Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!

Lekce 7 - Vzorce, funkce a adresování v aplikaci Excel 1

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 4. - 6. lekci Excel pro pokročilé, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V minulé lekci, Řešené úlohy k 4. - 6. lekci Excel pro pokročilé, jsme dokončili téma práce s listy. Veliká síla Excelu spočívá ve vzorcích a funkcích, které obsahuje. Ty umožňují provádět úpravy dat stylem, který jiné programy nenabízejí. Znalost funkcí a schopnost je správně používat a taky spolu kombinovat je povinnou výbavou každého zkušeného uživatele.

Jelikož je funkcí v Excelu přes 450, není v lidských silách znát je aktivně všechny. Každý si nakonec vytvoří svůj okruh funkcí, které zná aktivně a ty ostatní buď pasivně, nebo vůbec. Čím je tento okruh širší, tím pro uživatele lépe. Každá funkce navíc obsahuje popis využití i jednotlivých argumentů, takže vždy máme čeho se chytit.

Důležitější, než detailní znalost každé funkce je v tuto chvíli znalost obecných principů platných pro práci s odkazy, vzorci a funkcemi. Základním vlastnostem se věnují lekce v sekci pro začátečníky. V této lekci načneme (avšak nedokončíme) práci s odkazy tak, abychom funkce mohli pohodlně užívat hromadně. Jednotlivými funkcemi se budou zabývat až budoucí lekce, které půjdou do detailu o všech relevantních funkcích, ale na to je ještě čas.

Práce s odkazy

Ukážeme si nyní důležitá fakta o práci s odkazy, přičemž nyní odkazy, vzorce a funkce motám tak trochu dohromady, protože všechny vycházejí z odkazu na jiné buňky.

Základní kopírování vzorců

Buňka na listě může obsahovat odkaz na jinou buňku. Nemusí jít zatím o složitý vzorec, vystačíme si třeba s jednoduchým =A1*2.

Nyní tento vzorec uchopíme za


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci se uvedeme do práce s odkazy, kopírování vzorců, ručních úprav a absolutního adresování v aplikaci Excel

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 310 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 264 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 34 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 116 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
264 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 773 Kč 657 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (5)