2. díl - Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows a první PHP skript

PHP Základní konstrukce Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows a první PHP skript American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulém dílu seriálu tutoriálů se základy PHP jsme si vysvětlili, jak fungují webové aplikace. Již tedy víme, že PHP je modul, který na serveru generuje HTML stránky.

Abychom mohli v PHP programovat, potřebujeme právě webový server, PHP a databázi.

Tyto technologie zajišťuje webhosting, na který později svůj hotový web nahrajeme. Pokud PHP hosting ještě nemáte, budete si ho muset pořídit. Doporučuji http://www.onebit.cz, který je velmi kvalitní, s podporou která vám poradí když vám něco nepůjde a hlavně s nejnovějšími technologiemi, na kterých se můžete učit. Na ONEbitu hostuje i ITnetwork. Hostování běžného webu stojí i s doménou měsíčně pár desetikorun, čili nic drahého. Jak si webhosting zřídit je popsáno zde: http://www.itnetwork.cz/…-na-internet.

Abychom nemuseli své stránky ladit na webhostingu, nainstalujeme si služby i na svůj počítač, kde budeme web programovat až jako hotový a ozkoušený ho nahrajeme na webhosting. Služby lze nainstalovat jednoduše jako jeden balíček.

Stažení a instalace PHP

Webové aplikace často používají linuxový operační systém, webserver Apache, databázi MySQL a programovací jazyk PHP. Tato čtveřice je často označována zkratkou LAMP. Všechny zmíněné technologie jsou zadarmo. Pokud následující technologie provozujeme pod Windows, používá se někdy zkratka WAMP.

Asi nejpoužívanější instalační balíček, který obsahuje Apache, PHP a MySQL, se nazývá XAMPP. Instalace je velmi jednoduchá.

Stažení XAMPP

Stáhněme si Balíček XAMPP z oficiálního webu http://www.xampp.org/

Hned na hlavní stránce najdeme odkaz XAMPP for Windows. Zde najdeme nadpis Download, jak je vidět na obrázku níže, a stáhneme Installer.

Instalace XAMPPu
Instalace

Instalaci je lepší spustit jako administrátor. Toho docílíte tak, že na stažený soubor kliknete pravým tlačítkem a zvolíte "Spustit jako Správce". Pravděpodobně uvidíte hlášku o UAC, kterou odklikněte.

XAMPP a UAC

Další hláška, která se může zobrazit, se týká Microsoft Visual C++ runtime, který XAMPP vyžaduje. Pokud se vám tedy tento dialog zobrazil, potvrdíte ho.

Otevře se výchozí webový prohlížeč přímo na stránce, kde lze tuto komponentu stáhnout. Jakmile ji nainstalujete, můžete pokračovat v instalaci XAMPPu.

Instalace XAMPPu je jednoduchá a stačí ji jen odklikat. V průběhu si můžete zvolit jaké součásti balíčku chcete nainstalovat. I když necháme výchozí nastavení, vysvětleme si k čemu jednotlivé součásti slouží:

Server

Zde si můžeme vybrat, co chceme v našem serveru mít.

 • Apache - Webserver, který zajišťuje komunikaci s klientem. Jedná se o povinnou součást.
 • MySQL - Hojně používaná databáze. Je s ní propojený uživatelsky přívětivý phpMyAdmin, který je přiložený v instalaci. Existují i další databáze, například SQLite, která je přímo v PHP.
 • FileZilla FTP Server - Umožňuje vytvořit si vlastní FTP server a pak se k němu vzdáleně připojovat. Je třeba mít veřejnou IP adresu.
 • Mercury Mail Server - Lokální SMTP server pro posílání emailů.
 • Tomcat - Serverlet pro Javu, pokud tvoříte stránky v tomto jazyce.
Program languages

Zde můžeme zvolit programovací jazyky, které chceme na serveru používat.

 • PHP - V základu je PHP.
 • Perl - Lze však provozovat i Perl.
Tools

Další nástroje, které nám balíček XAMPP nabízí.

 • phpMyAdmin - Uživatelsky přívětivá správa MySQL databáze.
 • Webalizer - Statistiky přístupů webu.
 • Fake Sendmail - Odesílání anonymních emailů.

Pokud jste se rozhodli, že některou ze služeb nechcete, můžete ji odškrtnout. Ale doporučuji si je nechat. Můžete si vybrat, která služba bude běžet a která bude vypnutá, nemusí být tedy používána.

V dalším okně ponechte jako složku C:\xampp, protože v Program files by měl XAMPP problémy se zápisovými právy.

Složka XAMPP

Během instalace budete pravděpodobně dotázáni ohledně povolení přístupu k síti novým službám, žádosti potvrďte.

XAMPP a firewall

Po doinstalování budeme dotázáni, zda chceme spustit ovládací panel XAMPPu. Potvrdíme.

Ovládací panel

Po spuštění uvidíme následující formulář:

Ovládací panel XAMPPu

Vidíme zde nainstalované služby. Klíčová pro vás budou tlačítka Start/Stop u služeb Apache a MySQL. Pomocí nich můžete tyto služby zapínat nebo vypínat. Je rozumné služby vypnout, když je nepoužíváte, jelikož vám jinak zbytečně zatěžují procesor. U každé služby je ještě checkbox, který určuje, zda má být spuštěná jako systémová.

POZOR! Pokud používáte Skype, nepodaří se vám Apache spustit! Je to z toho důvodu, že Skype je špatně napsaná aplikace a používá port 80, který jí nepatří. Řešením je Skype přenastavit na jiný port, nebo ho vypnout, spustit Apache a poté ho znovu zapnout.

Pomocí dalších tlačítek můžeme k dané službě spustit administrační nástroj nebo zobrazit chybový log.

Pokud se vám obě služby spustily, máte vyhráno.

IDE

Prostředí pro PHP máme tedy připravené. Zbývá ještě stáhnout aplikaci, ve které budeme psát zdrojový kód. A ne, nebude to Notepad ani PSPad. Jelikož je PHP dynamický jazyk, mohli bychom v aplikacích udělat poměrně velké množství chyb. Potřebujeme opravdu něco chytrého, co nám bude zdrojový kód kontrolovat a aktivně napovídat.

Z těch IDE, které jsou zadarmo, je nejlepší asi NetBeans, i když není tolik chytrý a je poměrně pomalý. Stáhnete ho na http://www.netbeans.org, kde vyberete verzi pro PHP:

NetBeans pro PHP

Instalaci jen odklikáte a spustíte NetBeans.

Zde založíme nový projekt (File -> New Project) a vybereme PHP aplikaci. Jako název napíšeme HelloWorld. Tento název se používá u projektů pro úplné začátečníky, které jen něco vypíší. To je přesně to, co si dnes ještě stihneme ukázat :)

PHP aplikace v NetBeans

Cestu k projektu zvolíme tam, kde máme nastavený adresář pro PHP skripty. Ve výchozím nastavení je to C:\xampp\htdocs.

Cesta k PHP projektu v NetBeans

Nakonec zvolíme, že chceme používat lokální webserver (náš Apache z XAMPPu) a potvrdíme.

Nastavení lokálního serveru pro PHP projekt v NetBeans

NetBeans nám vygeneruje novou HTML stránku. Všimněte si však, že má příponu php. V jejím těle naleznete direktivu:

<?php
?>

Část stránky mezi těmito dvěma značkami se zpracuje jako PHP skript. Zkusme si to a použijme funkci echo(), která do stránky vypíše nějaký text. Zdrojový kód bude vypadat asi takto:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title></title>
  </head>
  <body>
    <?php
      echo("Tento text do stránky vložilo PHP");
    ?>
  </body>
</html>

Když nyní projekt spustíte zeleným tlačítkem "play" nebo vyťukáte do prohlížeče adresu localhost/Hello­World, uvidíte následující výsledek:

Your page
localhost/Hello­World

Zobrazený text vypsalo PHP a není pevnou součástí HTML stránky. Pokud se vám cokoli nepovedlo, můžete web zkoušet i přímo na hostingu, i když je to trochu nepohodlné.

Příště si vytvoříme něco zajímavějšího, začneme s popisem syntaxe jazyka PHP. Projekt z každé lekce naleznete pod článkem vždy ke stažení. Můžete si tak najít případnou chybu.


 

Stáhnout

Staženo 1174x (412 B)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

 

Článek pro vás napsal David Jančík [sczdavos]
Avatar
Jak se ti líbí článek?
59 hlasů
Autor je vášnivý programátor v .NET C# a PHP. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do PHP a webových aplikací
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka PHP
Miniatura
Následující článek
Proměnné a typový systém v PHP
Aktivity (7)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (122)

Avatar
Filip (animátor/programator):13. ledna 18:33

Ja robím všetko z mobilu a preto nepoužívam žiadne editori .
Všetko píšem rovno do administratívy mojej stránky .....

Odpovědět 13. ledna 18:33
Nikdy sa nevzdávaj a choď si za svojim snom.......
Avatar
Václav Podubecký:26. února 16:54

Máš správně nastavené kódování projektu / samotného souboru na UTF8?

Odpovědět 26. února 16:54
Cesta k poznání je sama o sobě cílem.
Avatar
PedDro
Člen
Avatar
PedDro:22. května 21:19

Zdravím vespolek.
Je zde 124 komentářů, takže se omlouvám, že jsem je nečetl. Těch pár, co jsem zkusmo namrkl se týká redmondské propriety, která mne již bohudík nezajímá. Zhruba v době, kdy byl napsán tento článek jsem byl nováčkem na Linuxu (12.04) a jako takovému by se mi vážně šikl návod na instalaci v Linuxu. Píši to jako úvahu nad možnou aktualizací článku. Myslím, že by stačil přidaný link, někde pod nadpisem o instalaci ve WIN. V té době by mi totiž pomohl i zastaralý, ale použitelný návod na ubuntu.cz. Jenže v začátcích jsem ani nevěděl, že tam nějaké návody jsou. Prostě starosti nováčka. ... a tento seroš je pro nováčky.

Odpovědět 22. května 21:19
Ignoruji dogma = myslím! Nevěřit ani tomuto dogmatu je zdravé!
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
Odpovědět  +1 22. května 22:31
Usmívej se, zítra už tvůj kód nemusí fungovat!
Avatar
PedDro
Člen
Avatar
Odpovídá na IT Man
PedDro:23. května 17:39

Ano, to je ono.
Nebyl jsem ovšem správně pochopen...
Nováček v oboru to bude hledat obtížně a v komentářích (v obsáhlém seznamu) je to k ničemu. Návrh zněl zhruba takto: Aktualizovat tento článek tím, že na vhodné místo bude alespoň přidán link. Nejde o mne, jestli jsem nováček, či ne, já už sem tam něco vím a ten návod jsem viděl i v Gůglu před časem, když jsem musel instalovat poprvé localhost, místo přímo serveru. Předtím jsem vše dělal rovnou na serveru přes ssh, jenomže když mě poslali opravit fabriku do díry bez netu, nezbylo mi než scriptovat ofline. To odbíhám. Nováček je nováček. Mám dobrou paměť a pamatuji si i začátky v páté třídě na zx-81 a jak jsem všechno potřeboval naservírovat, než mne to chytlo a než pak (bez gůgla) metodou pokus/omyl/do­taz/badreqest :-) jsem se začal probíjet sám. V zájmu (Vašem) zkvalitnění článku za použití minimalistické úpravy jsem navrhl výše zmíněné. Že se musí půlden gůglit, pro napsání půl řádku, jsem si zvykl. Nováčka to vystraší.

Odpovědět 23. května 17:39
Ignoruji dogma = myslím! Nevěřit ani tomuto dogmatu je zdravé!
Avatar
PedDro
Člen
Avatar
Odpovídá na IT Man
PedDro:23. května 18:35

PS
Drobná, ale důležitá poznámka:
Ten návod je nefunkční. V ubuntu v drtivé většině terminálů nefunguje ctrl+v, většinou ani ctrl+c. Zásadně ne v 'origo' terminálu. Je to na kolečku myši. V Debianu mi to nefunguje také. Takže chybí doplnění, jaký terminál nainstalovat a nebo jak zapnout funkčnost této zkratky.

Dále je návod nefunkční pro všechny nováčky. Je příkladem, jak návod pro nováčky vypadat nemá. Tento návod je přesně ten, který nemusí existovat. Pro nováčka je složitý a už průměrňák jej zná. Slouží jen jako archivace dob minulých. Promiňte, ale jsem rád, že jsem kdysi, když jsem jej potřeboval, klikl v gůglu na jiný odkaz. Složité a zastaralé. Víte o tom, že toto vše lze udělat asi na 15 kliknutí? Ano, ani jedno napsané písmeno! Ano Lin pokročil směrem k uživatelům. Asi Torn pochopil, že to obtloustlé na drátě se dá použít k propagaci. 16 Linux se přívětivostí k userovi určitě vyrovná XP (odvážní řeknou sedmám), zatímco ani Widle 20(možná 21) se v bezpečnosti nevyrovnají šestce Lindě.
Dělám 12 až 16 hodin denně a volné víkendy věnuji svým stránkám. Napsal bych Vám návod na míru doby, jestli máte zájem, budete muset počkat pár týdnů, než vůbec začnu. Leda by se zatím někdo chopil mé práce na PC za mne. Dělám si prču, nikomu bych nepůjčil ani částečný přístup na server. To byla jen hláška. Ten návod bych ale byl schopen zbastlit. Jedině na výzvu a za dlouho. Předpokládám nic pro vás, navíc za chvíli vyjde 18 Linux a tam to půjde možná na 3 kliky a možná na 200. Nevím, zda je vhodná doba, když má končit Unity.

Odpovědět  -2 23. května 18:35
Ignoruji dogma = myslím! Nevěřit ani tomuto dogmatu je zdravé!
Avatar
PedDro
Člen
Avatar
PedDro:23. května 18:43

EDIT: ...ani jedno zapsané písmeno .... kromě hesla

Odpovědět 23. května 18:43
Ignoruji dogma = myslím! Nevěřit ani tomuto dogmatu je zdravé!
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na PedDro
David Čápka:23. května 19:44

Návod je plně funkční a je pro Windows, protože ho používá naprostá většina uživatelů. Jestli používáš jiný OS, budeš si muset zvyknout na to, že budeš muset dodatečně Googlit. To není ale návodem :) Jak nainstalovat LAMP na Linux máš tady, stačí hledat - https://www.itnetwork.cz/site/vps

Odpovědět  +1 23. května 19:44
Miluji svou práci a zdejší komunitu, baví mě se rozvíjet, děkuji každému členovi za to, že zde působí.
Avatar
PedDro
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
PedDro:23. května 21:13

Jakmile napíši kousek kritiky (konstruktivní snad), vypadá to jako bych prudil. Omlouvám se. Podal jsem návrh, přidat do článku link na LIN pod dojmem, že by to článku prospělo. Nic víc, nic méně.
(Uživatelé Win mi nevadí, jejich boj je jejich. Informace pro WIN mi nedělá problém si emulovat. )

Odpovědět 23. května 21:13
Ignoruji dogma = myslím! Nevěřit ani tomuto dogmatu je zdravé!
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na PedDro
mkub:24. května 3:05

navodov na LAMP mas na nete v cestine, ci anglictine kopec (staci pouzit stryka Google), tunajsi je plnefunkcny, zrozumitelny, nechapem, co ti na tom moc nefungovalo a comu si nerozumel...
diskusia je k tym clankom na to, aby sa mohli vyjadrit k clankom a sa spytat konkretne, comu nechapu

co sa tyka skratiek ctrl+c, ctrl+v, to je vlastnost Windowsu, myslim, ze v Linuxe su tiez take skratky, len treba este stlacit shift (pokial viem)
dalej sa da nainstalovat LAMP server aj pomocou Synapticu (tam si ho jednoducho naklikas, ako hocijake ine balicky),

a nakoniec dodqm este, ze tento clanok je iba o instalacii WAMP/XAMP servera na platforme Windows, nie LAMP

 
Odpovědět 24. května 3:05
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 132. Zobrazit vše