Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Lekce 1 - Úvod do Django frameworku a webových aplikací v Pythonu

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítejte u úvodní lekce kurzu, ve kterém se naučíme vytvářet webové aplikace s frameworkem Django pro Python. Kurz je určen pro začátečníky ve webových technologiích, předpokládá ovšem, že znáte alespoň Základy Pythonu a Objektově orientované programování v Pythonu. Budeme vytvářet dynamické webové aplikace. Začneme jednoduchou kalkulačkou a od té se dostaneme až k databázím a zkrátka všemu, co by pořádná webová aplikace měla umět.

V dnešním tutoriálu si Django představíme a řekneme si k čemu se používá. Než začneme se samotným programováním, uděláme si obecný úvod do webových aplikací. Když se je chystáme vytvářet, měli bychom vědět jak fungují :)

Django

Django framework pro Python

Django je poměrně komplexní webový framework, který nabízí vše, co budou naši uživatelé potřebovat. Django za nás převezme správu databáze, poskytne spoustu užitečných funkcí a nabídne svou perfektní administraci.

Kromě Django frameworku se v Pythonu občas využívá také menší framework Flask, se kterým máte více svobody, ale nemá tak rozsáhlé možnosti a proto se doporučuje na vývoj menších projektů. Každému však vyhovuje něco jiného a proto já např. používám Django i na menší aplikace.

Výhody webových aplikací

Není náhoda, že se většina dnešních aplikací píše pro web. Je to z toho důvodu, že webové aplikace mají oproti klasickým (desktopovým) mnoho výhod a jejich vývoj je výhodnější a také vydělají obvykle více peněz nebo přitáhnou více uživatelů.

Abychom tyto výhody a principy pochopili, udělejme si krátkou odbočku do historie a vysvětleme si, co ke vzniku webových aplikací vůbec vedlo.

Mainframy

Když se počítače poprvé dostávaly mezi lidi a do firem, byly velmi drahé. Bylo nepředstavitelné, že by měl každý zaměstnanec svůj počítač. Z toho důvodu se zakoupil jeden centrální počítač (který byl na tu dobu velmi výkonný) a k tomuto centrálnímu počítači se jednoduše řečeno připojilo několik klávesnic a monitorů. Všichni zaměstnanci pracovali současně na tomto jednom počítači, který je obsluhoval.

Kdyby se tedy např. jednalo o kancelářskou aplikaci Word, každý uživatel by měl na mainframe nějakou svou složku s dokumenty a všichni by pracovali s tím jedním Wordem, který je na mainframu nainstalovaný.

Architektura mainframu

Výhody této architektury jsou následující:

 • Snadná správa - Aby mohli uživatelé používat nějakou aplikaci, stačí tuto aplikaci nahrát na mainframe. V tu chvíli je přístupná všem uživatelům. To samé platí pro aktualizaci, aktualizujeme mainframe a všichni již používají novou verzi aplikace.
 • Vysoká bezpečnost - Všechna data jsou uložena v databázi na mainframu, nikoli na stanicích zaměstnanců. To samé platí o samotných aplikacích, k jejich kódu se nikdo nedostane.

Máme tu samozřejmě i nevýhody:

 • Nízký výkon a vysoká cena - Mainframe vyžaduje vysoký výkon a zpracovává úplně všechny úlohy aplikace. Jeho provoz je nákladný.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Mainframy se již téměř nepoužívají, ale dodnes ještě v některých podnicích fungují.

Desktopové aplikace

Jak se počítače začaly rozšiřovat mezi menší firmy a potom dokonce i do domácností, začala samozřejmě klesat jejich cena. Osobní počítač si již mohl dovolit každý. Mainframům odzvonilo a nebyl důvod, aby každý zaměstnanec nebo obecně uživatel neměl svojí aplikaci ve svém počítači.

Když opět použijeme náš příklad s Wordem, zde má každý uživatel své dokumenty a svůj Word ve svém počítači (desktopu).

Architektura desktopových aplikací

Výhody desktopových aplikací:

 • Vysoký výkon - Veškerý výkon aplikace zajišťuje klientský počítač. Někdy v tomto případě hovoříme o tzv. tlustém klientovi. Tehdy aplikace komunikuje se serverem, který se stará jen o zasílání dat a neřeší např. vykreslování formulářů, což za něj dělá právě aplikace.

Nevýhody:

 • Složitá správa - Pokud vydáme novou verzi naší aplikace, musíme zajistit, aby si každý klient aktualizoval svůj počítač. To se nám samozřejmě nepodaří a proto řešíme problémy se starými verzemi. Instalace a stahování aplikací je pro uživatele otravná.
 • Nízká bezpečnost - Jelikož je u klienta přítomná celá aplikace, může se ji snažit disassemblovat (hackovat), což není u dnešních vysokých jazyků příliš velký problém. Může nám z aplikace ukrást části zdrojových kódů nebo nějaká data.

Webové stránky

S rozšířením internetu nejprve vzniklo obrovské množství statických webových stránek. Určitě jste si nějaké webové stránky někdy zkusili vytvořit, jedná se o textový soubor, kde pomocí značek označíte určitou část jako nadpis, odstavec, obrázek a podobně. Výsledná stránka je (jak již bylo řečeno) statická. Nemůže se tedy měnit, je to pouze elektronický dokument, který můžeme jen číst.

HTML stránky (HTML je značkovací jazyk) jsou jednoduše uložené na serveru. Jakmile klient (uživatel s webovým prohlížečem) pošle požadavek na server, server mu jednoduše vrátí přesně tu stránku, co má uloženou. Této architektuře se říká klient-server.

Architektura klient-server

Určitě jste si všimli, že se architektura nápadně podobá mainframu. Vracíme se tedy ke kořenům a získáváme následující výhody:

 • Malá zátěž - Server pouze zasílá HTML stránky a již neřeší jejich zobrazení, ovládání klávesnice uživatele, jeho monitoru a podobně. To vše se děje na klientském počítači.
 • Snadná správa - Jakmile změníme obsah na serveru (např. přidáme nějaký dokument), uvidí ho tam okamžitě všichni uživatelé.
 • Vysoká bezpečnost - Pokud chceme zakázat přístup k nějakým dokumentům, klient se k nim prostě nemá jak dostat, jelikož jsou na serveru.

Nevýhodou je samozřejmě to, že server umí zasílat jen statické HTML stránky. Není způsob, jak serveru odeslat nějaká data a na jejich základě dostat výstup (třeba nechat na stránce vzkaz v diskuzi, hlasovat v anketě nebo zobrazit ve stránce kdo má dnes svátek).

Webové aplikace

Po obrovském rozmachu internetu a webových stránek se hledaly způsoby, jak do stránek přidávat nějakou dynamickou funkčnost. Tyto pokusy došly postupem času tak daleko, že v dnešní době jsme schopni dosáhnout toho, aby se webová stránka chovala úplně stejně, jako desktopová aplikace (třeba MS Word z desktopu je na webu dostupný jako Office 365 nebo např. přes Google Docs). Takové webové stránce se říká webová aplikace.

Webové aplikace fungují tak, že se klient zeptá serveru na určitý dokument. Na serveru ale běží program, který dokáže vygenerovat do stránky to, co uživatel požaduje. Stránka tedy na serveru již neleží, ale je dynamicky vytvářena podle toho, co uživatel chce. Právě Django nám umožňuje takové skripty v Pythonu na serveru provozovat.

Architektura webových aplikací v Pythonu

Často je scénář následující:

 1. Uživatel vyťuká do prohlížeče URL adresu (třeba eshop.cz/tiskarna-epson-123) a tím pošle požadavek serveru
 2. Server zavolá Django
 3. Django zpracuje požadavek (zde chce uživatel vypsat informace o tiskárně). Připojí se k databázi a načte data, která chce klient. Na základě dat vygeneruje webovou HTML stránku.
 4. Hotová stránka je zaslána klientovi. Ten vidí již jen statickou webovou stránku, která však byla dynamicky vytvořená podle jeho požadavku.

Všechna data jsou v databázi a webová aplikace, zde v příkladu nějaký eshop s IT, má rozhraní, přes které může personál jednoduše přidávat nové produkty, upravovat jejich cenu a podobně. Je vám asi jasné, že kdyby data nebyla v databázi, ale každý produkt měl svou statickou HTML stránku, tak by bylo extrémně obtížné takovou spoustu stránek spravovat. Navíc by se potom nedalo pomocí skriptu třeba hledat podle ceny, psát k produktům komentáře a podobně.

Právě jsme si tedy popsali princip dynamického webu a také jeho příklad. Jaké jsou tedy výhody webových aplikací?

 • Snadná správa - Novou verzi aplikace nahrajeme a v tom okamžiku ji používají úplně všichni.
 • Vysoká bezpečnost - Web i databáze jsou na serveru a pokud neobsahuje nějaké bezpečnostní chyby, je velmi nesnadné aplikaci ukradnout.
 • Vysoká uživatelská základna - Lidé jsou líní stahovat a instalovat. U webové aplikace jen kliknou na odkaz a již s ní pracují. Uživatelů, kteří by používali tu samou aplikaci, kdyby byla na desktopu místo na webu, by bylo podstatně méně. A právě kvůli uživatelům aplikace přeci píšeme. Ať jsou zadarmo nebo jsou placené, vždy chceme, aby je používalo co nejvíce lidí. Toto je hlavní důvod, proč se v poslední době dělá v podstatě veškerý software webový.
 • Vysoká kompatibilita - Jelikož na web přistupujeme přes webový prohlížeč, vůbec nás nezajímá operační systém klienta, naše aplikace funguje prakticky všude, dokonce i na mobilu.
 • Přetrvávají také výhody klientského počítače, tedy že server není zatěžován např. vlastním zobrazováním stránek, to dělá webový prohlížeč.

Je vidět, že webové aplikace jsou budoucnost. A kdo je umí, ten se bude mít dobře.

Jejich asi jedinou nevýhodou je, že jejich vývoj je o něco náročnější, než u aplikací desktopových. Je to z toho důvodu, že web byl zprvu navržen pro statické dokumenty a existují určitá omezení, která se musí obcházet. Nicméně technologie se stále vyvíjejí a mnoho věcí jde oproti minulosti již podstatně snadněji. Mohou za to zejména nové standardy HTML 5 a CSS 3.

Složitější webové aplikace jsou většinou ještě doplněny dalším programovacím jazykem - JavaScriptem. Ten běží v klientském počítači a zpracovává vizuální část aplikace. Zde na ITnetworku je v JavaScriptu naprogramované např. navigační menu. JavaScript slouží spíše pro takové doplňky v uživatelském rozhraní a je podstatný až u složitých webových aplikací.

To by bylo do úvodu vše. V příští lekci, Seznámení s Django frameworkem pro Python, si Django nainstalujeme a vytvoříme svou první webovou aplikaci.


 

 

Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Filip Němeček
Redaktor
Avatar
Filip Němeček:29.4.2018 13:08

Paráda. Jsem rád, že si Django někdo vzal. Původně jsem to měl v plánu, ale Swift je třeba také a s PHP se nějak bojovat musí ;-)

 
Odpovědět 29.4.2018 13:08
Avatar
Jan Hodic
Člen
Avatar
Jan Hodic:11. září 10:10

Ahoj, mám dotaz. Lze na projektu v Django pracovat tak, že někdo dělá v Pycharmu a někdo ve VS? Obě to bez problému podporují, ale každý v týmu je zvyklý na něco jiného, takže si kladu otázku, zda nechat klukům demokracii v tomto, nebo tlačit na dohodu o jednom nástroji.

Díky.

 
Odpovědět 11. září 10:10
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
MQ .
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Jan Hodic
MQ .:11. září 10:58

Ahoj, myslím si, že je úplně jedno v jakém prostředí děláš. Pokud každý bude mít potřebné knihovny nainstalované tak by zde neměl být problém :)

Odpovědět 11. září 10:58
Programovácí jazyk zítřka bude vysokoúrovňový, bez ";", prostý a v neposlední řadě čitelný.
Avatar
Jan Hodic
Člen
Avatar
Odpovídá na MQ .
Jan Hodic:12. září 1:49

Myslel jsem si to, ale už mám druhý zdroj, který mi to potvrzuje, takže díky.

 
Odpovědět 12. září 1:49
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.