Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50

Měnová kalkulačka v Pythonu

Tento projekt jsem dělal na vysoké škole, kde jsem měl za úkol vytvořit aplikaci v Pythonu. Záleželo čistě na mně, jakou aplikaci budu vytvářet. Rozhodl jsem se "oživit" aplikaci, kterou jsem dělal ještě na mobilní telefony na platformě Windows Phone. Tuto aplikaci jsem dělal v rámci bakalářské práce, a nakonec měla docela slušný úspěch, takže jsem hodně vycházel z grafiky a funkcionalit, na kterých byla postavena.

Vývoj

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Protože jsem nechtěl, aby aplikace fungovala pouze v konzoli, tak jsem se rozhodl, že udělám okenní aplikaci. V Pythonu existují různé frameworky na tvorbu těchto aplikací, já jsem se nakonec rozhodl pro Qt framework, o kterém je tady také dost užitečných článků. Takže vzhled aplikace jsem vytvořil v tomto frameworku a poté jsem se začal věnovat aplikační logice.

Jak všichni víme, tak ze stránek České národní banky se dají stahovat kurzy každý den vyjma státních svátku a víkendu. Protože jsem chtěl, aby aplikace nemusela neustále stahovat kurzy z různých období, při prvním spuštění se stáhnou kurzy pro všechny měny od roku 2013 až do současného a při dalších spuštěních se už jen zjišťuje, jestli jsou dostupné nové kurzy, které jsou pak do aplikace uloženy.

Funkce

  • Mezi základní funkce patří zobrazení aktuální kurzů, kde je navíc zobrazeno v procentech, jak se změnil kurz oproti minulému. Na této obrazovce si také uživatel může zobrazit kurzy pro jakýkoliv zadaný den.
  • Obrazovka převod měn slouží pro převody mezi měnami,
  • a nakonec je zde obrazovka graf, kde si můžeme zobrazit vývoj vybrané měny ve vybraném období.
  • V menu aplikace se ještě zobrazuje aktuální den včetně času a svátku. Ve spodní části jsem ještě vytvořil dvě tlačítka, z nichž první umožňuje zjistit, jestli jsou dostupné nové kurzy, které jsou nakonec staženy. Udělal jsem to hlavně proto, protože někdy se může stát, že zapneme aplikaci dříve, než jsou kurzy zveřejněny. To by pak znamenalo, že by uživatelé museli aplikaci vypnout a zase zapnout, což není ideální, takže po stisknutí na tlačítko v podstatě vyvolají ručně kontrolu nových kurzů. Druhé tlačítko využijí uživatelé hlavně v případě, kdy budou na obrazovce aktuálních kurzů, kde se budou zobrazovat kurzy pro různé dny. Když pak budou chtít zobrazit aktuální kurzy, tak aby nemuseli zbytečně psát aktuální den, tak stiskem tohoto tlačítka automaticky nastaví kurzy pro poslední den, který je v aplikaci uložený.

Obrázky

Obrazovka aktuální kurzy

Obrazovka převody měn

Obrazovka graf

Závěr

Aplikaci jsem dávám hlavně proto, protože jsem nad ní nějaký čas strávil, takže by byla škoda se s ní nepodělit s ostatními. Klidně piště i náměty na zlepšení, když to v bude mých silách, tak to rád ještě vylepším. Pokud si aplikaci budete chtít vyzkoušet, tak budete muset nainstalovat chybějící moduly. Myslím si, že by mělo stačit nainstalovat PyQt5 a QtChart.


Galerie

Program byl vytvořen v roce 2020.

 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 35x (1.98 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce Python

 

Všechny články v sekci
Zdrojákoviště Python - Okenní aplikace
Program pro vás napsal Radek Němec
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor začínal programovat v jazyce C# a během vysoké školy se naučil další programovací jazyky. Pracoval jsem jako programátor mobilních aplikací na platformě iOS a nyní jsem se opět vrátil k C# a zajímám se o webové technologie v ASP.NET Core.
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!