Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 23 - Logické funkce v Excelu 1

V předchozí lekci, Vyhledávací a databázové funkce v Excelu, jsme si ukázali vyhledávací funkce pozvyhledat, index, vzájemné použití a databázové funkce.

V této sérii lekcí jsme už probrali řadu funkcí, a pokud jste většinu z nich pochopili a naučili se je používat i v nějakém zajímavém kontextu, můžete na sebe být pyšní. Dnes, tedy v jedné z posledních lekcí věnovaných přímo funkcím, se trochu paradoxně vrátíme k těm dvěma, se kterými jsme se setkali již před nějakou dobou, ovšem trochu v jiné souvislosti.

Jde o funkční vztahy A (AND) a NEBO (OR). Nyní se naučíme jak s nimi pracovat jako s funkcemi v sešitě, a později si ukážeme, proč jsou důležité i pro další nástroje, které Excel nabízí, třeba podmíněné formátování.

Zopakování základních vztahů

Oba tyto funkční vztahy (a tedy i vzorce z nich odvozené) znají pouze dva výsledky – PRAVDA (TRUE) a NEPRAVDA (FALSE). Vstupem pro ně jsou podmínky, kterých může být jedna až velmi mnoho.

Funkce A je vyhodnocena jako PRAVDA pokud jsou všechny podmínky splněné, takže každá jedna z nich je sama o sobě PRAVDA. Je-li jedna jediná NEPRAVDA, i celá podmínka je NEPRAVDA. Jde tedy o funkční vztah velice striktní, který nepřipouští žádnou odchylku.

Naproti tomu funkce NEBO je vyhodnocena jako PRAVDA pokud


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V dnešní lekci se uvedeme do logických funkcí v Excelu, ukážeme si logiku A a NEBO, funkce A, NEBO, jednoduché matematické funkce a vnořování.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 310 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 264 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 34 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 116 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
264 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 773 Kč 657 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (3)