Lekce 20 - Jednoduchý redakční systém v Laravel - Autor článku

V minulé lekci, Jednoduchý redakční systém v Laravel - Odhlášení, jsme dokončili systém uživatelů zprovozněním registrace, přihlášení, ověření emailové adresy, odhlášení a úpravou šablony.

Dnes se v PHP tutoriálu podíváme na použití middleware ve frameworku Laravel a propojíme si článek s autorem. Také se podíváme na události Eloquent modelu.

Kontrola přihlášeného uživatele

Editor článků je aktuálně dostupný pro kohokoliv včetně návštěvníků. To platí také pro editaci již existujících článků, která není nikterak zabezpečená. Určitě se jedná o nežádoucí chování, které musíme ihned napravit. Nechceme totiž, aby naše stránka byla zahlcená například reklamními příspěvky, když nebudeme ani schopní zjistit, od koho vlastně pochází.

V předešlých lekcích jsme již několikrát narazili na tzv. middleware. Měli bychom již vědět, že se jedná o prostředníky, jež filtrují požadavky na server. Tím nám i ulehčují práci, protože je lze přiřadit k určitým akcím či dokonce skupině rout. Nemusíme tak namáhavě implementovat určitou kontrolu pro každou akci.

Jedním z již známých middleware, který i aktuálně využijeme, je auth. Jak již z jeho klíče vyplývá, kontroluje, jestli je uživatel přihlášený. V opačném případě je návštěvník přesměrován na přihlašovací stránku.

Použití middleware

Vytvořený middleware můžeme přiřadit k akci několika způsoby:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu z PHP kurzu o frameworku Laravel si přidáme propojení mezi autorem a jeho články a zabezpečíme si editor článků pomocí middleware.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 21 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 31 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 206 Kč 176 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Jan Lupčík
Avatar
Autor se primárně věnuje vývoji webových stránek a aplikacích v PHP (speciálně ve frameworku Laravel) a je jedním z vývojářů komunitní modifikace TruckersMP.
Aktivity (9)