Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

Lekce 5 - UML - Class diagram

V minulé lekci, UML - Doménový model, jsme si vytvořili doménový model a tak jsme si vlastně ukázali základní notaci tříd v UML a také základní vztahy, které mezi sebou třídy mohou mít. Doménový model byl zjednodušenou verzí modelu třídního (Class diagramu).

Dnes si ukážeme nějaké další vazby a vytvoříme si třídní diagram.

Class diagram

Diagram tříd je diagram implementace. To je rozdíl oproti doménovému modelu, který byl spíše náčrt systému. Class diagram je již naostro, musí být úplný, když ho programátor přepíše do kódu, kód musí fungovat. Budeme zde mít tedy všechny třídy, které aplikace bude obsahovat. Třídy budou mít všechny atributy a také metody. Diagram je platformově závislý, tedy specifický pro určitý programovací jazyk. Mimo jiné to znamená, že se v identifikátorech již nevyskytuje diakritika, atributy mají datové typy specifické pro daný jazyk a podobně.

Význam diagramu

Class diagram je návod pro programátora, ten by již neměl s naším diagramem řešit žádné zásadní otázky ani problémy, jeho práce by měla být (možná bohužel :) ) rutinní. Návrh systému mají na starosti zkušení programátoři a analytici. Díky návrhu se potom samotné programování může předat i méně zkušeným programátorům, kteří jsou mnohdy levnější. Diagram tříd je dobré vytvořit však i v případě, že systém píšeme jen pro sebe, donutí nás to nejprve přemýšlet v kontextu celého systému a až potom programovat. Nestane se nám, že napíšeme půlku systému a potom zjistíme, že to takhle nebude fungovat. Složitější informační systémy již nelze vytvářet bez návrhu a i práce v týmu se bez kvalitního návrhu neobejde. Diagram nám do budoucnosti poslouží i jako dokumentace.

Ukažme si ještě jednou grafickou notaci třídy v UML, tentokrát již kompletní:

Třída v UML diagramu

V první části obdélníku je opět název třídy, tentokrát již bez diakritiky.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

V druhé části jsou přítomny atributy s datovými typy. Před každým atributem je uveden modifikátor přístupu. Máme 4 možnosti:

  • - (mínus) - Privátní atribut (private).
  • + (plus) - Veřejný atribut (public).
  • # (hash kříž) - Protected atribut (protected).
  • ~ (tilda) - Atribut viditelný v rámci balíku (package).

Význam prvních 3 určitě známe z objektově orientovaného programování, package atribut je atribut viditelný v rámci celého balíčku tříd (tedy jmenného prostoru).

Mezi název atributu a datový typ píšeme dvojtečku.

Metody v posledním obdélníku jsou zapisovány podobně. Je možné specifikovat ještě několik symbolů, ale to se v praxi příliš nepoužívá a proto se tím nebudeme zabývat.

Vztahy

Oproti doménovému modelu zde můžeme použít ještě další 2 vztahy.

Realizace (Realization)

Vztah realizace je mezi interface a třídou, která tento interface implementuje. Třída reprezentující interface má tzv. stereotyp. Ten se píše do dvojitých špičatých závorek, stejně jako tomu je u vazby <<include>> v Use Case diagramu. Stereotyp umožňuje změnit význam určitého prvku v diagramu, nyní měníme třídu na interface. Třída implementující interface je k interface připojena vazbou podobnou dědičnosti, pouze je čára vykreslena jako přerušovaná.

Realizace interface v UML diagramu

Asociační třída (Association class)

Asociační třída je třída, která zprostředkovává vztah mezi 2 entitami. Výhodou je to, že může vztahu dodat nějaké atributy. Často se uvádí příklad tříd Osoba a Zajezd, kdy asociační třída Ucast přiřazuje osobu na zájezd a dodává čas příjezdu a odjezdu. Dalším příkladem je třeba Osoba a Hotel, kdy v hotelu není pevně stanovený čas ubytování a objednává si ho konkrétní osoba. Podobná třída by mohla ještě např. být mezi zaměstnancem a firmou, kde by definovala plat zaměstnance. Dalším využitím může být možnost takto vytvořit vazbu M:N, podobně, jako to funguje u databází. Asociační třída by tedy držela kolekci referencí. Použití asociační třídy může být poněkud zavádějící a pokud si nejste jistí, tak se ji raději vyhněte.

Asociační třída v UML diagramu

Příklad Class diagramu

Přejděme k příkladu a vytvořme si Class diagram ITnetwork. Budeme samozřejmě vycházet z předešlého doménového modelu.

Předem upozorňuji, že příklad je velmi zjednodušený, návrh není ideální a nectí MVC architekturu, jak je u webových aplikací zvykem.

Příklad class diagramu, diagramu tříd v UML

Vidíme, že oproti doménovému modelu zde máme úplně novou třídu System. Ta drží instance aktuálního článku a aktuálního uživatele. Dále drží kolekce článků, členů a sekcí. Doménový model pouze mapoval důležité entity z hlediska business zadání a tedy ani nepřemýšlel nad tím, jak systém bude uvnitř fungovat. Počet tříd se tedy prakticky vždy s přechodem od doménového modelu k Class diagramu zvýší.

Instance systému se vytváří s každým HTTP požadavkem, jak nám říká poznámka ke třídě nalevo. Za povšimnutí stojí také výčtový typ StavClanku, který je zde zakreslen jako třída a výčtový typ je z něj vytvořen pomocí stereotypu <<enumerable>>. Zbytek jsme si již popsali, takže si diagram prohlédněte. Jako je to u všech diagramů, je to jeden možný způsob, jak systém navrhnout, možností je nespočetně a i těch správných je mnoho.

Příště, v lekci UML - State Machine diagram, se zaměříme na popis tříd a ukážeme si ještě komplexnější praktický příklad Class Diagramu.


 

Předchozí článek
UML - Doménový model
Všechny články v sekci
UML
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
UML - State Machine diagram
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
80 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (19)

Avatar
Drahomír Hanák:4.12.2013 0:08

Abych to ještě uvedl na pravou míru. To, o čem tu diskutujeme, není Dependency Injection, ale Dependency Injection Container (DIC). DI je v zásadě i toto: new UserDao(new Database('local­host')) i když takhle zapsané to není v praxi použitelné.

Ještě bych chtěl možná zmínit, že DI a singleton se navzájem nevylučují.

Editováno 4.12.2013 0:10
 
Odpovědět
4.12.2013 0:08
Avatar
Milan Gallas
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Drahomír Hanák
Milan Gallas:4.12.2013 18:02

Tak uznávám, že po menší úpravě kódu by mohla být ochrana dostačující(nikoli 100%). Jednoduchá verze třídy by mohla vypadat třeba takto:
http://www.itnetwork.cz/dev-lighter/253

Editováno 4.12.2013 18:02
 
Odpovědět
4.12.2013 18:02
Avatar
strongmann
Člen
Avatar
strongmann:3.9.2017 20:02

Ahoj,
jen se chci zeptat, privátníAtribut je + (plus), zatímco privátníMetoda je - (mínus)(viz. obecný diagram třídy) není to chyba?
Moje chyba, přehlédl jsem se jak tam jsou přehozené řádky...

Editováno 3.9.2017 20:03
 
Odpovědět
3.9.2017 20:02
Avatar
nickname01
Člen
Avatar
nickname01:21.11.2017 18:01

Lze do class diagramu zakreslit namespace? Pokud ano, jak?

 
Odpovědět
21.11.2017 18:01
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na nickname01
David Čápka:21.11.2017 18:24

K tomu je diagram balíčků, viz dále v kurzu :)

Odpovědět
21.11.2017 18:24
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
nickname01
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
nickname01:21.11.2017 18:32

Díky. Takže namespace do class diagramu zakreslit nelze?

Editováno 21.11.2017 18:32
 
Odpovědět
21.11.2017 18:32
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na nickname01
David Čápka:21.11.2017 18:35

Myslím, že by se tam dal zanést pomocí značky pro balíčky, viz dále. Třídy bys potom umístil do symbolu pro balíček. Ale ještě jsem to tak v praxi neviděl.

Odpovědět
21.11.2017 18:35
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Avatar
nickname01
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
nickname01:21.11.2017 18:38

Díky ;-)

Editováno 21.11.2017 18:39
 
Odpovědět
21.11.2017 18:38
Avatar
Pavel Šaman
Člen
Avatar
Pavel Šaman:14.4.2018 15:16

Dobrý den,
pochopil jsem, že Clanek by si měl uchovávat odkaz na Redaktor, ale nevidím to mezi atributy u třídy Clanek. Jak se toto řeší v kódu? Čekal bych, že třída bude obsahovat atribut Redaktor (instanci třídy Redaktor), tzn. odkaz na redaktora článku. Pak bych to ale čekal i v class diagramu takto zakreslené.
Děkuji za odpověď

 
Odpovědět
14.4.2018 15:16
Avatar
Karel Karafiát:5.11.2021 9:34

Zdravím. Nejsem si jistý, zda správně chápu princip UML ve vztahu k Reactu. Nevím, jak jsou myšleny globální a lokální (+ a -) značky - jsou myšleny ve vztahu k celému kódu nebo ve vztahu jen k této komponentě? Bude zde nějaká dobrá duše, která by se pokusila mi na mém krátkém kódu vysvětlit UML (UML opravdu vidím poprvé, ale uznávám, že je to skvělý nástroj pro práci v týmu) Díky moc. Karel

 
Odpovědět
5.11.2021 9:34
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 29. Zobrazit vše