Naučit se PHP Naučit se PHP
Pouze tento týden až 80 % sleva na vývoj webů v PHP.
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 2 - Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows a první PHP skript

PHP Základní konstrukce Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows a první PHP skript American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do PHP a webových aplikací, jsme si vysvětlili, jak fungují webové aplikace. Již tedy víme, že PHP je modul, který na serveru generuje HTML stránky.

Abychom mohli v PHP programovat, potřebujeme právě webový server, PHP a databázi.

Tyto technologie zajišťuje webhosting, na který později svůj hotový web nahrajeme. Pokud PHP hosting ještě nemáte, budete si ho muset pořídit. Doporučuji http://www.onebit.cz, který je velmi kvalitní, s podporou která vám poradí když vám něco nepůjde a hlavně s nejnovějšími technologiemi, na kterých se můžete učit. Na ONEbitu hostuje i ITnetwork. Hostování běžného webu stojí i s doménou měsíčně pár desetikorun, čili nic drahého. Jak si webhosting zřídit je popsáno zde: http://www.itnetwork.cz/…-na-internet.

Abychom nemuseli své stránky ladit na webhostingu, nainstalujeme si služby i na svůj počítač, kde budeme web programovat až jako hotový a ozkoušený ho nahrajeme na webhosting. Služby lze nainstalovat jednoduše jako jeden balíček.

Stažení a instalace PHP

Webové aplikace často používají linuxový operační systém, webserver Apache, databázi MySQL a programovací jazyk PHP. Tato čtveřice je často označována zkratkou LAMP. Všechny zmíněné technologie jsou zadarmo. Pokud následující technologie provozujeme pod Windows, používá se někdy zkratka WAMP.

Asi nejpoužívanější instalační balíček, který obsahuje Apache, PHP a MySQL, se nazývá XAMPP. Instalace je velmi jednoduchá.

Stažení XAMPP

Stáhněme si Balíček XAMPP z oficiálního webu http://www.xampp.org/

Hned na hlavní stránce najdeme odkaz XAMPP for Windows. Zde najdeme nadpis Download, jak je vidět na obrázku níže, a stáhneme Installer.

Instalace XAMPPu

Instalace

Instalaci je lepší spustit jako administrátor. Toho docílíte tak, že na stažený soubor kliknete pravým tlačítkem a zvolíte "Spustit jako Správce". Pravděpodobně uvidíte hlášku o UAC, kterou odklikněte.

XAMPP a UAC

Další hláška, která se může zobrazit, se týká Microsoft Visual C++ runtime, který XAMPP vyžaduje. Pokud se vám tedy tento dialog zobrazil, potvrdíte ho.

Otevře se výchozí webový prohlížeč přímo na stránce, kde lze tuto komponentu stáhnout. Jakmile ji nainstalujete, můžete pokračovat v instalaci XAMPPu.

Instalace XAMPPu je jednoduchá a stačí ji jen odklikat. V průběhu si můžete zvolit jaké součásti balíčku chcete nainstalovat. I když necháme výchozí nastavení, vysvětleme si k čemu jednotlivé součásti slouží:

Server

Zde si můžeme vybrat, co chceme v našem serveru mít.

 • Apache - Webserver, který zajišťuje komunikaci s klientem. Jedná se o povinnou součást.
 • MySQL - Hojně používaná databáze. Je s ní propojený uživatelsky přívětivý phpMyAdmin, který je přiložený v instalaci. Existují i další databáze, například SQLite, která je přímo v PHP.
 • FileZilla FTP Server - Umožňuje vytvořit si vlastní FTP server a pak se k němu vzdáleně připojovat. Je třeba mít veřejnou IP adresu.
 • Mercury Mail Server - Lokální SMTP server pro posílání emailů.
 • Tomcat - Serverlet pro Javu, pokud tvoříte stránky v tomto jazyce.
Program languages

Zde můžeme zvolit programovací jazyky, které chceme na serveru používat.

 • PHP - V základu je PHP.
 • Perl - Lze však provozovat i Perl.
Tools

Další nástroje, které nám balíček XAMPP nabízí.

 • phpMyAdmin - Uživatelsky přívětivá správa MySQL databáze.
 • Webalizer - Statistiky přístupů webu.
 • Fake Sendmail - Odesílání anonymních emailů.

Pokud jste se rozhodli, že některou ze služeb nechcete, můžete ji odškrtnout. Ale doporučuji si je nechat. Můžete si vybrat, která služba bude běžet a která bude vypnutá, nemusí být tedy používána.

V dalším okně ponechte jako složku C:\xampp, protože v Program files by měl XAMPP problémy se zápisovými právy.

Složka XAMPP

Během instalace budete pravděpodobně dotázáni ohledně povolení přístupu k síti novým službám, žádosti potvrďte.

XAMPP a firewall

Po doinstalování budeme dotázáni, zda chceme spustit ovládací panel XAMPPu. Potvrdíme.

Ovládací panel

Po spuštění uvidíme následující formulář:

Ovládací panel XAMPPu

Vidíme zde nainstalované služby. Klíčová pro vás budou tlačítka Start/Stop u služeb Apache a MySQL. Pomocí nich můžete tyto služby zapínat nebo vypínat. Je rozumné služby vypnout, když je nepoužíváte, jelikož vám jinak zbytečně zatěžují procesor. U každé služby je ještě checkbox, který určuje, zda má být spuštěná jako systémová.

POZOR! Pokud používáte Skype, nepodaří se vám Apache spustit! Je to z toho důvodu, že Skype je špatně napsaná aplikace a používá port 80, který jí nepatří. Řešením je Skype přenastavit na jiný port, nebo ho vypnout, spustit Apache a poté ho znovu zapnout.

Pomocí dalších tlačítek můžeme k dané službě spustit administrační nástroj nebo zobrazit chybový log.

Pokud se vám obě služby spustily, máte vyhráno.

IDE

Prostředí pro PHP máme tedy připravené. Zbývá ještě stáhnout aplikaci, ve které budeme psát zdrojový kód. A ne, nebude to Notepad ani PSPad. Jelikož je PHP dynamický jazyk, mohli bychom v aplikacích udělat poměrně velké množství chyb. Potřebujeme opravdu něco chytrého, co nám bude zdrojový kód kontrolovat a aktivně napovídat.

Z těch IDE, které jsou zadarmo, je nejlepší asi NetBeans, i když není tolik chytrý a je poměrně pomalý. Stáhnete ho na https://netbeans.org, kde vyberete verzi pro PHP:

NetBeans pro PHP

Instalaci jen odklikáte a spustíte NetBeans.

Zde založíme nový projekt (File -> New Project) a vybereme PHP aplikaci. Jako název napíšeme HelloWorld. Tento název se používá u projektů pro úplné začátečníky, které jen něco vypíší. To je přesně to, co si dnes ještě stihneme ukázat :)

PHP aplikace v NetBeans

Cestu k projektu zvolíme tam, kde máme nastavený adresář pro PHP skripty. Ve výchozím nastavení je to C:\xampp\htdocs.

Cesta k PHP projektu v NetBeans

Nakonec zvolíme, že chceme používat lokální webserver (náš Apache z XAMPPu) a potvrdíme.

Nastavení lokálního serveru pro PHP projekt v NetBeans

NetBeans nám vygeneruje novou HTML stránku. Všimněte si však, že má příponu php. V jejím těle naleznete direktivu:

<?php
?>

Část stránky mezi těmito dvěma značkami se zpracuje jako PHP skript. Zkusme si to a použijme funkci echo(), která do stránky vypíše nějaký text. Zdrojový kód bude vypadat asi takto:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title></title>
  </head>
  <body>
    <?php
      echo("Tento text do stránky vložilo PHP");
    ?>
  </body>
</html>

Když nyní projekt spustíte zeleným tlačítkem "play" nebo vyťukáte do prohlížeče adresu localhost/Hello­World, uvidíte následující výsledek:

Your page
localhost/Hello­World

Zobrazený text vypsalo PHP a není pevnou součástí HTML stránky. Pokud se vám cokoli nepovedlo, můžete web zkoušet i přímo na hostingu, i když je to trochu nepohodlné.

V příští lekci, Proměnné a typový systém v PHP, si vytvoříme něco zajímavějšího, začneme s popisem syntaxe jazyka PHP. Projekt z každé lekce naleznete pod článkem vždy ke stažení. Můžete si tak najít případnou chybu.


 

Stáhnout

Staženo 1354x (412 B)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

 

Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Jak se ti líbí článek?
78 hlasů
Autor je vášnivý programátor a vizionář. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do PHP a webových aplikací
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka PHP
Miniatura
Následující článek
Proměnné a typový systém v PHP
Aktivity (12)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (167)

Avatar
Ondra Dvořák:20.9.2018 10:33

Pardon jsem trubka :) klikal jsem na New File místo na New Project.

 
Odpovědět 20.9.2018 10:33
Avatar
lubos.blader
Člen
Avatar
lubos.blader:22.9.2018 11:21

Ahojte.
Mám NetBeansIDE 8.2, XAMPP a Windows 10. XAMPP je na disku E:\... Poradí mi niekto, prosím, ako pri PHP projektoch nastaviť "Sources Folder:" adresu "E:\xampp\htdocs" ako default?
Ďakujem.

 
Odpovědět 22.9.2018 11:21
Avatar
Odpovídá na lubos.blader
Martin Gálek:1.10.2018 19:37

Zkus to nastavit v php.ini. Dáš si vyhledat slovo 'base' přes Ctrl+F a měl by to být první nalezený řádek. Nastav si open_basedir = E:\xampp\htdocs .

 
Odpovědět 1.10.2018 19:37
Avatar
Jaroslav Murzov:21.11.2018 15:51

Nechápu, proč je tak málo populární IDE - Microsoft Visual Studio Code. Vždyť je skoro perfektní)) https://code.visualstudio.com/ určitě zkuste.

Odpovědět 21.11.2018 15:51
Do what thou wilt!
Avatar
Michal Navrátil:17.12.2018 2:01

Ahoj, databáze mi chodí na mém počítači. Jak mám postupovat, když chci do databáze sahat např. na disk google?

Díky!

 
Odpovědět 17.12.2018 2:01
Avatar
Lukáš Kantor:3. ledna 15:14

Zdravím můžete poradit ?
Při spuštění programu se mi otevře prohlížeč a po chvíli napíše chybu 'Stánka je nedostupná' co s tím ? Díky za radu

 
Odpovědět 3. ledna 15:14
Avatar
Odpovídá na Lukáš Kantor
Michal Šmahel:4. ledna 6:30

Ahoj, je to třeba trochu upřesnit. Jaký program spouštíš? Apache nebo svůj napsaný v PHP? Pokud spouštíš ten svůj skrz IDE (nejspíš Netbeans), můžeš mít chybně nastavené, jak se má spustit. Zkontroluj adresu, která se ti v prohlížeči otevřela, mělo by to být http://localhost (v základním nastavení). Pokud je za tím ještě port (něco za dvojtečkou), otevírá se to chybně. Přes dodatečný port se otevírají klientské webové stránky (bez PHP). V tomto případě si buď v IDE nastav, aby to vždy otevíralo adresu http://localhost nebo si to neotevírej přes IDE, ale ručník zadáním do prohlížeče. V jiném případě to více rozepiš, více toho zatím univerzálně nevymyslím.

Editováno 4. ledna 6:31
Odpovědět 4. ledna 6:30
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
Patrik Pastor:5. ledna 22:41

Hezký den,
V IDE při vytváření nového projektu mám jako 4. krok vybrat PHP framework, ale nevim jaky (jsou možné 4 druhy),
první je " symfony 2/3 php web framework" ale ten píšou se dlouho stajuhe. jaký si mám vybrat ?

 
Odpovědět 5. ledna 22:41
Avatar
Patrik Pastor:5. ledna 23:00

Hezký den,
pří rozjetí aplikce PHP z IDE, mi jakkýkoliv prohlížeč (zkoušel jsem explorer, mozillu, apod) při zadání:
http://localhost/…t1/index.php

Napsal: "chybné připojení, nebo server nenalezen", wifi, všechno jede, tak nevím kde je chyba

 
Odpovědět 5. ledna 23:00
Avatar
Odpovídá na Patrik Pastor
Michal Šmahel:6. ledna 12:34

Zdravím, příště prosím odpovídat přes tlačítko "Odpovědět", je náhoda, že jsem si všiml.

K první otázce... Ty zatím žádný framework nepotřebuješ, tento krok (a další) je třeba přeskočit (kliknutím na "Finish", viz článek výše).

Co se týče druhého komentáře, vypadá to spíše na chybu webserveru než IDE. Pokud využíváš XAMPP, jako v článku, otevři si ovládací panel (control panel, otevřeš ho rozkliknutím ikony XAMPPu na pravé straně hlavního panelu Windows). Pokud ho není možné otevřít, není spuštěný XAMP jako celek. Najdeš ho mezi programy, kde ho běžně spustíš. Když máš otevřený ovládací panel XAMPPu, zkontroluj, zda jsou spuštěné služby Apache a MySQL, případně tak učiň. Poté můžeš zkusit zadat do prohlížeče adresu http://localhost, pokud půjde, zkus znovu otevřít svůj projekt.

Projdi si body, které jsem napsal. Až se u nějakého zasekneš, napiš mi to do odpovědi s uvedením podrobností.

Odpovědět 6. ledna 12:34
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 177. Zobrazit vše