Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Discount week - May - 50

Lekce 15 - Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika II

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika I, jsme si vysvětlili základní rozdíly mezi rastrovými obrazy a vektorovou grafikou. Dále jsme se obecně seznámili s cestami, režimy kreslení a následně jsme si vyzkoušeli vytvářet cesty pomocí různých nástrojů pera.

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se naučíme vytvořené cesty dále spravovat a upravovat.

Správa cest

Cesty můžeme podobně jako vrstvy například vytvořit, přejmenovat, duplikovat, přesunout či odstranit. Pojďme se tedy podívat, jak tyto a některé další akce na panelu cesty provádět.

Vytvoření nové cesty

Novou cestu vytvoříme kliknutím na tlačítko Vytvořit novou cestu Vytvořit novou cestu v Adobe Photoshop.

Uložení pracovní cesty

Pokud chceme pracovní cestu uložit bez přejmenování, stačí ji pouze přetáhnout na tlačítko Vytvořit novou cestu Vytvořit novou cestu v Adobe Photoshop. V opačném případě si cestu nejprve označíme a následně z nabídky panelu cesty zvolíme příkaz Uložit cestu.

Přejmenování cesty

Přejmenovat lze pouze uloženou cestu, a to dvojitým kliknutím na její současný název.

Duplikování cest

Uloženou cestu můžeme duplikovat dvěma způsoby. Buď stiskneme klávesu Alt a přesuneme cestu na tlačítko Vytvořit novou cestu Vytvořit novou cestu v Adobe Photoshop nebo na cestu klikneme pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíme příkaz Duplikovat cestu.

Odstranění cesty

Cestu odstraníme přetažením nebo kliknutím na tlačítko Odstranit Odstranit v Adobe Photoshop.

Úprava cest

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pojďme se podívat na způsoby, kterými můžeme například dále upravovat tvar již vytvořené cesty.

Výběr cesty

V následujících ukázkách se naučíme vybrat jednu nebo více cest. Nejprve začneme s výběrem jedné cesty. Z panelu nástrojů si zvolíme nástroj Výběr cesty Nástroj Výběr cesty v Adobe Photoshop a následně klikneme kdekoliv uvnitř cesty. Po vybrání cesty se zobrazí všechny její kotevní body a v případě, že je cesta zakřivená, i směrové úsečky a směrové body. Vybranou cestu pak můžeme například přesunout nebo transformovat.

Výběr cesty v Adobe Photoshop

Více cest můžeme vybrat hned několika způsoby. Buď to si zvolíme nástroj pro výběr cesty Nástroj pro výběr cesty v Adobe Photoshop či nástroj pro přímý výběr Nástroj pro přímý výběr a se stisknutou klávesou Shift vybíráme jednotlivé cesty. Nebo přejdeme na panel Cesty a se stisknutou klávesou Shift či Ctrl vybíráme sousedící a nesousedící cesty, stejně tak jako jsme v některé z předchozích lekcí vybírali vrstvy.

Výběr více cest v Adobe Photoshop

Úprava polohy a tvaru zakřiveného segmentu

V případě, že chceme upravit polohu či tvar zakřiveného segmentu, musíme ho nejprve vybrat. Z panelu nástrojů si tedy zvolíme nástroj Přímý výběr Nástroj Přímý výběr v Adobe Photoshop a klikneme na kotevní bod segmentu cesty nebo vytvoříme rámeček výběru přes danou část segmentu cesty. Následně můžeme upravit polohu nebo tvar daného segmentu.

Úprava zakřiveného segmentu cesty v Adobe Photoshop

Přidání a odebrání kotevních bodů

Přidáváním Přidat kotevní bod v Adobe Photoshop či odebíráním Odebrat kotevní bod v Adobe Photoshop kotevních bodů můžeme přesněji upravit tvar cesty.

Při přidávání bodů mějme však na paměti, že cesty s menším počtem bodů se lépe upravují a zobrazují.

V následující ukázce se podíváme na to, jak pomocí nástroje Přidat kotevní bod Přidat kotevní bod v Adobe Photoshop můžeme odstranit vybraný segment cesty. Nejprve si výše zmíněný nástroj zvolíme z panelu nástrojů a následně s ním přidáme dva kotevní body do míst, kde má dojít odstranění segmentu. Dále si zvolíme nástroj pro přímý výběr Nástroj pro přímý výběr v Adobe Photoshop a segment, který chceme odstranit vybereme. V posledním kroku už jen stiskneme klávesu Backspace.

Odstranění segmentu

Odebrání směrové úsečky

Směrovou úsečku odebereme tak, že si z panelu nástrojů zvolíme nástroj Změnit bod Nástroj Změnit bod v Adobe Photoshop a levým tlačítkem myši klikneme na kotevní bod úsečky.

Odebrání směrové úsečky v Adobe Photoshop

Spojení dvou otevřených cest

Dvě otevřené cesty spojíme tak, že umístíme ukazatel nástroje Pero Nástroj Pero v Adobe Photoshop na koncový bod jedné z otevřených cest a ve chvíli, kdy se nám zobrazí ukazatel na něj klikneme. Následně už jen klikneme na koncový bod druhé cesty.

Spojení dvou cest v Adobe Photoshop

Změna hladkého bodu na rohový a naopak

Hladký bod převedeme na rohový tak, že si z panelu nástrojů zvolíme nástroj Změnit bod Nástroj Změnit bod v Adobe Photoshop a následně levým tlačítkem myši klikneme na hladký kotevní bod.

Změna bodu na rohový v Adobe Photoshop

Rohový bod pak převedeme na hladký tak, že klikneme na rohový bod a táhneme myší, aby se vytvořily směrové úsečky:

Změna body na hladký v Adobe Photoshop

Operace cesty

Operace cesty Operace cesty v Adobe Photoshop nalezneme na pruhu voleb po zvolení například nástroje pero Nástroj Pero v Adobe Photoshop. Pomocí volby operace cesty můžeme určit, jak se budou navzájem ovlivňovat překrývající se součásti cesty.

  • Zkombinovat tvary – Přidá novou oblast k oblastem cesty, se kterými se překrývá.
  • Odečíst od oblasti tvaru – Odebere novou oblast od oblastí cesty, se kterými se překrývá.
  • Průsečík oblastí tvaru – Omezí oblast na průsečík oblasti vybrané cesty s oblastmi cesty, se kterými se překrývá.
  • Vyloučit překrývající se oblasti tvarů – Vyloučí oblast překrytí.

Zarovnání a rozmístění cesty

Jednotlivé součásti cesty můžeme zarovnat nebo rovnoměrně rozmístit, podobně jako text v Microsoft Wordu. K tomuto nám slouží rozbalovací nabídka Zarovnání cesty Nabídka Zarovnání cesty v Adobe Photoshop , která se nachází na pruhu voleb po zvolení nástroje.

Možnosti cesty

V nabídce možnosti cesty Nabídka Možnosti cesty v Adobe Photoshop si můžeme nastavit barvu a tloušťku čar cesty dle našich požadavků. Tímto způsobem lze například docílit lepší viditelnosti cesty. Dále si na panelu můžeme zapnout efekt Cesta perem, který nám vytváří náhled jednotlivých segmentů cesty při vytváření cesty.

Možnosti cesty v Adobe Photoshop

To je pro dnešní lekci vše.

V příští lekci, Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika III, se budeme zabývat kreslením tvarů a jejich úpravou.


 

Předchozí článek
Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika I
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity (7)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!