Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 8 - Rozhodovací stromy v Pythonu

V minulé lekci, Neuronové sítě v Pythonu - Vlastní implementace KNN, jsme si napsali vlastní implementaci KNN algoritmu a tím jsme si utvrdili naše dosavadní znalosti. V dnešním Python tutoriálu se podíváme na rozhodovací stromy a jejich využití při klasifikaci.

Rozhodovací stromy

Rozhodovací stromy fungují na principu pokládání otázek na základě vlastností dat, podle kterých pak data rozdělují do dalších větví stromu. Vždy se snaží vybírat takové otázky, aby rozdělená data byla co "nejčistší" a měla informační hodnotu.

Rozhodovací strom může vypadat např. následovně:

Jelikož se jedná o strom, tak jednotlivým prvkům (otázkám stromu) říkáme uzly. První otázka je potom kořen stromu ("root") a je velmi důležitá, jelikož na ni záleží ostatní otázky. Finální odpověď, po které pak již nenásleduje žádná otázka, je list ("leaf"), jak se elementům bez podelementů v terminologii stromů říká. A vše to spojují větve ("branches").

Na ukázkovém stromu vidíme v kořeni otázku, která rozděluje zbytek stromu do dvou základních kategorií - na činnosti, které budeme dělat, pokud jsme unavení, a na ty, které budeme dělat, pokud unavení nejsme. V uzlech jsou potom další otázky nebo jejich odpovědi (které jsou listy).

Rozhodovací stromy se nepoužívají jen na klasifikaci, dají se použít i pro


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Python tutoriálu si představíme rozhodovací stromy a na jakém principu fungují. Jeden klasifikační strom si vytvoříme a otestujeme na Iris datasetu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 31 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 206 Kč 176 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal MQ .
Avatar
Používám hlavně Python a zajímám se o Deep Learning a vše kolem.
Aktivity (2)