80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP

Lekce 10 - Řízení úlohy v MS Access

V předchozí lekci, Visual Basic for Application v MS Access III, jsme se zabývali cykly a podmínkami.

Dnes nás v rámci tohoto tutoriálu čeká již lekce poslední, ve které si vytvoříme ovládací panel úlohy.

V našem trempování zákruty databáze MS Access jsme dospěli po stupínkách až na vrchol. Umíme vytvořit objekty databáze, umíme s nimi manipulovat a k tomu napsat program/makro k manipulaci s objekty. Úloha, honosněji řečeno projekt, není jenom soubor tabulek, dotazů a formulářů, které si uživatel bude spouštět podle návodu napsaném na ušmudlaném lístku. Databáze nám dává prostředky, pomocí kterých můžeme řídit úlohu, tedy jak a v jakém pořadí se budou uživateli otevírat jednotlivé objekty a jak se budou chovat.

V lekcích o formulářích jsme probírali navigaci, kde bylo možno spouštět více formulářů nebo sestav pomocí jednoho předformátovaného formuláře.

Existuje ještě jeden podobný způsob práce s objekty databáze, tomu se říká přepínací panel. V mnohém je navigačnímu formuláři podobný, ale ovládání funkcí je zde realizováno pomocí tlačítek, a formulář si vytváří svoji vlastní datovou tabulku, ve které ukládá nastavení a pojmenování každé funkce. Umožňuje nám také spustit proceduru jazyka VBA, nebo samostatné makro jako jednu z rovnocenných funkcí, jeho škála uplatnění je tedy komplexnější. Ještě dodám, že ve složitých projektech lze přepínací panely řetězit a vytvářet z nich kaskádu.

Nastavení databáze

Přepínací panely nejsou součástí základních funkcí menu, které se


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci si vytvoříme ovládací panel úlohy, tedy formulář systémem určený k řízení a budeme jej opravovat a doplňovat.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 77 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 10 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 34 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
77 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 191 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Luboš Marvan
Avatar
Snahou autora je žít podle svého
Aktivity (5)