Předvánoční Black Friday Předvánoční Black Friday
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Lekce 8 - PyQt - Zpracování kliknutí na souřadnice

Python Okenní aplikace PyQt - Zpracování kliknutí na souřadnice

V minulé lekci, PyQt - Kreslení na QWidget, jsme rozpracovali aplikaci vykreslující jednotlivá sedadla kinosálu. Na dnešek máme slíbené, že ji dokončíme přidáním zpracování kliknutí na sedadlo a ukládáním dat do souboru. Také se naučíme používat souborové dialogy. Výsledná aplikace bude vypadat takto:

Obsluha klikání na formulář v PyQt

Kliknutí na okno

Pro zpracování kliknutí myší na naše okno použijeme metodu mousePressEvent(self, event). Jedná se o událost a tato metoda se automaticky zavolá právě ve chvíli, kdy na naše okno klikneme. Z objektu event, který získáme v druhém parametru metody, můžeme opět získat doplňující informaci. Toho dnes využijeme a získáme souřadnice kliknutí pomocí metod


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu pro PyQt dokončíme aplikaci pro evidenci kinosálu. Pomocí kliknutí na souřadnice označíme konkrétní sedadlo a naučíme se používat dialogy.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal MQ .
Avatar
Autor je srdcem Pythonista.
Miniatura
Předchozí článek
PyQt - Kreslení na QWidget
Miniatura
Všechny články v sekci
Okenní aplikace v Pythonu
Miniatura
Následující článek
PyQt - Analogové hodiny v Pythonu
Aktivity (3)