MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Bermen


Bermen

Bermen
Něco o hře | Vývojový tým | Screenshoty | Download

Něco o hře


Bermen je z žánru Adventur, o kterém kolují fámy, že pomalu vymírá. Pravda je však taková, že každý rok na české scéně přibyde několik desítek amatérských her tohoto žánru. Stručně řečeno, vidíte z pohledu 3. osoby postavu, s kterou procházíte lokace, promlouváte s lidmi, sbíráte, slučujete a používáte předměty a sem tam proběhne nějaká ta animace. Snažíte se posbírat střípky celého příběhu a dostat se do poslední lokace.

Děj hry Bermen se odehrává v potemnělém, depresivním prostředí. Je doprovázen temnými, zrezlými beaty z dílny MC Miloshe. Nikde nechybí tma, rez, špína a útoky na Vaši psychiku. Hra je vytvořena do soutěže Becherovka game 2007 a vyhrála téměř 30.000 Kč za 2. místo v kategorii PC her. Při potížích při hraní je zde návod

Její cesta za úspěchem byla klikatá a náročná. Počáteční myšlenka vznikla, když jsem si poprvé nainstaloval Delphi a chtěl jsem vytvořit velice primitivní adventurku. Přešel jsem na ně z Pascalu, takže jsem neuměl téměř nic. Měl jsem se na tom podílet MC Miloshem, který měl být grafikem (underground street prostředí). Postupem času se projekt rozrůstal a z původní vize obrázku v malování a pod ním pár tlačítek, co lze udělat, se klube vize nová. Vize chodící postavy, ovládané myší. Sběratelných předmětů a všech ostatních prvků čistokrevné adventury. Ke hře přibyl vedlejší projekt a to jakýsi jednoduchý editor na místnosti. Spolupráce s Miloshem bohužel přestávala fungovat. Dost možná se na tom podílela jeho nadměrná konzumace cannabisu, ale prostě už nebyl schopen dál kreslit. Vývoj hry se pozvolna zastavuje, ale potom přichází zásadní zlom.

Veisen, se kterým jsem napáchal plošinovku Cheese mouse, měl nějaké zkušenosti s programem 3D studio max (Dělal loga pro klany atd.). Když jsem mu jednou skomírající hru ukázal, nabídl mi, že by se grafika mohla udělat v 3D studiu max a začal s převodem kreslených místností do prostoru. Bohužel, skončil téměř dříve, než začal, protože zjistil, že je toho potřeba udělat opravdu hodně. Spolupráce se opět rozpadá.

V tomto období také vzniká megalomanská myšlenka, že by se z editoru místností mohl stát program, schopný kompletně vytvořit jakoukoli adventuru. Něco typu Game makeru, vývojového studia na tvorbu her. Plný nadšení a netušíc, co mě čeká, začínám budovat základy projektu, pracovně nazvaného infantilně VĚTEF. Stahuji si 3D studio max a snažím se v něm něco zkoušet. Jde to ztuha, ale nakonec se pomalu dostávám na úroveň Veisenových místností a postupem času i za ní.

 

Několik screenshotů z prvních místností, vytvořených mnou v 3D studiu max:

 

 

Uplynul nějaký ten čas a místnosti se začínají rýsovat. Vývoj studia na tvorbu her, nesoucí nově jméno Advor (ADVenture creatOR) je v plném proudu a dosti pokročil, strávil jsem na něm také prakticky celé prázdniny. Nastupuji do nové třídy, kde se o hře zmiňuji. Poznávám Andrewa Stemberga, se kterým se dohodneme na spolupráci na hře. Dohodneme se, že místnosti budou více propracované a také předěláváme příběh hry. Zpočátku spolupráce funguje, strávíme u mně i u něj několik večerů, kdy modelujeme a předěláváme místnosti. Bylo tomu tak asi 5x. Ale mé minulé skušenosti se opět naplňují a Andrew mi oznamuje, že ho doma nepouští k počítači a že bude tedy dělat ve škole, na třídním počítači. Tam vymodeluje model brokovnice (ta jediná za něco stojí), fontánu (jen tu mysku), hasičské auto (kola spojená v jeden dlouhý kužel, karoserie je polygonová prasárna, ze všeho čouhají boxy a polygony se překrývají, posuďte sami. Říká mi, že je v pořádku, že na něj jen musím hodit texturu) a vrtulník (musel jsem ho udělat celý znova, opět překrývající se polygony, naprosto s tím nešlo pracovat). Poté jeho zájem upadá. Neustále se ho ptám, jestli na hře chce dělat a dostávám odpovědi, jako : "Když ty na tom nic neděláš, já teď makal a sem napřed", "Ale ty děláš jenom to, co tě baví (toto mě pobavilo)" a "Naši mě nepustí na počítač".

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

 

Nebudu to protahovat, ještě chvíli jsem ho otravoval, ať něco udělá a poslal mu soubor se základem továrny.

Za několik dní mi od něj přichází soubor Andrew's factori (to měkké i tam opravdu bylo), kde shledávám naprosto totožnou scénu s tou předchozí, jen je komín dole rozšířený a nahoře zúžený, v pozadí jsou jakésy hranaté hory a podlaha je poseta levitujícími stromy, které vložil jedním klikem z palety hotových modelů, kterou 3D studio max 7 obsahuje.


Čas se neúprosně krátí, blíží se konec školního roku 2006/2007. Na začátku prázdnin se několikrát snažím zkontaktovat Andrewa - marně. Začínám na hře velmi intenzivně pracovat, celé prázdniny trávím jen doma u počítače, dodělávám místnosti, peru se s bugy v Advoru (a že jich tam bylo - záznamy o vývoji zde) a snažím se z příběhu vyhodit vše nepotřebné. Ráno se probouzím, pracuji až do noci a pak jdu spát, takto 2 měsíce. Naštěstí mě v tom nejbližší nenechali - otec mi věnoval notebook, takže jsem na hře mohl dělat naprosto všude a má přítelkyně při mně stála celou dobu a dokonce i vymodelovala několi modelů :). Prázdniny končí ale závod s časem pokračuje.

Nechávám na tři týdny školy a snažím se ze všech sil hru dodělat. Neustále se objevují nové bugy (i ty, projevující se jen někdy na některých počítačích) a je hlavně třeba vymodelovat obrovské množství animací, stovky sekvencí postav a objektů. Seznamuji se s Martinem Rýzem (Travoltou, vlastník portálu humanart.cz), který mi pomáhá s 2D grafikou a menu. 

Velký problém byl dostat hru do datového limitu, čili do 10 Mb. Hra má 28 pozadí o velikosti 800x480 a 170 aktivních objektů. Mnoho z nich je animovaných, čili konverze všeho do 256 i méně barev. Musel jsem nastříhat hudbu tak, aby měla poslouchatelnou kvalitu a tracky byly co nejkratší (soundtrack má 6 tracků). Wave zvuky jsou také pečlivě sestříhané a komprimované. Animace jsem se snažil psát co nejvíce v kódu, abych ušetřil místo. Velká úleva přišla v momentě, kdy jsem zjistil, že Advor nemaže složky místností v archivu, čili tam byly staré místnosti z různých betaverzí atd. Z příběhu jsem ale stejně musel vyhodit několik lokací, aby se hra do limitu vešla.

Celou hru jsem také musel objekt po objektu zesvětlit o 20%, protože jsem ji renderoval na LCD monitoru a zjistil jsem, že na klasických CRT monitorech je příliš tmavá.

V tomto období jsem si také založil jakýsi notes, kam jsem si zapisoval vše potřebné k vývoji hry. Jeho oskenovanou podobu si můžete stahnout níže. Nakonec jsem hru den před uzávěrkou dokončil a odevzdal. Notes jsme s Míšou demonstrativně polili benzínem a zapálili, jako symbol konce nervů a práce na tom všem. Bohužel předčasně...

V domění, že už vše skončilo, se vracím do školy. Snad ještě ten den večer mi zvoní telefon...

Volá mi Andrew. Poslouchám, jaká jsem svině, že jsem hru poslal jen za sebe, když on udělal polovinu grafiky a celý příběh (zřejmě nějaká duševní porucha) a že jestli mu nedám polovinu výhry, zveřejní betaverzi, kterou jsem mu asi před 3 měsíci poslal.

Nojo, celou dobu na to kašlal a když zjistil, že jsem to dokončil, snaží se z toho těžit. Bylo mi divné, proč po mně po dokončení loudil novou betu, kterou jsem mu záměrně neposlal.

Odpovídám, ať starou klidně zveřejní, dost jsem na hře pracoval a verzi nové se podobá jen velmi vzdáleně. Ještě několikrát si vyslechnu, jak nic nedostanu, že hru neuznají a poté ho posílám na návštěvu ženského pohlavního ústrojí a zavěšuji.

Přichází další krize... Krátce po odeslání hry zjišťuji, že asi na 20% počítačů lagují intra a animace. Engine se choval naprosto nelogicky, jeho chování bylo chaotické. Přisuzoval jsem to přetečení paměti (někde se píše za hranici přidělené paměti a program hrabe někam, kam nesmí a věci, které spolu nemají nic společného, se ovlivňují). Nic takového jsem však nenašel. Hledání bugu trvalo asi 14 dní, poté jsem zjistil, že komponenta delphiX potřebuje speciální formulář a já kreslím na běžný tform. Vytvořil jsem opravu a poslal ji do Becherovky. Odpovědí mi však přišlo, že hodnotit se bude první poslaná verze. Celé 2 měsíce, kdy probíhalo tajné hodnocení hry, doufám, že hra na zkušebních strojích pojede. Koncem listopadu mi přichází od Tomáše Raucha (kterému moc děkuji za spolupráci) z 1. multimediální, že hra všem porotcům chodila a líbila se. Padá mi kámen ze srdce.

6.12.2007 se v Praze v Jet Set Café koná tiskovka, kde mi Tomáš Vorel předává symbolický šek na téměř 30.000 kč za 2. místo v kategorii PC her. Dostávám přes 7 litrů Becherovky, ještě se tam najím a padáme domů slavit. Fotky z tiskovky najdete níže.

Video z vyhlášení hry Bermen v Becherovka game 2007. Ano, mluvím příšerně, protože jsem nervózní a ty vlasy mám opravdu v jednom kuse, na holiče nebyl čas :D Dávám to sem, protože je to cenná vzpomínka a tento moment ukončil významnou etapu mého života.

Jsme asi u konce, to bylo o Bermenovi snad všechno, co jsem chtěl říci. Ještě mě napadá odhalit několik rádoby skrytých věcí :) :

  • Obraz na stěně v druhé části obývacího pokoje - Jedná se o ilustraci k mé experimentální básni Chci povznesení z hranic řádu.
  • TIM - MC Miloshův pes
  • Prostřední rentgenový snímek v laboratoři - Lebka bývalé přítelkyně (nebojte, nezabil jsem jí :D)
  • Překlad latinského textu z kostela - Satane, ustup z tohoto těla. Ať svaté světlo osvítí tuto zatracenou duši. Vymýtám tě ve jménu otce, syna i ducha svatého. Ámen.
  • Sochu z kostela po levé straně naleznate na hřbitově na Flóře :]

Toď už je to opravdu vše. Určitě si hru stahněte a doufám, že se bude líbit :) .

 

Vývojový tým


nick : soul_draco
real name : David Čápka

Vývojový nástroj Advor, 3D grafika, grafická úprava, příběh a kompozice. Stříhání hudby a výběr zvuků.
nick : Travolta
real name : Martin Rýz

Drobnosti v 2D Grafice, inventář, rendery menu, nemocnice a hangáru
nick : MC Milosh
real name : Miloš Toms

Soundtrack hry, navrhy prvních místností
Strejda Petr Kmoch

Pomoc při aplikaci algoritmu šíření do šířky a jeho optimalizace
Děda Vladislav Kmoch

Překlad do anglické verze
nick : Papajaaa
real name : Míša Slavíková

Psychická podpora a pár modelů :)

 

Betatesting :

nick : KissCool
real name : Michal Čápka

 
nick : SOB
real name : Štěpán Soběslavský

 
real name : Ivan Kačur

 Fotky z tiskovkyJá a Tomáš Vorel Jn.

Chálka

SOP, soul_draco a KissCool


 

Kalíme

Galerie

Hra byla vytvořena v roce 2007.

 

Stáhnout

Staženo 2311x (39.47 MB)

 

Všechny články v sekci
Delphi
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
6 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (50)

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:24.6.2012 9:11

Please go to http://www.islandsoft.org , it's English version of this page. I've just added simple navigation, you can find English version of this article including walkthrough there.

Odpovědět
24.6.2012 9:11
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Neznamy
Neregistrovaný
Avatar
Neznamy:27.8.2012 21:14

Super Adventura :)

 
Odpovědět
27.8.2012 21:14
Avatar
Neaktivní uživatel:21.3.2014 17:57

ty ale vypadáš :D

Odpovědět
21.3.2014 17:57
Neaktivní uživatelský účet
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
:21.3.2014 18:13

Však vypadá jako někdo, kdo je workoholik :D

 
Odpovědět
21.3.2014 18:13
Avatar
Odpovídá na
Neaktivní uživatel:21.3.2014 18:16

Vypadá ještě hůř než můj brácha a to je co říct :D
//skoro ani nevěřim tý jeho nový profilovce

Editováno 21.3.2014 18:17
Odpovědět
21.3.2014 18:16
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
:21.3.2014 18:24

Njn, už má čas na holiče :) Já tomu taky moc nevěřím, ale je to 7 let :)

 
Odpovědět
21.3.2014 18:24
Avatar
Daniel Kosík (Ghost4Man):7.6.2014 22:50

Většina fotek v článku nefunguje. Asi by to chtělo někdy opravit, ale není to asi zrovna důležitější vzhledem ke "stáří" článku a nedostatku volného času, že?

Odpovědět
7.6.2014 22:50
Všechno na světě můžete chtít. Jenom nemůžete chtít, aby se vám chtělo.
Avatar
FiftypiSoftware:12.2.2017 13:30

Docela super, hru jsem zatím nehrál, ale zkusím ji;)
Jinak, jak moc těžké je vytvořit Engine?

 
Odpovědět
12.2.2017 13:30
Avatar
Vorlagh
Člen
Avatar
Odpovídá na FiftypiSoftware
Vorlagh:13.2.2017 11:12

Zkus kouknout na tenhle článek měl by ti dát cca přehled o tom, co vše je nutné, jinak náročnost závisí na typu enginu (pro jaky typ aplikace/hry engine děláš atd... )

http://www.gamasutra.com/…essaging.php

 
Odpovědět
13.2.2017 11:12
Avatar
Jakub Hrdoun
Člen
Avatar
Jakub Hrdoun:21.8.2017 22:15

Na konci druhého odstavce je v odkazu na návod zahrnuta tečka a konec tagu </p>, takže odkaz nefunguje (stránku najdem, ale nelahodí to oku :-) ).

 
Odpovědět
21.8.2017 22:15
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 60. Zobrazit vše