Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
swift week + discount 30

Lekce 7 - Databázový wrapper

V minulé lekci, Založení databáze a přístupy k ní v PHP, jsme si připravili MySQL databázi a pobavili se o možných přístupech k databázím z PHP.

V dnešním dílu si naprogramujeme jednoduchý wrapper nad ovladačem PDO.

Wrapper a PDO

Vytvoříme si CRUD wrapper, pomocí kterého budeme komunikovat s databází a který nám pomůže začlenit vstup i výstup z databáze do objektového kódu. Wrapper je obecně jakýsi "obal" nad něčím složitějším, kde si definujeme své rozhraní, často jednodušší. Více viz. návrhový vzor Adapter (Wrapper). Wrapper postavíme okolo ovladače PDO, který nám poskytuje přímo PHP a který je jeden z nejlepších. Umožňuje i přepnout na jinou databázi, mapovat entity jako objekty a podobně. Zmíním fakt, že samotné PDO je vlastně také wrapper, čili balíme wrapper, ale už tomu tak je. Zjednodušíme si tím další kód aplikace.

Model

Wrapper je bezesporu logika a proto bude patřit mezi modely. Ve složce modely vytvořme třídu Db. Název je krátký a jednoduchý, protože ji budeme často používat.

class Db
{

}

Sdílení instance spojení

Budeme chtít, aby se po připojení k databázi dané spojení uložilo a bylo přístupné ze všech míst naší aplikace. Existuje k tomu několik návrhových vzorů, ideálně Dependency Injection, jednodušší Service Locator nebo Singleton (i když ten je spíše antipattern). Jelikož se jedná o pokročilejší techniky, nebudeme se s tímto v našem seriálu vůbec zatěžovat a použijeme místo nich statiku. Vše ve třídě bude statické, dává to tu docela smysl, jelikož se jedná o pomocnou třídu.

Přidejme si tedy statickou proměnnou $spojeni:

private static $spojeni;

Připojení

PDO funkce pro připojení k databázi chce jako parametr nastavení. Jedná se o asociativní pole, kde používáme jako klíče konstanty z třídy PDO. Přidejme třídě tedy ještě toto pole a rovnou v něm nastavme způsob reakce na databázové chyby a inicializační příkaz. Chyby nastavíme tak, aby způsobovaly výjimky. Inicializační příkaz bude "SET NAMES utf8", který byste měli všichni dobře znát, nastaví kódování, aby fungovala diakritika. Pokud nejste na nějaké opravdu staré databázi, přidáme i nastavení PDO::ATTR_EMU­LATE_PREPARES, které přenechá vkládání parametrů do dotazu na databázi, je to tak bezpečnější a kvalitnější. V třídě přibude tato proměnná:

private static $nastaveni = array(
  PDO::ATTR_ERRMODE => PDO::ERRMODE_EXCEPTION,
  PDO::MYSQL_ATTR_INIT_COMMAND => "SET NAMES utf8",
  PDO::ATTR_EMULATE_PREPARES => false,
);
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Máme vše připraveno k tomu, abychom přidali metodu pro připojení k databázi:

public static function pripoj($host, $uzivatel, $heslo, $databaze)
{
  if (!isset(self::$spojeni))
  {
    self::$spojeni = @new PDO(
      "mysql:host=$host;dbname=$databaze",
      $uzivatel,
      $heslo,
      self::$nastaveni
    );
  }
}

Kód vychází z článku PDO objektově a modulárně.

Metoda jednoduše vytvoří instanci PDO s klasickými parametry pro připojení k databázi (hostitel, uživatelské jméno, heslo a název databáze) a tu uloží do statické proměnné $spojeni. Tuto instanci můžeme i vrátit. Máme ošetřené i to, aby se databáze nepokoušela znovu připojit, když již spojení existuje.

Volání dotazu

Nyní potřebujeme metodu k volání databázového dotazu. PDO perfektně zvládá tzv. prepared statements. Jedná se způsob vkládání proměnných (nebo přesněji nevkládání) do dotazu. U starých ovladačů se proměnné vkládaly do textového řetězce s dotazem. Určitě jste někdy viděli dotaz:

// Tento kód je nebezpečný
mysql_query('SELECT * FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = "' . $jmeno . '"');

Takový dotaz je potenciálně nebezpečný, jelikož pokud obsah proměnné pochází od uživatele, může do databáze propašovat škodlivý kód (více viz. pojem SQL injection, bylo o něm na ITnetwork napsáno již dost). Postaru se to řešilo takto:

mysql_query('SELECT * FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = "' . mysql_real_escape_string($jmeno) . '"');

Funkce s krkolomným názvem mysql_real_es­cape_string() zabezpečila proměnnou tzv. zescapováním nebezpečných znaků. Zabezpečení však nebylo dokonalé, např. pro čísla.

Prepared statements řeší problém jinak, proměnnou do dotazu jednoduše nevkládá a místo ní je vložen zástupný znak "?". Takovýto dotaz se "připraví". Poté je spuštěn spolu s polem parametrů, které se do něj dosadí namísto otazníků. Vše je tedy oddělené a tím pádem i bezpečné.

Přidejme si do třídy funkci pro získání jednoho řádku z databáze:

public static function dotazJeden($dotaz, $parametry = array())
{
  $navrat = self::$spojeni->prepare($dotaz);
  $navrat->execute($parametry);
  return $navrat->fetch();
}

Na instanci spojení zavoláme metodu prepare(), do které se vloží text dotazu se zástupnými znaky a dotaz se "připraví". Poté zavoláme metodu execute(), která k dotazu připojí pole parametrů a dotaz provede. Nakonec získáme 1. řádek metodou fetch() a ten vrátíme.

Dotáz na více řádků

Metoda dotazJeden() nám vrátí pouze jeden řádek, určitě ale někdy budeme potřebovat vybírat více řádků. Proto si přidejme metodu dotazVsechny(), která nám vrátí pole řádků, které odpovídají dotazu. Reálně by se tato metoda použila např. pro výpis komentářů pod článek.

public static function dotazVsechny($dotaz, $parametry = array())
{
  $navrat = self::$spojeni->prepare($dotaz);
  $navrat->execute($parametry);
  return $navrat->fetchAll();
}

Dotaz na jeden sloupec

Často se budeme dotazovat také jen na jeden sloupec, např. v dotazech SELECT COUNT(*)... Přidáme si metodu dotazSamotny(), která vrátí vždy 1. hodnotu v 1. řádku:

public static function dotazSamotny($dotaz, $parametry = array())
{
  $vysledek = self::dotazJeden($dotaz, $parametry);
  return $vysledek[0];
}

Tato metoda je sice velmi podobná metodě dotazJeden(), takto si však ušetříme několik řádků a při opakovaném používání ve složitější aplikaci nám to přijde vhod. To je ostatně důvod existence celého našeho wrapperu.

Dotaz vracející ovlivněný počet řádků

Zejména při vkládání, editaci a mazání se nám bude ještě hodit metoda vracející počet ovlivněných řádků. Ta bude vypadat následovně:

// Spustí dotaz a vrátí počet ovlivněných řádků
public static function dotaz($dotaz, $parametry = array())
{
  $navrat = self::$spojeni->prepare($dotaz);
  $navrat->execute($parametry);
  return $navrat->rowCount();
}

Wrapper máme hotový. Dosavadní projekt je jako vždy ke stažení níže.

Příště, v lekci Výpis článků z databáze v PHP (MVC), si přidáme ClanekKontroler a naučíme aplikaci zobrazovat článek a seznam článků z databáze.


 

Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 1887x (11.81 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce PHP

 

Předchozí článek
Založení databáze a přístupy k ní v PHP
Všechny články v sekci
MVC - Jednoduchý redakční systém v PHP objektově
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Výpis článků z databáze v PHP (MVC)
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
46 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (29)

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:8.7.2015 17:13

Upřímně mi dá docela práci občas tady odepsat na dotazy, protože mám vážně hodně práce. věřím, že není takový problém přečíst si výpis dílů seriálu, má to samozřejmě v názvu ;-)

Odpovědět
8.7.2015 17:13
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Avatar
Jan Lupčík
Supertvůrce
Avatar
Jan Lupčík:8.7.2015 17:17

http://www.itnetwork.cz/…eni-wrapperu
Pokud něčemu pořádně nerozumíš, vyplatí se koupit si prémiové články.

Odpovědět
8.7.2015 17:17
TruckersMP vývojář
Avatar
Pavol Duroska:24.4.2016 8:54

Mal som rovnaky problem. nastavenie databazy som dal do pola ktole som potom vkladal do funkcie pripoj a mal som opacne host a meno databazy. vid help k __construct pdo . http://php.net/…onstruct.php . ma to byt opacne.

$dsn = 'mysql:dbname=testdb;host=127.0.0.1';

aspon mne to pomohlo

 
Odpovědět
24.4.2016 8:54
Avatar
pakos710
Člen
Avatar
pakos710:20.5.2016 18:03

testoval som Vasu funkciu -
public static function pripoj($host, $uzivatel, $heslo, $databaze) {
if (!isset(self::$spo­jeni)) {.....

a pri kazdom nacitani index.php sa vytvara nove spojenie na mysql.... isset() v tomto pripade nefunguje

 
Odpovědět
20.5.2016 18:03
Avatar
Michal Kuba
Tvůrce
Avatar
Michal Kuba:18.8.2016 19:58

Ať s tím bojuji jak chci, nedaří se mi web rozchodit a zřejmě se to zasekává někde na metodě pripoj, ale nevím v čem. Háže mi to chybu:

Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user '23oddilbrno'@'le­beda.skaut.cz' (using password: YES)' in /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/modely/Db.php:22 Stack trace: #0 /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/modely/Db.php(22): PDO->__construct('mys­ql:host=mysq.­..', 'user', 'pass', Array) #1 /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/index.php(26): Db::pripoj('mys­ql.skauting..­..', 'user', 'pass', 'db_name') #2 {main} thrown in /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/modely/Db.php on line 22

Když v indexu nevolám mysql.skauting.cz ale localhost (dávám prázdné uvozovky), vypíše to zase tuto chybu:

Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[HY000] [2002] No such file or directory' in /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/modely/Db.php:24 Stack trace: #0 /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/modely/Db.php(24): PDO->__construct('mys­ql:host=;dbn.­..', 'user', 'pass', Array) #1 /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/index.php(26): Db::pripoj('', 'user', 'pass', 'db_name') #2 {main} thrown in /var/www/virtu­al/23oddilbrno/web/www­/modely/Db.php on line 24

Pro jistotu přikládám i začátek souboru Db.php, byť je identický:

 private static $spojeni;

    // Výchozí nastavení ovladače
  private static $nastaveni = array(
        PDO::ATTR_ERRMODE => PDO::ERRMODE_EXCEPTION,
        PDO::MYSQL_ATTR_INIT_COMMAND => "SET NAMES utf8",
        PDO::ATTR_EMULATE_PREPARES => false,
    );

    // Připojí se k databázi pomocí daných údajů
  public static function pripoj($host, $uzivatel, $heslo, $databaze) {
    if (!isset(self::$spojeni)) {
        self::$spojeni = @new PDO(
            "mysql:host=$host;dbname=$databaze",
            $uzivatel,
            $heslo,
            self::$nastaveni
        );
    }
}

Díky za každou radu!! :)

 
Odpovědět
18.8.2016 19:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Michal Kuba
Tvůrce
Avatar
Michal Kuba:18.8.2016 20:38

A když zadám "localhost" tak to vyhazuje smyčku při přesměrování a web se nenačte.. Může to být potom nějakou chybou .htaccess? Že třeba na straně serveru něco z toho souboru nefunguje?

 
Odpovědět
18.8.2016 20:38
Avatar
Bita Radek
Člen
Avatar
Bita Radek:15.12.2016 8:49

Zdravím, mám problém pokud používám například LIKE nebo WHERE IN. Například:
Správný dotaz má vypadat takto:

SELECT eshop_id FROM products_data WHERE id IN (1,2)

když jsem zapl logování všech sql dotazů, tak sem zjistil že wrapper posílá následující dotaz

SELECT eshop_id FROM products_data WHERE id IN ('1,2')

Ten samý problém nastává u LIKE
Ještě kód dotazu v mém modelu

$imp = implode(",", $this->priceHistoryProductsId);
$eshops = Db::dotazVsechny("SELECT eshop_id FROM products_data WHERE id IN (?)", array($imp));

Jak tomu prosím Vás předejdu ? Děkuji moc za každou radu ! :)

 
Odpovědět
15.12.2016 8:49
Avatar
Kara
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Kuba
Kara:26.8.2017 14:21

Ahoj, podarilo se ti to vyresit??? Mne to hazi uuuplne stejnou chybu, kdyz to pripojim postaru pres $con = mysqli_connec­t...funguje to.....vubec nevim, cim by to mohlo byt.....

 
Odpovědět
26.8.2017 14:21
Avatar
Erik Šťastný:17.7.2018 12:24

Koukám, že databázovou třídu tvoříš jako statickou, v desktopové aplikaci může nastat problém s přístupem z více threadů. Php je singlethread nebo jak funguje to, že bude více requestů zároveň na stejný dotaz (od více uživatelů)?

 
Odpovědět
17.7.2018 12:24
Avatar
Otvorený Zdroj
Supertvůrce
Avatar
Otvorený Zdroj:7.7.2019 20:12

Zaujímavá možnosť je pridať viac parametrov do dotazu, bud zastupnym znakom "?", alebo ":text"

public function vratClanky_vztahy($Usera,$Userb,$Userc,$Userd)
    {
        return Db::dotazVsechny('

SELECT Usera,Userb,Accepted FROM vztahy WHERE (Usera=? AND Userb!=? AND Accepted=1) OR (Userb=? AND Usera!=? AND Accepted=1)

        ', array($Usera,$Userb,$Userc,$Userd));
    }

potom som sa poupravil metóda dotazVsechny(), s bindParam() to funguje:

public static function dotazVsechny($dotaz, $parametry = array()) {
        $navrat = self::$spojeni->prepare($dotaz);

       for ($i = 0; $i < count($parametry); $i++)
        $navrat->bindParam($i+1, $parametry[$i]);

        $navrat->execute();
        return $navrat->fetchAll();
    }

Je to kratší zápis, ale menej prehľadný, oveľa jasnejší je zápis s pomenovaným zástupným znakom ":text"

public function vratClanky_vztahy($Usera,$Userb,$Userc,$Userd)
    {
        return Db::dotazVsechny('

SELECT Usera,Userb,Accepted FROM vztahy WHERE (Usera=:Usera AND Userb!=:Userb AND Accepted=1) OR (Userb=:Userc AND Usera!=:Userd AND Accepted=1)

        ', array(':Usera'=>$Usera,':Userb'=>$Userb,':Userc'=>$Userc,':Userd'=>$Userd));
    }

a potom metóda dotazVsechny() ostane bez zmeny :

public static function dotazVsechny($dotaz, $parametry = array()) {
       $navrat = self::$spojeni->prepare($dotaz);


       $navrat->execute($parametry);
       return $navrat->fetchAll();
   }

Poznamka: Nemôžeme vkladať jeden parameter na viac miest v dotaze, preto to Userc, Userd...

Odpovědět
7.7.2019 20:12
Ak existuje voľná energia, tak autorské právo sú dve smiešne slová..
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 39. Zobrazit vše