Procvič si angličtinu zdarma s naším americkým e-learningem! Learn more
Pouze tento týden sleva až 80 % na celý Java e-learning!

Lekce 4 - Zjednodušená gradientní metoda optimalizace lineární regrese

V minulé lekci, Předpověď ceny zlata pomocí lineární regrese v Pythonu, jsme použili metodu lineární regrese pro výpočet ceny zlata. Říkali jsme si také, že existuje více způsobů, jak provést lineární regresi, tedy vytvořit přímku tak, aby procházela co nejvíce body v datasetu a my jsme mohli předpovídat budoucí hodnoty. Dnes se podíváme, jak tuto regresi provést tzv. gradientní metodou, což se nám bude v budoucnu hodit. Vše si samozřejmě napíšeme prakticky v Pythonu.

Gradientní metoda optimalizace

Tato metoda vyžaduje nějakou funkci, která bude měřit, jak špatně nebo dobře si v naší aproximaci vedeme. Takové funkci se říká "cost function" nebo "loss function". Funkce nám vrací takzvaný loss, což je právě hodnota indikující, jak dobře si vedeme. Pokud by bylo číslo 0, znamenalo by to, že funkce pro lineární regresi je dokonalá.

Když zaneseme cost funkci do grafu, kde na ose X bude odhadnutá hodnota a na ose Y chyba, může graf vypadat např. takto:

Cost funkce v Pythonu

Když se podíváme na graf, u gradientní metody se snažíme


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Python tutoriálu si přiblížíme gradientní metodu optimalizace a pomocí zjednodušeného řešení optimalizujeme linearní regresi.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Aktivity (2)