Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 14 - PostgreSQL: Optimalizace výkonu - VACUUM, ANALYZE, EXPLAIN

V minulém dílu seriálu tutoriálů o PostgreSQL databázi jsme si ukázali optimalizaci výkonu databáze pomocí indexů. V tomto díle se podíváme na příkazy VACUUM, ANALYZE a EXPLAIN.

Zajištění konzistence dat v PostgreSQL

Databáze může v jeden okamžik zpracovávat několik různých transakcí, které přistupují nebo modifikují stejná data. Pokud se různé transakce pokusí aktualizovat stejná data, může dojít ke ztrátě informace v případě, že změněná data jsou opětovně změněna jinou transakcí dříve, než je původní změna potvrzena (COMMIT). K problémům může dojít i v případě, že transakce data pouze čte, ale jiná transakce se tato data pokouší změnit, či data přidává. Z tohoto důvodu databázové transakce v PostgreSQL splňují vlastnosti ACID (Atomicity - nedělitelnost, Consistency - konzistence, Isolation - izolace, Durability - trvanlivost). To co ACID znamená, jsme si již v předcházejících lekcích vysvětlili. Jak ale tuto nedělitelnost, konzistenci, izolaci a trvanlivost zajistit v rámci databáze, kdy tato databáze zpracovává velké množství transakcí v jeden okamžik? Jinak řečeno, jak řídit souběžnost?

Asi nejjednodušším způsobem, který vás pravděpodobně napadl, je zajistit, aby


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se naučíme optimalizovat výkon PostgreSQL databáze pomocí příkazů VACUUM a ANALYZE, seznámíme se též s příkazem EXPLAIN.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 68 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 18 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 25 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
68 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 165 Kč 141 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal vita
Avatar
vita
Aktivity (1)