Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Lekce 8 - SQLAlchemy a registrace uživatelů ve Flask frameworku

Python Flask SQLAlchemy a registrace uživatelů ve Flask frameworku

V minulé lekci, SQLite3 databáze a přihlášení uživatelů ve Flask frameworku, jsme si představili databázi SQLite3, vytvořili svou první databázi s tabulkou uživatelů a přihlásili se do webové aplikace jako uživatel z databáze. V dnešním Python Flask tutoriálu se podíváme na SQLAlchemy ORM, vytvoříme si stejnou databázi s tabulkou jako v minulé lekci a vytvoříme stránku pro registraci.

Instalace a konfigurace SQLAlchemy

SQLAlchemy jsme si již zmínili minule, kdy jsme si říkali, že za nás dokáže vyřešit např. bezpečné ukládání hesel. Jedná se o objektovou vrstvu nad databázovou knihovnou, která nám umožňuje pracovat s tabulkami jako s kolekcemi objektů. To je v objektovém programování mnohem příjemnější, než ruční psaní SQL dotazů. Výsledky dotazů poté dostáváme namapované přímo na nějaké objekty, od toho zkratka ORM (objektově-relační mapování, tedy převádění databázových řádků na objekty). SQLAlchemy nabízí i řadu dalších enterprise vychytávek, které nám umožní vyvíjet rychleji a kvalitněji, než kdybychom si vše psali sami.

Nejprve si SQLAlchemy pro Flask musíme nainstalovat vložením následujícího příkazu do příkazového řádku:

py -m pip install flask-sqlalchemy

Pokud instalace proběhla úspěšně, uvidíte výstup podobný tomuto:

Instalace SQLAlchemy pro Python

Soubor /složka projektu/databaze.sqlite3 můžete smazat, jelikož původní databázi již nebudeme potřebovat. V dnešní lekci si vytvoříme novou.

Nyní provedeme konfiguraci Flask aplikace v modulu root/__init__.py:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Python tutoriálu se podíváme na SQLAlchemy ORM a vytvoříme si stránku pro registraci v microframeworku Flask.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal MQ .
Avatar
Autor je srdcem Pythonista.
Aktivity (3)