Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

První semestr studia na UPOL - aplikovaná informatika

Zhruba před rokem jsem byl v maturitním ročníku a rozhodoval jsem se, na jakou školu půjdu rozvíjet své informatické znalosti a dovednosti. O VUT, ČVUT a Masarykově Univerzitě jsem toho našel dost, ale o škole, kterou aktuálně studuji, skoro nikde nic není. Takže jsem se to rozhodl napravit a podělím se o dojmy z prvního semestru studia aplikované informatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jedná se o mé osobní pocity ze studia, takže článek berte s rezervou.

Město

Olomouc je nazývána "studentské město" právem. Během semestru se zde nachází 20 000-25 000 studentů a převažuje zde něžné pohlaví. Věděl jsem, že když půjdu na informatiku, tak moc holek nepotkám, ale jakmile člověk vyrazí do města, parku nebo do klubu, tak neví, kam se dřív koukat. Olomouc nabízí spousty možností, jak trávit volný čas. Je tu spousta sportovišť (tenisové kurty, plavecké bazény, sportovní haly, famfrpálové hřistě, atletický stadion), kaváren, divadel, klubů a hospod. Všude se dá dojít pěšky do 15 minut, ale pro ty lenivější zde jezdí MHD :D .

Škola

Katedra informatiky spadá pod Přírodovědeckou fakultu, která sídlí skoro v centru města. Vzdálenost od nádraží je cca 10 minut. Nachází se v moderní budově, kterou nejde na dálku přehlédnout. Najdete zde knihovnu, studovnu, bufet a v 6 patře je špagetárna, ve které dělají výborné Boloňské špagety. Je tam také přístup na terasu, ze které je vidět celá Olomouc jako na dlani. Katedra informatiky se nachází v 5. patře. Nemusíte se ale bát toho, že by jste museli pokaždé namáhat své informatické "svaly", protože se zde nachází 4 rychlé výtahy.

Koleje

Koleje se nachází hned vedle fakulty, takže cesta z kolejí na fakultu trvá maximálně 2 minuty. Koleje jsou rekonstruované a poměr cena/výkon je excelentní.

Největší koleje v areálu je kolej B.Václavka – dvě 10 patrové budovy. Bydlí se zde v buňkovém systému. V buňce se nachází 3 pokoje (2x po 3 a 1x po 2), 2x lednička, varná konvice, koupelna a záchod. Jsou to relativně klidné koleje, takže pro mě, jakožto pro extroverta a člověka, který je pro každou špatnost a párty, to bylo trochu zklamání. Pokud by jste chtěli zažít pořádný vysokoškolský život, tak zkuste spíše kolej Šmeralova. Na koleji to žije skoro 24 hodin v kuse a vždy najdete někoho s kým můžete pokecat, popít, atd. Bydlí se zde na pokojích pro 4 a záchody + sprchy jsou společné na patře.

Studium
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Konečně se dostávám ke zmiňovanému studiu. Na oboru Aplikovaná informatika studuje cca 140 lidí, takže tu panuje taková komornější atmosféra a díky tomu není problém domluvit si kdykoliv s učitelem individuální konzultace k předmětu. Studium je zaměřené spíše teoreticky, ale nějaké programování se tu taky najde.

Škola nabírá bez přijímaček a první ročník je docela síto. Do druháku postoupí cca 60-70 lidí. Není to kvůli tomu. že by studium bylo nějak extra náročné, ale spíše o osobním přístupu lidí. Dalším důvedem bude také to, že většina lidí to má jako "záchranu" (dostanou status studenta na celý rok).

Pro postup do 2. ročníku je potřeba mít dohromady alespoň 40 kreditů. V prvním semestru je 5 povinných předmětů. Rozvrh si člověk sestavuje sám podle toho, jak se mu to hodí, takže já jsem byl ve škole jen 3 dny v týdnu a měl jsem čas na brigádu. Velké plus je, že se dá zapsat libovolný počet C předmětů z libovolné jiné fakulty.

Předměty

Úvod do informatiky (UINT)

Předmět seznamuje se základními principy a technologiemi počítačů, operačních, databázových a informačních systémů a také počítačových sítí. Probírají se zde číselné soustavy, logické obvody, kódovaní, činnost mikroprocesoru, paměti a dalších součástí a periferií počítače, struktura a funkce operačního systému (správa procesů, paměti a disku) a ke konci se nakousnou i aplikace. Na přednášce jsem byl asi 2x, protože probíhala tím stylem, že se otevřela prezentace a přednášející ji jen četl a občas dal kolovat nějaký kus HW. Předmět patří k těm lehčím. Průběh zkoušky ZDE

Algoritmická matematika

Ze začátku se zde probere, co je to algoritmus, efektivnost algoritmů, složitost algoritmů, big-O notace, úvod do analýzy složitosti algoritmů a pak se dopodrobna probírají třídící algoritmy. Přednášející umí problematiku skvěle vysvětlit a přednášky byly (ty dvě na kterých jsem byl) docela zajímavé. Ve cvičení se opakuje středoškolská matematika a v druhé půlce semestru se začnou algoritmy "bastlit" v pseudokódu. Průběh zkoušky ZDE

Paradigmata programování 1

Hádejte co to je.. Funkcionální programování v jazyku Scheme. Jediný předmět u kterého jsem nevynechal přednášky. Sice jsem půlku prospal, protože jsem předtím měl futsal, ale byl jsem tam. Přednášející má neskutečný přednes a zvláštní smysl pro humor. Probíhá zde seznámení s jazykem Scheme a funkcionálním programováním. Probrané věci se procvičují na cvičeních – většina programování probíhá na papír. První půlka semestru je v pohodě, ale v druhé půlce se nestíhá probrat vše a nastupuje samostudium. Bývalo to síto, protože ze zkoušky bylo potřeba minimálně 60%, ale to bylo sníženo na 21% (předtím předmět udělalo cca 20 lidí). Průběh zkoušky ZDE

Základy programování

Probírají se zde základy C. Je to docela rychlokurz, ale pokud má člověk nějaké zkušenosti, tak je to procházka růžovým sadem. Předmět je bez zkoušky. Odevzdávají se bodované úkoly v hodině a na zápočet je potřeba 60% bodů.

Úvod do informatiky (UDI)

Jedná se o diskrétní matematiku. Přednášející o problematice ví, ale přednes je docela nezáživný a přednáška začínala už 8.45, kdy jsem měl ještě půlnoc. Takže jsem se tam taky moc neukázal. Probírá se zde úvod do logiky, množiny, relace, číselné soustavy, kombinatorika, algoritmy a teorie grafů. Je to jediný předmět, který jsem neudělal na poprvé (učení jsem moc nedal)... Průběh zkoušky ZDE

Závěr

Jak už jsem psal, studium nepatří k nejnáročnějším, ale je potřeba se tomu alespoň trochu věnovat. Dole se nachází můj rozvrh. Během studia má člověk dost času, takže není problém chodit někam na brigádu. Trochu jsem se rozepsal, ale doufám že to někomu pomůže v rozhodování.

PS: Na VUT jsem se nedostal, protože jsem si spletl termín přijímaček, ale nakonec toho nelituji.

Pokud se chcete dozvědět podrobnosti o zkouškách, vyučujících, zápočtech a pomůckách, tak sledujte můj blog www.blog.mateyy.eu.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 1133x (106.02 kB)

 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal Matyáš Černohous
Avatar
Jak se ti líbí článek?
6 hlasů
Autor se věnoval vývoji C# aplikacím. Aktuálně objevil kouzlo javascriptových frameworků, takže pracuje jako fullstack developer.
Aktivity (7)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (3)

Avatar
Petr Valigura
Redaktor
Avatar
Petr Valigura:13.2.2016 22:02

Ano každého. Stačí maturita, kapacita neomezená (kdyby to překročilo nějaké neúnosné číslo, tak by proběhly zkoušky, tedy aspoň tak mi to bylo řečeno na dnu otevřených dveří) :) ... takže pošleš přihlášku a oni ti pošlou dopis s informacemi o tom, co máš udělat aby tě přijali ke studiu, kde co poslat atd. (tedy tak nějak to myslím probíhalo) :D

Odpovědět
13.2.2016 22:02
Občas je to tady dobrá klauniáda...
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovědět
13.2.2016 22:08
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Martin Dráb:13.2.2016 22:46

Třeba mají málo studentů. Matfyz také byl několik let bez přijímaček. Pak je ale opět zavedli (asi se zhoršily statistiky vyhozených...), ale stále je možné je myslím obejít za určitých okolností (např. dobrým vysvědčením).

Odpovědět
13.2.2016 22:46
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Matyáš Černohous:14.2.2016 11:47

Přesně jak psal Reenergy. Většina lidí tam jde kvůli tomu statusu studenta co máš na celej rok. Myslím že ve druháku nám už pěkně prořídnou stavy a většinu kamarádů už asi neuvidím :/ :D

 
Odpovědět
14.2.2016 11:47
Avatar
JohnLuther
Člen
Avatar
JohnLuther:14.2.2016 13:07

Ja sa momentálne rozhodujem medzi týmto a VŠB... Hádam si zvolím správne.

 
Odpovědět
14.2.2016 13:07
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na JohnLuther
Michal Žůrek - misaz:14.2.2016 13:14

a pro co se ti zamlouvá víc?

 
Odpovědět
14.2.2016 13:14
Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Jan Lupčík:15.2.2016 14:26

Odkaz nefunguje, chybí tam http:// (+ wwww - má být jen www, ne?). :)
Jinak skvělý článek, člověk si takhle rád něco přečte o školách.

Editováno 15.2.2016 14:29
Odpovědět
15.2.2016 14:26
TruckersMP vývojář
Avatar
Danny
Člen
Avatar
Danny:10.5.2016 17:27

Ahoj, jak prozatím hodnotíš průchod druhým semestrem, je náročnější jak ten první? Zrovna se rozhoduji kterou vysokou si vybrat a UPOL je jedna z možností. :-)

 
Odpovědět
10.5.2016 17:27
Avatar
Odpovídá na Danny
Matyáš Černohous:10.5.2016 21:39

Druhý semestr je podle mě o trochu těžší. Máme 4 povinné předměty -* jedná se většinou o pokračování z prvníhu semestru :). Základy programování 2 (docela v pohodě předmět pokud dáváš pozor na hodinách a dával jsi pozor na ZP1), Algoritmická matematika2 (řeší se vyhledávací stromy, Bstromy, červeno-černé stromy a ukládání dat do tabulky pomocí hashování. Cvika jsou v pohodě, zápočet byl relativně lehký (teda alespoň u mého cvičícího) a na zkoušku se dá naučit), Matematika1 - Matice, determinanty a vektorové prostory, taky celkem v pohodě zápočty (2 písemky)...uvidím jak zkouška, no... je písemná 5 příkladů za 3 body a minimum je 10 bodů), poslední jsou Paradigmata2 - pokud s tím lidi měli problém už v 1. semestru tak tohle je už solidní řežba...jako asi nejtěžší předmět, ale dá se zvládnout, jen se mu musíš věnost (to já jsem nedělal) ale snad to nějak dám :D Pokud dáš Papr1 a Papr2 tak už jsi skoro za vodou :)

 
Odpovědět
10.5.2016 21:39
Avatar
tomasd
Člen
Avatar
tomasd:30.9.2016 18:14

Jen pro zajímavost, prohlížel jsem si statistiku na kombinované studium, tam se lidi kvůli statutu studenta nehlásí, takže vypadnou jen ti, co to flákají nebo na to nemají:
Základy programování prošlo 32 z 98,
Úvod do informatiky 32 ze 103,
Paradigmata programování 44 ze 100.

 
Odpovědět
30.9.2016 18:14
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 13. Zobrazit vše