BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 5 - Polynomiální regrese ceny zlata a druhy strojového učení

V minulé lekci, Zjednodušená gradientní metoda optimalizace lineární regrese, jsme se věnovali další metodě lineární regrese. Naše pokusy byly dosud poměrně nepřesné, protože jsme složitou funkci zjednodušovali na pouhou přímku. Dnes popojdeme dále a místo přímky budeme odhadovat polynomiální funkci (grafem této funkce je "zohýbaná" křivka, místo původní rovné přímky). Dále si také vysvětlíme druhy strojového učení.

Polynomiální regrese

Polynomiální regrese funguje stejně jako lineární regrese, ale datům se snažíme přizpůsobit polynom. Tvar polynomu vypadá následovně, má n stupňů, kde 1. je lineární:

Polynomiální regrese v Pythonu

Stupeň polynomu označuje největší exponent x, v tomto případě je to n.

Polynomiální regrese se dokáže přizpůsobit datům, které nemají pouze lineární vztah. To je v praxi většina dat, cena zlata totiž jen neroste nebo neklesá, ale různě se "ohýbá" v různých částech grafu :) Čím větší stupeň polynomu zvolíme, tím komplexnější křivce se může přizpůsobit.

Overfitting

Když zvolíme příliš velký stupeň, může se zdát, že křivka se datům dobře přizpůsobila, ale pokud


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si představíme polynomiální regresi a porovnáme předpověď ceny zlata s lineární regresí a druhy strojového učení v Pythonu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 38 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 250 Kč 212 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal MQ .
Avatar
Používám hlavně Python a zajímám se o Deep Learning a vše kolem.
Aktivity (2)