám nastaví web.config a ten tak nemusíte editovat ručně.

Tímto máte systém ObjectGears v základní verzi nainstalován. V dokumentaci je popsána řada nastavení pro detailnější konfiguraci, ale to pro začátek můžete přeskočit.

V příští lekci, První spuštění systému ObjectGears, provedeme první spuštění systému ObjectGears, vytvoření prvního uživatele a prohlídku základních stránek pro správu systému.


 

Předchozí článek
Jak rychle vytvořit aplikaci pro data - Systém ObjectGears
Všechny články v sekci
Systém ObjectGears
Článek pro vás napsal Jan Stodůlka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje programování v C# a MS SQL serveru.
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Avatar
littlefly
Člen
Avatar
littlefly:27.5.2020 12:28

Zajímavé... Ale odbýt tady lidi s poznámkou "V tomto článku nebudeme popisovat, jak se instalují tyto produkty. K dispozici je příslušná dokumentace na stránkách společnosti Microsoft." je dosti mrzuté, pokud chci být slušný. Jeníčku, tento kurz by měl být o tom, jak se něco i naučit a když vynecháme nejjednoduchší, nebo základní nastavení, jako je příprava prostředí, tak to mnoha zájemcúm je k ničemu. Kdybys byl tak laskav, zkus nám méně zdatným doplnit tyto základy. Děkuji i za zbylé lamy.

 
Odpovědět
27.5.2020 12:28
Avatar
littlefly
Člen
Avatar
Odpovídá na littlefly
littlefly:27.5.2020 12:32

A ješte se jazykovědcům omlouvám za případné pravopisné chyby. Čeština není můj mateřský jazyk.

 
Odpovědět
27.5.2020 12:32
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Stodůlka
Redaktor
Avatar
Odpovídá na littlefly
Jan Stodůlka:27.5.2020 14:34

Děkuji za připomínku, ale tento článek je ObjectGears a není možné zde popisovat instalaci jiných produktů (ani bych si to netroufl). Ty sami dají na několik článků. Navíc to již mnohokrát popsali jiní lidé.
Už takto bylo potřeba některé věci z instalace přeskočit abych se vešel do požadované délky.
Nicméně doufám, že vás systém ObjectGears zaujal a třeba jej i použijete.

PS: Krávy jsme spolu nepásli, takže prosím o oslovení JAN nebo HONZO.

Odpovědět
27.5.2020 14:34
Nechodím do hospody, protože doma programuji.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.