80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 5 - N-tice (tuples) a další specializované kolekce ve Swift

V minulé lekci, Množiny (Set) a množinové operace ve Swift, jsme se věnovali množinám.

Dnešní Swift tutoriál bude o n-ticích (tuple) a několika specializovaných kolekcích.

Tuple

Setkali jste se někdy se situací, kdy jste potřebovali z metody vrátit více než jednu hodnotu? Lze to vyřešit vytvořením jednoduché struktury. Pokud ji ale vícekrát nepoužijeme, je to poměrně zbytečné. Ještě horší řešení by bylo vytvoření pole typu Any, kdy bychom museli jednotlivé hodnoty přetypovávat zpět a lehce by se mohl objevit problém.

Swift nám naštěstí nabízí speciální typ Tuple, který se těžko zařazuje, ale dá se počítat mezi kolekce. Velmi zjednodušeně se jedná o seznam libovolných hodnot, ke kterým poté přistupujete pomocí indexu.

Tuple se definují jednoduše pomocí kulatých závorek a použít je můžete jako kterýkoliv jiný datový typ. Například základní tuple pro studenta a jeho ID by mohlo vypadat následovně:

let student = ("Filip", 34532)

Chceme vypsat jen ID? Není problém, stačí využít indexu:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Swift tutoriál na speciální datový typ Tuple, který může nahradit kolekci a určitě má své využití. Také se podíváme na speciální set a výkonnější pole.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 54 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 46 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 5 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 21 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
46 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 135 Kč 115 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 18 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
18 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 45 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS) či těch webových ve frameworku Django. Twitter: @nemecek_f | GitHub nemecek-filip - mrkněte na veřejné projekty
Aktivity (7)