Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount 30 + hiring

Lekce 4 - UML - Doménový model

V minulé lekci, UML - Use Case Specifikace, jsme dokončili Use Case diagram.

Dostáváme se k tzv. doménovému modelu. Doménový model se vytváří spolu s Use Case diagramem v počáteční fázi vývoje softwaru. Jedná se o formu class diagramu, tedy diagramu tříd. Asi nemusím zmiňovat, že systém bude programován objektově a proto bude i tak navrhován. Základní entitou je třída.

Třídy v doménovém modelu jsou však značně zjednodušené, neobsahují metody a mají pouze důležité atributy. Názvy tříd, atributů a další identifikátory můžeme psát s diakritikou. Doménový model je tedy jakýsi náčrt základních entit systému a vztahů mezi nimi. Je platformově nezávislý (není určen pro konkrétní programovací jazyk) a atributy nemají datové typy.

Při tvorbě doménového modelu vycházíme ze zadání klienta. Z něj identifikujeme klíčové entity a vztahy mezi nimi. Tyto entity zakreslíme do modelu jako třídy.

Grafická notace třídy je obdélník rozdělený vodorovně na 3 části.

Notace třídy v doménovém diagramu

V první je zapsané jméno třídy, v druhé jsou její atributy a ve třetí části nalezneme metody. Pro doménový model budeme uvádět jen zjednodušenou notaci s názvem třídy a atributy. Kompletní třídu si představíme příště, u Class diagramu.

Třídy jsou mezi sebou propojeny pomocí vztahů.

Vztahy

UML nabízí několik druhů vztahů, ty základní si vyjmenujeme.

Asociace (Association)

Asociace určuje základní vztah mezi dvěma entitami. Ty mohou existovat nezávisle na sobě. Zakreslujeme ji jako jednoduchou plnou čáru.

Příklad jednoduché asociace mezi 2 entitami může být Auto a Řidič. Vztah by se znázornil takto:

UML notace vztahu asociace mezi třídami v doménovém diagramu
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Jako výchozí je směr na obě strany, tedy že první entita má odkaz na druhou, a naopak druhá na první. Toto chování můžeme změnit přidáním jednoduché šipky, která směr specifikuje a způsobí, že odkaz si uchovává pouze ta instance, ze které směřuje šipka.

Je možné vytvořit asociaci i mezi 3 třídami, ale tím se nebudeme zabývat.

Agregace (Aggregation)

Agregace reprezentuje vztah typu celek - část. Zakreslujeme ji jako plnou čáru, zakončenou na jedné straně prázdným kosočtvercem. Ten je umístěn u té entity, která reprezentuje celek (např. sekce s články). Z hlediska implementace je to tak entita, která drží kolekci prvků. Entita reprezentující část může existovat sama o sobě a být součástí i jiných kolekcí.

Příkladem agregace může být již zmíněná sekce, obsahující články. Čísla na konci vazby znamenají tzv. multiplicitu, přesněji, že sekce obsahuje libovolný počet článků a článek patří alespoň do 1 sekce.

UML notace vztahu agregace mezi třídami v doménovém diagramu

Multiplicitě se ještě budeme dále věnovat.

Kompozice (Composition)

Kompozice je podobná agregaci, avšak reprezentuje silnější vztah. Entita části nemá bez celku smysl. Pokud zanikne celek, zanikají automaticky i jeho části.

Kompozici zakreslujeme stejně jako agregaci, kosočtverec je ovšem plný. U entity reprezentující celek musí být multiplicita vždy 1. Tato vazba bývá matoucí a doporučil bych se jí spíše vyhýbat a nahradit ji agregací.

Příkladem může být Objednávka a Položka objednávky. Zatímco článek z minulého příkladu dává bez sekce ještě nějaký smysl, položka objednávky bez objednávky smysl nedává. Proto je zde použita kompozice.

UML notace vztahu kompozice mezi třídami v doménovém diagramu

Generalizace (Generalization)

Posledním vztahem, který si zde uvedeme, je generalizace. Z hlediska implementace se jedná o dědičnost. Jedna entita dědí vlastnosti a chování jiné. S touto vazbou jsme se již setkali u Use Case diagramu.

Generalizaci zakreslujeme jako plnou čáru, zakončenou na jedné straně prázdnou uzavřenou šipkou (nebo chcete-li trojúhelníkem). Šipka je na straně entity, ze které se dědí.

Příkladem může být třída Tvar, ze které dědí třídy Čtverec a Kruh.

UML notace vztahu generalizace mezi třídami v doménovém diagramu

Multiplicita

Vraťme se ještě k multiplicitě (neboli násobnosti). Multiplicitu můžeme uvést u vazeb asociace, agregace a kompozice (zde pouze z jedné strany).

Vraťme se k příkladu sekce - článek:

Multiplicitu zde čteme takto: Sekce může mít libovolný počet článků (to poznáme podle hvězdičky u třídy Článek). Článek patří do 1 až libovolně sekcí (to poznáme podle 1..* u Sekce). Pojďme si nyní uvést jednotlivé možné zápisy multiplicity:

  • 1 (číslo) - Označuje konkrétní hodnotu (zde právě 1).
  • * (hvězdička) - Označuje libovolný počet (tedy i 0). Místo hvězdičky můžeme v některých materiálech nalézt symbol N.
  • 1..* (interval) - Pomocí 2 teček můžeme označit interval. Do něj vkládáme nám již známé symboly, např.: 2..6 nebo 1..* nebo 0..1.

Zápisy můžeme dokonce i slučovat, např. takto: 1, 2, 3, 7..*. Tento zápis označuje multiplicitu 1, 2, 3 nebo 7 a více.

Pokud není multiplicita uvedena, označuje to výchozí hodnotu 1.

Příklad

Pokračujme v našem návrhu ITnetwork, zamysleme se nad základními entitami a propojme je vztahy. Mohli bychom dospět k podobnému výsledku (uvedl jsem i atributy, což však není vůbec nutné):

Doménový model redakčního systému v UML

Všimněte si, že v doménovém diagramu vazby ještě dodatečně popisujeme, v Class diagramu to již zpravidla neděláme. Vyplněná šipka označuje směr, ve kterém čteme popisek vazby, např. redaktor píše článek. Mohl by zde být obrácený směr šipky a popis "byl napsán", i když to nezní tak přirozeně.

Příště, v lekci UML - Class diagram, se podíváme na Class diagram.


 

Předchozí článek
UML - Use Case Specifikace
Všechny články v sekci
UML
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
UML - Class diagram
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
103 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (4)

Avatar
Akimi Mei
Neregistrovaný
Avatar
Akimi Mei:12.4.2013 16:08

skvělý článek :D

 
Odpovědět
12.4.2013 16:08
Avatar
Mannerheim
Neregistrovaný
Avatar
Mannerheim:20.6.2013 14:47

Opravdu jsou svislé šipky v pravé části posledního obrázku dobře?

 
Odpovědět
20.6.2013 14:47
Avatar
vfsdfsdfdsf
Člen
Avatar
vfsdfsdfdsf:5.2.2014 16:24

Ahoj, pokud u agregace je část soběstačná (může existovat sama o sobě), neměla by být multiplicita 0..* ? Jakože článek nemusí být v žádné sekci (může být jen samotný sám o sobě) - takové články samozřejmě existují (např. nějaká oznámení, která nemají svou vlastní kategorii).

 
Odpovědět
5.2.2014 16:24
Avatar
MrPabloz
Člen
Avatar
Odpovídá na vfsdfsdfdsf
MrPabloz:5.2.2014 20:20

Je jedno jestli tam je 0..* nbo 1..* záleží pouze jak si to sám definuješ. Takže tam muže oboje být.

Odpovědět
5.2.2014 20:20
Harmonie těla a duše, to je to, oč se snažím! :)
Avatar
vfsdfsdfdsf
Člen
Avatar
Odpovídá na MrPabloz
vfsdfsdfdsf:6.2.2014 11:21

Aha, díky :) Já jen jestli to není v rozporu s tou soběstačností... ale když nad tím popřemýšlím, tím 1..* tu soběstačnost nijak neporuším, jen tím budu vyžadovat, aby žádný článek nebyl bez sekce :)
Díky

 
Odpovědět
6.2.2014 11:21
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Ondřej Krsička:13.3.2016 0:37

Nemá být mezi článkem a sekcí místo asociace agregace?

 
Odpovědět
13.3.2016 0:37
Avatar
Filistin
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Krsička
Filistin:28.6.2016 20:37

Podle toho jak je to uvedeno nahoře v článku, bych řekl že jo :D

 
Odpovědět
28.6.2016 20:37
Avatar
pcrewik
Člen
Avatar
pcrewik:26.5.2017 9:11

neobsahují metody a mají pouze důležité atributy

a ve třetí části nalezneme metody

Tieto dve vety z clanku su v rozpore nie?

 
Odpovědět
26.5.2017 9:11
Avatar
nickname01
Člen
Avatar
Odpovídá na pcrewik
nickname01:16.11.2017 14:04

První úryvek se týče toho, jak se píšou doménové modely, zatímco druhý říká, jak se zapisují třídy(třídy nejsou jen v doménových modelech.

 
Odpovědět
16.11.2017 14:04
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Alesh:7.3.2021 23:41

Jestli to dobře chápu, tak v příkladu je mezi článkem a sekcí asociace (odkaz má pouze článek na sekci). Výše se ale uvádí, že by mezi těmito dvěma entitami měla být vazbou agregace. Není tedy chyba v tom příkladu?

 
Odpovědět
7.3.2021 23:41
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 14. Zobrazit vše