Black Friday Black Friday
Black Friday výprodej! Až 80 % extra bodů zdarma! Více informací zde

Lekce 14 - PostgreSQL: Optimalizace výkonu - Indexy

PostgreSQL PostgreSQL: Optimalizace výkonu - Indexy

V minulém dílu seriálu tutoriálů o PostgreSQL databázi jsme si ukázali změnu struktury databáze, transakce a pohledy. Dnes se zaměříme na optimalizaci výkonu databáze. Ten závisí na mnoha faktorech a lze ho většinou velmi jednoduše škálovat.

Volba databáze

Prvním faktorem je samozřejmě zvolená databáze. V korporátní sféře se používají hlavně databáze na platformě Oracle, které jsou opravdu robustní a stavěné pro vysoký výkon a snadnou škálovatelnost. Najdeme je u aplikací např. ve státní správě, finančnictví a podobně. Bohužel se jedná o velmi drahou záležitost. PostgreSQL představuje open source alternativu k Oracle databázi a je používána řadou velkých společnosti a na velkých projektech. Na oficiálních stránkách postgresql.or­g/about/users/ můžete najít některé z firem, které PostgreSQL používají.

Volba dotazu

Dalším faktorem jsou samotné dotazy, tedy jak jsou položeny. Vlastností jazyka SQL je mimo jiné i to, že


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V dílu tutoriálu se naučíme optimalizovat výkon PostgreSQL databáze zejména pomocí databázových indexů.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal vita
Avatar
vita
Aktivity (2)