Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.

Lekce 1 - Jak rychle vytvořit aplikaci pro data - Systém ObjectGears

V dnešní době musí každá firma nebo podnikatel pracovat se spoustou informací. Tyto informace je třeba někde udržovat. Psát je na papír je nedostatečné, a ani výborný pomocník Excel není nejvhodnější, zvláště pokud potřebujete mít mezi informacemi vazby.

Vytvořit si vlastnoručně aplikaci či si ji nechat někde napsat nemusí být vhodné pro každého. V prvním případě pro vytvoření aplikace potřebujete znát spoustu věcí z oblasti programování. V druhém případě vás to bude stát spoustu peněz. A to jednorázově při vytvoření aplikace a i následně pro její další rozvoj.

Další možností, jak získat aplikaci pro uložení vašich dat, je použít low-code development systém. O jednom z nich je i tento článek. Systém ObjectGears umožňuje běžně naklikat 80-100% aplikace, kterou potřebujete, bez nutnosti umět programovat. Vaši aplikaci si můžete vytvořit během pár minut/hodin a nemusí vás to stát ani korunu.

K čemu lze systém ObjectGears využít

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Primárním cílem systému je umožnit uživatelům vkládat, upravovat a zobrazovat informace a to různým způsobem. V systému si vytvoříte tabulku (v názvosloví ObjectGears třídu), do ní přidáte sloupce (textové, číselné, datum…). Automaticky s tím se vytvoří formuláře pro seznam záznamů a detail záznamu. Následně stačí jen nastavit přístupová oprávnění, samozřejmě formou naklikání, a už můžete vkládat první informace. Vlastní programátory potřebujete jen v případě skriptování. A i na to v dokumentaci k systému existuje spousta příkladů pro běžné použití, které lze zkopírovat.

Při vytváření aplikace můžete použít i některou z dalších funkcionalit systému:

 • přístup řízený rolemi - přístup na cílové objekty (záznamy, stránky, tlačítka) je řízen pomocí rolí. Jednoduše tak uživateli nastavíte oprávnění jen pro čtení a jinému zase oprávnění aktualizovat či mazat záznamy.
 • tlačítka - na toolbar lze přidat tlačítko a jeho akci naskriptujete pomocí JavaScriptu:
Tlačítka na toolbaru
 • dotazy - pro tvorbu reportů či složitějších přehledů použijete dotazy. Zde využijete široké možnosti, které poskytuje SQL server pro práci s daty přímo v databázi.
 • workflow - systém ObjectGears obsahuje řadu nástrojů pro práci s workflow. A to díky designéru workflow, systému pro spouštění workflow a sledování jejich instancí až po verzování workflow.
 • schémata - záznamy nemusíte zobrazovat jen pomocí řádek v seznamu, ale i graficky s vazbami mezi sebou. Opět jednoduše naklikatelné:
Datová schémata v systému ObjectGears
 • stránky - pro specifické zobrazení nebo úpravu dat lze použít webparty. Ty se vkládají na stránku a mohou informace zobrazovat pomocí textů, záznamů nebo graficky jako grafy. Pomocí .NET rozšíření si můžete vytvářet i vlastní webparty.

Ukázka: Dokumentace systému objectGears, která je implementovaná jako stránka s webparty:

Model Verzovaná dokumentace – stránka s webpárty
 • archivaci - pro archivaci všech změn na třídě stačí zaškrtnout jedno nastavení. Od tohoto okamžiku se budou ukládat všechny změny, které uživatelé provedou. A to i včetně možnosti si dané změny prohlížet.
 • reporty - reporty vám umožňují se podívat na vaše data jinak, než jako záznamy ve třídě. K dispozici je několik typů grafů a přístup pomocí rolí pro detailní nastavení přístupů. Reporty je též možné vložit do stránky pomocí webpartu Report.

Připravené modely

ObjectGears obsahuje již připravené modely. Ty máte možnost dále rozvíjet nebo naopak zjednodušit skrytím či odmazáním funkcionalit, které nehodláte použít.

Přehled některých připravených modelů:

 • ITIL - Configuration management, Incident a Problem management, Change management... - základní procesy dle ITIL.
 • Znalostní báze - v tomto modelu si vytváříte články popisující firemní procesy a znalosti. V podstatě jde o firemní encyklopedii znalostí.
 • Verzovaná dokumentace - model je vhodný, pokud potřebujete vést dokumentaci pro váš produkt ve více jazycích a verzích. Příkladem je dokumentace systému ObjectGears
 • EasyTask - jednoduchá evidence úkolů pro jeden tým. Každý uživatel může vytvořit úkol a někomu jej přiřadit, či na něm začít pracovat.

Obrazovka s přehledem záznamů modelu EasyTask:

Model EasyTask – obrazovka se seznamem záznamů

Obrazovka s detailem záznamu modelu EasyTask:

Model EasyTask – obrazovka s detailem záznamu

Licence

ObjectGears lze používat zdarma do 25 uživatelů a to i komerčně.

V příští lekci, Instalace systému ObjectGears, si ukážeme, jak jednoduše nainstalovat systém ObjectGears.


 

Všechny články v sekci
Systém ObjectGears
Článek pro vás napsal Jan Stodůlka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje programování v C# a MS SQL serveru.
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!