Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 4 - PHPUnit DataProvider a BestPractices

V minulé lekci, Testování v PHP - Dokončení unit testů, jsme pokryli unit testy třídu reprezentující jednoduchou kalkulačku. Získali jsme přehled o jednotlivých assert metodách a naučili se testovat výjimky.

Dnes se v PHPUnit naučíme používat anotaci, která nám pomůže dodržovat princip DRY a zmíníme si best practices testování v PHP.

DataProvider

Již známe anotaci @expectedException, která nám umožňuje otestovat, že daný test vyvolal danou výjimku. V našich testech bude také často docházet k situaci, že napíšeme nějaký test a ten samý test budeme chtít spustit na různých datech, abychom zjistili, že projdou různé vstupy. Vytvářet pro každý vstup metodu, která by měla to samé tělo a lišila by se pouze v datech, je porušení principu DRY (Don't Repeat Yourself).

Abychom si ukázali takový příklad v praxi, představme si, že naše kalkulačka disponuje metodou sin(), která přijímá úhel v radiánech a vrací hodnotu funkce sinus pro tento úhel. Implementace metody v kalkulačce by mohla být následující (jedná se samozřejmě o příklad metody třídy, kterou tu otestujeme, takže klidně jen provoláme již existující PHP funkci):

public function sinus($uhel)
{
    return sin($uhel);
}

V testech by bylo dobré otestovat nějaké nějaké krajní hodnoty, hodnoty pravé úhly, záporné hodnoty, nulu, však to znáte :)

Představme si, že metodu budeme chtít testovat ve stupních a ne v radiánech. To proto, abychom v testu potřebovali pro získání výstupu volat ještě nějaké další metody nebo dokonce používat další objekty (závislosti):


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se naučíme používat anotaci @dataProvider, testovat privátní nebo protected metody, a zmíníme si best practices ohledně testování v PHP.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 168 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 117 Kč 950 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 58 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (8)