Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 2 - První databázová tabulka a MySQL ovladače v PHP

PHP Databáze pro začátečníky První databázová tabulka a MySQL ovladače v PHP American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do databází v PHP pro úplné začátečníky, jsme si udělali krátký úvod do databází a vytvořili si databázi pro náš web. V dnešním dílu si vytvoříme tabulku uzivatele a vložíme do ni nějaká data.

Tabulka

Databázi si v levém sloupci otevřete. phpMyAdmin nám nabízí vytvoření tabulky. Vzpomeneme si na příklad tabulky uživatelů, co jsme si ukázali v minulém dílu. Měla sloupce jméno, příjmení, datum narození a počet článků. Již jsme nakousli, že by každá tabulka měla mít sloupec, jehož hodnota je pro každý řádek unikátní. Sloupců bude tedy dohromady 5, tabulka se bude jmenovat uzivatele. Hodnoty zadejme do phpMyAdmina:

Vytvoření tabulky v phpMyAdmin

Pozn.: Tabulky se někdy pojmenovávají i v jednotném čísle, tedy v našem případě uzivatel. Obě konvence používají velké firmy a obě mají svá pro a proti. Plurál je pro začátek příjemnější, v praxi se preferuje spíše jednotné číslo.

Otevře se nám opravdu hodně polí, ale těch se vůbec nelekejte. První sloupec jsou jména sloupců tabulky. Vyplníme pod sebe tedy názvy našich sloupců, což jsou: uzivatele_id, jmeno, prijmeni, datum_narozeni, a pocet_clanku. Id se mi osvědčilo pojmenovávat s prefixem tabulky, aby se předešlo následným kolizím názvů, ale není to nutné.

Přesuňme se k 2. sloupci, kde jsou datové typy jednotlivých sloupců tabulku. Přednastavený máme INT, což jsou celá čísla. Typů je opravdu mnoho, ale my si dlouho (asi až do konce seriálu) vystačíme jen s několika. uzivatele_id ponecháme na INT, jmeno a prijmeni nastavíme na VARCHAR, to je krátký text. Datum narození na DATE. Poslední, pocet_clanku, bude typu INT. Časem si popíšeme i další datové typy, ale teď vám s nimi nebudu motat hlavu :)

3. sloupec Délka/množina má smysl jen u VARCHARU a udává maximální počet jeho znaků, jméno i příjmení nastavíme na 60 znaků.

Od verze MySQL 5.7 je důležité si dávat pozor na 4. sloupec "Výchozí". Pokud jste ve starších verzích při vkládání dat do tabulky nezadali data pro všechny sloupce, MySQL automaticky vložila nějakou výchozí hodnotu. V nových verzích spadne s chybovým stavem: Warning: PDOStatement::execute(): SQLSTATE[HY000]: General error: 1364 Field 'xxx' doesn't have a default value a dotaz se neprovede. Pokud tedy vytváříte sloupec, který nemusí mít vždy zadanou hodnotu, je vhodné mu nastavit nějakou výchozí. Všimněte si, že v našem případě nemusí být při vkládání nového uživatele zadán počet jeho článků právě proto, že výchozí hodnota je nastavena na NULL, která označuje nezadáno.

Dále máme další sloupce, které pro nás však nejsou tak důležité a nebudeme je vyplňovat. Poslední, co vyplníme, je sloupec Klíč u sloupce s uzivatele_id. Klíč zde nastavíme na PRIMARY a zaškrtneme pole vedle, které je nadepsáno A_I (jako Auto Increment). Tímto jsme sloupec uzivatele_id nastavili jako tzv. primární klíč tabulky. Klíče (někdy indexy) nám umožňují identifikovat položku v tabulce. Takový primární klíč by měla mít každá tabulka (i když teoreticky nemusí). Když budeme chtít uživatele např. vymazat, vymažeme ho podle tohoto klíče (tedy podle uzivatele_id). Kdybychom ho mazali podle jména, smazali bychom několik položek, protože třeba Janů Nováků tam může být více. Podle uzivatele_id vymažeme vždy jen toho jednoho. Zaškrtnutí Auto Increment způsobilo, že se bude hodnota uzivatele_id automaticky navyšovat a uživatelé se budou postupně číslovat.

Mimochodem, všimněte si možnosti Přidat pole, to je pokud jich na začátku zadáme málo a při návrhu tabulky zjistíme, že potřebujeme další. Tabulku uložíme.

Vytvoření tabulky v phpMyAdmin

Tabulka se nám objeví v levém sloupci, můžeme ji rozkliknout, ale zatím je prázdná. PhpMyAdmin nám opět vygeneroval SQL dotaz, který vypadá asi takto:

CREATE TABLE uzivatele (
 uzivatele_id INT NOT NULL AUTO_INCREMENT,
 jmeno VARCHAR(60) NOT NULL,
 prijmeni VARCHAR(60) NOT NULL,
 datum_narozeni DATE NOT NULL,
 pocet_clanku INT NULL DEFAULT NULL,
 PRIMARY KEY (uzivatele_id)
);

Pokud by v dotazu nebyly uvedené parametry NULL, NOT NULL nebo DEFAULT, které specifikují, zda sloupec může obsahovat hodnotu NULL, která označuje "nezadáno", nebo jakou má případně výchozí hodnotu, MySQL všem nastaví automaticky výchozí hodnotu NULL a označí je jako nullovatelné. Příklad takového dotazu by byl:

CREATE TABLE uzivatele (
 uzivatele_id int AUTO_INCREMENT,
 jmeno varchar(60),
 prijmeni varchar(60),
 datum_narozeni date,
 pocet_clanku int,
 PRIMARY KEY (uzivatele_id)
);

Opět si ho nemusíme pamatovat.

MySQL ovladač v PHP

K databázi se nyní připojíme z PHP a vložíme do ní nějaké uživatele. Abychom tak mohli učinit, potřebujeme databázový ovladač. To je v PHP překvapivě trochu problém a právě na tomto bodě ztroskotá většina začátečníků a od databází zbytečně odejde. Databázové ovladače jsou v PHP hned 3:

mysql

S databází ovladač mysql komunikoval pomocí funkce mysql_query(). Jelikož tento ovladač používal staré přístupy, které jsou poměrně nebezpečné (např. bylo nutné ručně ošetřovat parametry dotazů), byl od PHP 5.5 označen jako zastaralý a jeho použití vyvolá chybovou hlášku. Další verze PHP ho již nebudou obsahovat. Tento ovladač se bohužel stále učí v některých knihách a na některých školách, na což si dejte pozor. Používat byste ho rozhodně neměli.

mysqli

mysqli označuje MySQL Improved. Jedná se o hybridní ovladač, který šlo používat jak objektově, tak procedurálně (funkcemi). Procedurální funkce však z PHP manuálu nějak vymizely a používá se výhradně objektově. Parametry se do dotazů předávají velmi nepohodlně.

PDO

PDO je zkratka PHP Database Objects. Jedná se o nejnovější a velmi kvalitní objektový ovladač, který se jednoduše používá a podporuje kromě MySQL ještě několik databází. Funkcím, které začínají mysql, je již v PHP lepší se úplně vyhnout.

Wrapper

Jak je vidět, tak v PHP s databází neobjektově pracovat v podstatě nelze. Co však lze je použít tzv. wrapper. Wrapper by se dal přeložit jako obal. Někdo pro vás obalí objektové funkce ovladače PDO tak, abyste jim rozuměli a mohli je používat bez toho, aniž byste vůbec tušili co to objekt je. Právě tento přístup zvolíme v našem seriálu.

První příklad - vložení uživatele do databáze

Vytvořte si nějaký PHP projekt a pojmenujte ho například TestDatabaze. Stáhněte si přílohu dnešního článku a vytáhněte si z ní soubor s wrapperem (Db.php) a vložte ho do složky s projektem (aby byl ve stejné složce jako index.php). Svůj index.php nyní upravte do následující podoby:

// Načtení wrapperu
require_once('Db.php');
Db::connect('127.0.0.1', 'databaze_pro_web', 'root', '');
Db::query('
    INSERT INTO uzivatele (jmeno, prijmeni, datum_narozeni, pocet_clanku)
    VALUES ("Jan", "Novák", "1984-11-03", 17)
');
echo('OK');

Příklad načte databázový wrapper ze souboru Db.php. Všechny funkce wrapperu nám jsou nyní přístupné pod třídou Db a voláme je jako Db::nazevFunkce().

Jako první se k databázi připojíme pomocí funkce Db::connect(). Zde zadáme název hostitele, název databáze, uživatelské jméno a heslo. Na localhostu jsou většinou údaje jako v příkladu výše, na produkci vám tyto údaje sdělí webhosting.

Další funkcí wrapperu je Db::query(), která na databázi spustí dotaz v jazyce SQL. SQL dotaz se zadává jako textový řetězec a pro přehlednost jsem ho napsal na 2 řádky, obvykle se to tak dělá. Když dotaz přeložíme do češtiny, říkáme databázi: "Vlož do uživatelů do sloupců jmeno, prijmeni, datum_narozeni_po­cet_clanku hodnoty Jan Novák 1987-11-13 17". Anglicky (v jazyce SQL) to vypadá jak je uvedeno výše. Všimněte si, že textové řetězce píšeme do uvozovek (stejně jako v PHP) a datum zadáváme v americkém tvaru rok-mesic-den. Čísla píšeme jak jsou. Pozor! Nikdy nevkládejte PHP proměnné do textu dotazu! Vystavili byste se tak velkému bezpečnostnímu riziku, které si vysvětlíme příště.

Skript si spusťte a to klidně několikrát s různými daty. Nyní přejdeme do PHPMyAdmin, rozklikneme tabulku uzivatele a zobrazíme si je (tlačítko Projít nahoře). Vidíme, že jsou v databázi opravdu vložení:

Uživatelé v MySQL tabulce

Zatím to bylo jednoduché, že? V příští lekci, Formulář a výpis dat z databáze do tabulky v PHP, budeme pokračovat.


 

Stáhnout

Staženo 6184x (2.76 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce PHP

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
49 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (6)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (114)

Avatar
drabek
Člen
Avatar
drabek:8.7.2017 13:41

postupuji podle vašich stránek a po spuštění php kódu se mi objevila tato chyba nevím si stím rady děkuji

Warning: PDO::prepare(): SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MariaDB server version for the right syntax to use near '15, "1984-11-03", 7311105690)' at line 2 in C:\xampp\htdoc­s\databaze\Db­.php on line 60

Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function execute() on boolean in C:\xampp\htdoc­s\databaze\Db­.php:61 Stack trace: #0 C:\xampp\htdoc­s\databaze\Db­.php(71): Db::executeSta­tement(Array) #1 C:\xampp\htdoc­s\databaze\in­dex.php(20): Db::query('\r\n INSER...') #2 {main} thrown in C:\xampp\htdoc­s\databaze\Db­.php on line 61

 
Odpovědět 8.7.2017 13:41
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Adam Ježek:8.7.2017 21:31

Dejte sem ten dotaz který se snažíte spustit

Odpovědět 8.7.2017 21:31
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
mslacik
Člen
Avatar
mslacik:6.8.2017 10:15

Tak jsem to vyzkousel dle návodu a hodilo mi to tuhle chybu: PHP Fatal error: Uncaught Error: Undefined class constant 'PDO::MYSQL_AT­TR_INIT_COMMAN­D' in C:\inetpub\wwwro­ot\TestDataba­ze\Db.php:46
Stack trace:
#0 C:\inetpub\wwwro­ot\TestDataba­ze\index.php(21): Db::connect('127­.0.0.1', 'databaze_pro_we­...', 'martiks', 'akvarium21')
#1 {main}
thrown in C:\inetpub\wwwro­ot\TestDataba­ze\Db.php on line 46
Windows 10 pro na IIS 10.0 .... verze php 7.0.3;
radek 21 v index.php : Db::connect('127­.0.0.1', 'databaze_pro_web', 'martiks', 'akvarium21');
radek 46 v Db.php
Soubor index.php jsem upravil jen přepsáním uživatelského jména a hesla do databaze, soubor Db.php jsem ponechal původní a vše jsem ve složce TestDatabaze umistil do wwwroot na localhostu.
Dik za případnou radu, co a jak upravit, aby to po spuštění localhost/Tes­tDatabaze/index­.php přidalo uživatele do databáze spravované phpmyadminem.

 
Odpovědět 6.8.2017 10:15
Avatar
mslacik
Člen
Avatar
mslacik:6.8.2017 13:02

Vyřešeno... neměl jsem povoleno extension php_pdo_mysql.dll. Po úpravě php.ini vše proběhlo v pořádku a uživatel byl do databáze přidán.

 
Odpovědět 6.8.2017 13:02
Avatar
Miloš Kužila:11. února 13:17

Skúšam to na domácom NAT server Synology. Po spustení mi vyhadzuje chybové hlásenie

Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[HY000] [2002] Connection refused' in /volume1/web/Tes­tDatabaza/Db.php on line 48 PDOException: SQLSTATE[HY000] [2002] Connection refused in /volume1/web/Tes­tDatabaza/Db.php on line 48 Call Stack: 0.0009 131872 1. {main}() /volume1/web/Tes­tDatabaza/index­.php:0 0.0010 136240 2. Db::connect() /volume1/web/Tes­tDatabaza/index­.php:4 0.0011 136672 3. PDO->__construct() /volume1/web/Tes­tDatabaza/Db.php:48

Môj kód:
require_once('Db­.php');
Db::connect('192­.168.1.129','os­try_databaza','ro­ot','');
Db::query('
INSERT INTO uzivatele (meno, priezvisko, datum_narodenia, pocet_clankov)
VALUES ("Jan", "Novák", "1984-11-03", 17)

Server mi beží na uvedenej IP, ale skúšal som aj s pôvodnou IP, ktorá je v príklade. Vyhodí rovnakú hlášku.

 
Odpovědět 11. února 13:17
Avatar
Jan Tesař
Člen
Avatar
Jan Tesař:20. června 17:10

Ahoj, zkouším to na Ebole, založil jsem tabulku dle instrukcí (co napsat do závorky jsem si vyžádal, oba soubory uložil do adresáře web kódování jsem nastavil na utf8_czech_ci) po spuštění scriptu to píše chybu:Web www.fitwomenclub.cz momentálně tento požadavek nemůže zpracovat.
HTTP ERROR 500, a do tabulky se samozřejmě nic nenačte.
adresa je www.fitwomenclub.cz/web
dík za radu,
Honza

 
Odpovědět 20. června 17:10
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jan Tesař
David Čápka:20. června 17:31

Podívej se do error logu co to píše za chybu a oprav si jí.

Editováno 20. června 17:32
Odpovědět 20. června 17:31
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Fero M
Člen
Avatar
Fero M:6. října 20:41

Já mám dotaz... jak mohu tuto databázi vložit na net na nějaký webhosting?

 
Odpovědět 6. října 20:41
Avatar
Odpovídá na Fero M
Roman Svoboda:11. října 12:54
 1. Zaplatíš si webhosting
 2. Od poskytovatele získáš veškeré údaje,tzn. kde najdeš správu databáze a přístupové údaje
 3. Postupuješ podle 1.kapitoly tohoto seriálu
 4. Doporučuji nejprve prostudovat základy html a php

Databázový server má asi každý poskytovatel hostingu. Je to server běžící na jeho straně, do kterého ty pouze posíláš dotazy a ukládáš data. Není to aplikace nebo soubor,který bys prostě nahrál na svůj web.

 
Odpovědět 11. října 12:54
Avatar
Aleš Hlavín:21. října 14:31

Ahoj mám vážný dotaz chtěl bych se zeptat proč váš php kod funguje a můj ne.Stáhl jsem totiž ten váš soubor a po přepsání pár věcí fungoval ale když jsem si vytvořil vlastní s úplně totožným kodem vyhodilo mi to chybu viz obrázek.Ptám se z důvodu plného porozumění PHP a SQL.

 
Odpovědět 21. října 14:31
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 124. Zobrazit vše