Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 14 - Tiskový výstup v MS Access

V předchozí lekci, Speciální nastavení ve formulářích MS Access, jsme si ukázali obrázky, podmíněné formátování, změny pořadí prvků a aktualizace.

Dnes se zaměříme na členění sestav do oddílů.

Vysvětlení pojmů

  • Sestava - dříve se užíval název tisková sestava, bude v dalším výkladu rozuměn statický výstup z databáze určený k prezentaci nebo tisku, často za účelem vytvoření součtů nebo průměrů z prezentovaných hodnot.
  • Oddíl sestavy - často se lze setkat s názvem sekce sestavy. Jedná se o část sestavy, která má přesně vymezené určení v pořadí výstupu a tím i směrování v součtech za určitou část prezentovaných dat.
  • Skupina - pole ve zdroji dat, podle kterého se řídí sumarizovaný výstup, v našem případě může být skupinou Oddeleni, za něj děláme součty, průměry a jiné parametry.

Rozdíl mezi formulářem a sestavou

Formulář je určen k interakci mezi úlohou a uživatelem, prezentuje data z databáze, ale současně data od uživatele přijímá, zpracovává a kontroluje. Sestava je z tohoto hlediska statická, data uložená v databázi prezentuje, ale žádné akce od uživatele směrem k datům nepřijímá. Výstup dat na sestavě je často vztažen k nějakému období, za které se data už v rámci sestavy sumarizují nebo analyzují. Problém sestav spočívá ve spolupráci s tiskárnami - každá je jiná, má jiné nastavení.

Podobně jako v lekcích o formulářích, budeme se zabývat pouze sestavami vázanými na datové zdroje databáze, tedy na tabulky nebo dotazy. Podobně jako na formulářích, údaje se na plochu výstupu neumísťují přímo, ale do ovládacích prvků.

Oddíly sestavy, jejich smysl a popis

Pochopení posloupnosti oddílů v rámci prezentace a jejich umístění a smysl v rámci návrhu je určující pro správnou a smysluplnou prezentaci dat uložených v databázi. Proto si dovolím připojit tabulku, viz níže:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci se seznámíme s členěním sestav do oddílů, vysvětlíme si jejich význam a vytvoříme automatizovanou sestavu

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 160 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 136 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 17 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 60 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
136 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 399 Kč 339 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Luboš Marvan
Avatar
Snahou autora je žít podle svého
Aktivity (4)