Lekce 5 - Administrace VPS - Napojení domény

V minulém dílu kurzu administrace VPS jsme zprovoznili LAMP a připojili se k serveru přes FTP. V dnešním dílu se budeme věnovat napojení domény na VPS, souboru hosts a také se naučíme jak v Apache nasměrovat různé domény do různých složek.

Připravte si nějakou doménu. Pokud ji ještě nemáte, zakupte si ji u libovolného registrátora (.cz doména stojí okolo 200 Kč/rok, všechny jsou víceméně stejné. Velmi levné je má např. ONEbit.cz.). Více informací o doménách naleznete případně v článku Typy domén a životní cyklus domény.

DNS

Pokud chcete nasměrovat doménu na vaší VPS, je třeba jí zeditovat DNS záznamy. To uděláte jednoduše v nastavení domény. Záleží vždy na registrátorovi, kde to má ve svém rozhraní ukryté :)

Pozn.: Nespleťte si DNS záznam s tzv. sadou nameserverů (NSSET). NSSET nabízí větší webhostingy a umožňuje doménu zjednodušeně napojit, aby se vše nemuselo ručně nastavovat. My u domény potřebujeme opravdu nastavit celý DNS záznam.

Nastavení domény může vypadat např. takto:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se budeme věnovat nastavení DNS domény, souboru hosts a také se naučíme jak v Apache nasměrovat různé domény do různých složek.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 20 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 17 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 6 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 7 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
17 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 42 Kč 36 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Jan Rolný
Avatar
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity (5)