Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Python týden

Lekce 1 - Student IT na střední - První dojmy

Vítejte u prvního dílu u nové série článků jaké je to být studentem IT na střední škole.

Mnoho lidí by chtělo studovat IT a neví o čem je a co od toho očekávat nebo mají tyto 4 roky již za sebou a jen je zajímá jak to chodí dnes. Tento problém jsem měl taky a naštěstí jsem ve škole spokojenej. Následující 4 roky vám budu psát jaké je to být studentem. Začnu asi jak přibližně to je když se chcete hlásit na školu. Jednoduše řečeno se přihlásíte, že tam chcete, oni buď podle průměru nebo podle zkoušek vám řeknou bereme nebo nebereme a jelikož máte 2 přihlášky (alespoň teď) může se stát, že vás vzali na obě. Proto jim nakonec ještě řeknete, jestli tam jdete nebo ne. A jste studentem na střední. Jak krásné že? Ovšem tahle eufórie vám vydrží tak maximálně měsíc. Začne ta druhá a zároveň drahá část. Samé nakupování učebnic a sešitů. V tomto období se seznámíte s pár učiteli. Já jsem toho názoru, že učitele lze zařadit do několika typů, které jsem netradičně pojmenoval:

 1. Hipízák - To je ten učitel co nic nechce, jen povídá a učivo jde stranou. U vás oblíbený, ale po škole ho budete nenávidět se slovy, že vás nic nenaučil.
 2. Tvrdá šunka - Na první pohled si hraje, že je to ten největší boss a že se ho máte bát, ale nakonec z něj vyleze pohodář. Je to takovej míšenec hipízáka a mléčné čočky(viz. níže) a je jen na učiteli jak moc to zkombinuje.
 3. Slečna drsňák - Nejčastěji učitelky, ale mohou to být i učitelé. jsou to ti milí učitelé s přátelským přístupem, ale když se naštvou dokážou vycenit zuby
 4. Mléčná čočka - To nejhorší a zároveň nejlepší. Mléčná čočka je ten přísnej učitel u kterého ani nepípnete a učíte se jak šílení a myslíte si, že ten učitel je přeci magor. Ten vás ale opravdu něco naučí a díky němu budete úspěšní. No a proč mléčná čočka? Dejte si čočku a zapijte to mlíkem... Ano stane se opravdu nepříjemná věc. Na hodinách těchto učitelů je to také, ale strachy.
 5. Naštvaná gorila - To je ta věčně naštvaná osoba na všechny. Všem dá pětky, úkoly že se nedají stihnout a testy na celou hodinu to z jiné látky než jste se učili.

To bychom měli učitele. Teď ale vůbec porovnání střední a základka. Možná jste tyto moudra již slyšeli, ale věřte tomu že je to pravda. A někdy krutá. Na střední jste dobrovolně. Nemusíte tam být a to vám dají najevo. U mě 4 spolužáci skončili už po čtvrt roce. Prostě to vzdali. A věřte tomu že učitelé se s vámi taky nebudou tak piplat jako předtím. Je to jen vaše dobrovolná vůle tam být. Ale není to jen stres, nervy a učení. Je tam i sranda a to i s učiteli. Se spolužáky si rozumíte víc než na základce a to proto, že máte víc společných zájmů. Ale zas to nesmíte brát na lehkou váhu a radši volte střední cestu, když jste na střední ne? :D Do školy choďte pravidelně. Být neklasifikován je nepříjemné. Zkouší vás z celého pololetí a to ještě před komisí. Někdo může říct že je to trénink na maturitu, ale já osobně bych to nechtěl. Učte se. Možná zním jako vaše matka, ale všichni to s vámi myslí dobře. Když propadnete tak vás nezavraždí, ale v životopisu to pak nevypadá dobře a máte menší pravděpodobnost že dostudujete.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

A nyní nastává to IT samotné. Předměty. Musím vás varovat že každá škola to bude mít jinak, ale přesto základ bude stejný. Jelikož já nestuduji žádnou lehkou školu, kde se php učí až ve třeťáku(jeden spolužák ze základky šel taky na IT ale jednoduší. Tam opravdu mají php až ve třetím ročníku. To mi pak vysvětlete jak si nás lidi mohou měřit stejným metrem...). Jedná se školu v Praze kde není zaměřena jen na web nebo jen na správce sítě, ale máme tam hezky všechno. Od programování k webovkám až k té síti. Ovšem ne vše najednou ale postupně ročník po ročníku. A tak vám tedy povím, co já se za půl roku ve škole naučil. V září jsem tam přišel jako čerstvý žák střední školy s jiskrou a chutí umět s počítači a naučit se programovat různé věci(a samozřejmě je publikovat nějaké programy/ hry na ITnetwork. Snad se dočkáme :) ). No a po půl roce? Už něco umím. A budu to brát postupně předmět po předmětu a to hlavně ty odborné(přesné názvy psát nebudu, ale tak aby jste to pochopili) nebo ty co na základce nejsou:

Technika

 • Znám historii počítačů od 0. generace až po generaci současnou.
 • Že Sapo byl velkej jak..... jak... místnost, že se objevil Epos 1 a po něm následoval Comodore 64, který opravdu nemá 64 bitový OS ale že má RAMku 64 KB.
 • Že se vyvíjí kvantové počítače.
 • Počítače jsou tvořeny z von neumannova schématu a že máme Harvardské schéma.
 • Lze převádět jednotlivé soustavy mezi sebou.
von neumannovo schéma

Von neumannovo schéma

Programy

 • Mám přehled v jakých typech se SW prodává a pod jakými licencemi.
 • Chápu strukturu internetu, jakým způsobem se posílá mail a co vše se stane když napíšu do webového prohlížeče www.itnetwork.cz. A to že než se můj dotaz na stránku dostane na internetovou síť tak je to dlouhá cesta.
 • Vím, že není jediný operační systém a že neexistují jenom "Wokna".
 • Znám technologii Cloudu
 • Pracuji s Exelem a Wordem, ovšem i s Libre verzí a vím že mezi Microsoft Office a Libre Office je velký rozdíl a to nejen v licenci.

Webové stránky

 • S prstem v nose napíšu HTML(Formuláře, číslovaný a nečíslovaný seznamy, tabulky, ...) a základy CSS (to mě ale moc nebaví tak se tomu nevěnuji)

A teď PHP. To je konečně nějaká zábava:

 • echo nebo třeba i echo z formuláře
 • ukládání do proměnných a jejich porovnání pomocí if ($neco1 == $neco2)
 • čtení, zapisování, mazání, tvoření nebo i přepisování textových souborů.
 • include jiných zdrojů.
 • explode, implode
 • while a for
 • počítadlo ( $ctr ++; )
 • připojení na databázi a pracování s ní jako s texťákem
 • naučit se psát a používat session
 • funkce jako třeba náhodné číslo. Z té lze udělat například i generátor náhodných hesel (jednoduchá věc, ale pokud bude zájem udělám návod)
 • posílat přes php mail což nemůžu používat. Na školním serveru je tato funkce zakázána a pokud bych ji chtěl přes nějaký webový hosting zadarmo, tak to není, musí se to platit a to fakt dělat nebudu...

A k tomu jsem se rozhodl, že udělám pořádné webové stránky se všemi možnými funkcemi, tak pokud máte nějaké nápady tak je velice ocením ;)

Elektrotechnika

 • Nudnej předmět co mi osobně nic nedal. V podstatě to je elektrika ze základky ale těžší. Bereme co je to cívka, různé vzorečky a nějaká pravidla. Teď jsme u magnetismu a většina studentů tam spí.

Dokumentace

 • Zde asi počítali s tím že budeme tak chytří, že něco vymyslíme a budeme to patentovat a dokumentovat. Dále tam bereme tvorbu nejen dokumentů papírových, ale i elektronických dokumentů a modely před CAD a třeba i manuály a prezentace, což tyto 2 věci byl náš úkol je udělat.

To by bylo z těch odborných. Ale jsou i předměty, které jste na základce neměli a tady je budete mít. Jako je třeba němčina nebo ZSV(Základy Společenských Věd).

Tak tohle si můžete, opakuji můžete, užít v IT škole a jak říkám, každá škola to bude mít jinak. Tak počítejte s tím, že třeba vám ve škole nikdy neřeknou co je to zkratka HDD nebo jak se dělá nečíslovaný seznam přes html.

V dalším díle se zaměříme na vaše spolužáky a to na to, že vždycky se ve třídě objeví někdo, kdo není moc oblíbený, a že budete mít spolužáky, u kterých nepochopíte, jak se na tu školu dostali.


 

Všechny články v sekci
Student IT na střední škole
Článek pro vás napsal Snorlax
Avatar
Jak se ti líbí článek?
28 hlasů
Studuji jednu nejmenovanou pražskou střední školu - obor IT a rozhodl jsem se vám sdělit co to obnáší. Mladí se mohou rozhodnout zda je to dobrá cesta a ti co to už mají za sebou si mohou zavzpomínat popř. zjistit co se změnilo
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (74)

Avatar
Selak
Člen
Avatar
Selak:5.1.2015 20:05

Jako hry k naučení angličtiny jsou podle mě dobrý dřív jsem hrál DE 4story,kde jsem se dobře naučil i němčinu díky kažodenní a potřebný konverzaci.Člověk se pak cítí jako kdyby v tý zemi byl :D,jen tím,že když se nenaučí aspoň trochu jejich jazyk,tak si většinou pořádně nezahraje.Já jsem teď aktivní hráč lolka a wowka,ale hraju to tak 6 hodin týdně.Ale angličtinu jsem se díky tomu taky docela dobře naučil :) .

 
Odpovědět
5.1.2015 20:05
Avatar
Mattew
Člen
Avatar
Odpovídá na Selak
Mattew:18.5.2015 8:33

Akorát nesmíš hrát na Drak´thulu :D to byla největší chyba, když jsem hrával wow

 
Odpovědět
18.5.2015 8:33
Avatar
Pharaphobia
Člen
Avatar
Pharaphobia:18.5.2015 10:46

Je jedno kde na World of Warcraft hraješ, když chceš hrát s čechama hraješ, když jde LFR,LFG,BG potkáš vždy lidi z ostatních serverů :)!

Ale taky sem jeden z těch, který vyrůstal na wowku a díky němu sem rád že umim Anglicky tak jak umím :)!

Odpovědět
18.5.2015 10:46
Work hard play hard = have a nice results :)
Avatar
jirkajandourek:22.6.2016 15:03

IT je Informační Technologie ??

 
Odpovědět
22.6.2016 15:03
Avatar
 
Odpovědět
22.6.2016 15:17
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
 
Odpovědět
22.6.2016 15:26
Avatar
Adam Danek
Člen
Avatar
Adam Danek:7.5.2017 20:38

Prosím poraďte nějakou dobrou střední školu zaměřenou na programování

 
Odpovědět
7.5.2017 20:38
Avatar
Odpovídá na Adam Danek
Štěpán Halíř:7.5.2017 22:59

Ahoj,
výběr střední školy, kor na takový obor, záleží jen na Tobě. Neuvedl si ani své bydliště, aby ti případně někdo dát reference na okolní školu, pokud bys vyloženě nerad dojížděl někam daleko.
Pokud máš již nějaké střední školy vyhlídlé, doporučuji kouknout na jejich web a pročíst si, co nabízejí. Doporučuji ale nevěřit všemu, co píšou. Zkus najít nějakého studenta, který by ti podal nějakou referenci. Popřípadě školy dělají dny otevřených dveří, což doporučuji využít a zeptat se rovnou tam, kde je na to prostor. Pokud chceš znát názor na některé konkrétní školy, napiš jejich názvy a třeba se tu ozve jeden ze studentů. ;)

Odpovědět
7.5.2017 22:59
Per aspera ad astras
Avatar
Adam Danek
Člen
Avatar
Odpovídá na Štěpán Halíř
Adam Danek:8.5.2017 13:38

jsem z Benešova (středočeský kraj). Jde spíše o to, jestli je nějaká vyloženě programátorská škola v Čechách (jsem ochoten dojíždět i dál :-) ). Ale i tak dík za radu.

 
Odpovědět
8.5.2017 13:38
Avatar
Lasvit
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Danek
Lasvit:10.5.2017 8:40

Žádná taková neni a pokud ano, tak si na ni jenom hraje. Možná tak za par let bude, ale pokud chceš programátorskou školu, tak jediné vysoká, třeba FIT.

 
Odpovědět
10.5.2017 8:40
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 84. Zobrazit vše