Diskuze: Odsazování - zlo nebo mi něco uniká?

Python Python Odsazování - zlo nebo mi něco uniká?

Aktivity (1)
Avatar
Ocepox
Člen
Avatar
Ocepox:19.5.2016 23:46

Ahoj, dneska večer jsem začal s Pythonem a psal jednoduchý program.
najednou jsem chtěl určitý úsek vložit do while cyklu. Jsem zvyklý z C++, že nad úsek napíšu while a závorku a dolů pod úsek konec závorky. A co python? To musím jít řádek po řádku a mačkat Tab? Nebo na to existuje nějakej trik, že celou část kódu posunu o Tab doprava?

 
Odpovědět 19.5.2016 23:46
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Ocepox
Jindřich Máca:20.5.2016 1:02

Ahoj, ano, Python skutečně pro rozpoznání bloku nepoužívá závorky jako např. zmíněné C++, nýbrž odsazení a to pro každý řádek tak, jak to sám popisuješ. Pro další info koukni na http://www.itnetwork.cz/python/zaklady. Ovšem to, jestli to budeš posouvat po jednou řádku pomocí Tab nebo to posuneš celé naráz, záleží čistě na IDE nebo textovém editoru, který pro psaní kódu používáš. Většina umí s těmito bloky manipulovat naráz. :)

 
Nahoru Odpovědět  +2 20.5.2016 1:02
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Ocepox
David Novák:20.5.2016 1:49

Pokud považuješ odsazování za zlo, tak ti uniká hodně věcí.. ;)

Odsazovat bys měl prakticky vždy a v jakémkoliv jazyku. Python to přímo vyžaduje, ale tak či tak je to de facto nutnost, aby byl tvůj kód nějak čitelný.

Nainstaluje si nějaký chytřejší editor (třeba Notepad++, pokud jsi na Win) nebo IDE a můžeš označit x řádků a jedním Tab je všechny posunout. Zvykni si ale zarovnávat už rovnou při psaní.

Nahoru Odpovědět  +1 20.5.2016 1:49
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Kaminno
Člen
Avatar
Odpovídá na Ocepox
Kaminno:4.9.2016 12:43

Já třeba používám Sublimetext, který odsazování dělá za mně. Normálně napíšeš podmínku, cyklus... např. if něco :, a když odřádkuješ, automaticky to za tebe odsadí ;)

Nahoru Odpovědět 4.9.2016 12:43
Co Tě nezabije, to se Tě pokusí zabít znovu!
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.