Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
C# week

Lekce 6 - Render ve Vegas a finální úpravy

V předchozí lekci, Slow motion a animace ve Vegas, jsme se dobře naučili pracovat s klíčovými snímky u animací i u ostatních funkcí.

V této lekci učiníme poslední úpravy na našem videu. Poté si jej vyrenderujeme. Celý proces si vysvětlíme a vytvoříme si i šablonu pro jednoduchý render do budoucna.

Podoba finálního videa v tomto tutoriálu není nijak striktní. Mohlo by kupříkladu vypadat takto:

VysledneVideo

Sestříhali jsme ho takto v průběhu čtvrté a páté lekce. Na konci se ještě vyskytuje úprava, o které jsme si neříkali - té se říká freeze frame.

Freeze Frame

Jak ji vytvořit? Umístíme Playhead (posuvník) na poslední snímek videa, kdy se nám ještě v okně Video Preview zobrazí video (v tomto případě rostlina).

Můžeme se pro přesnost přesunout o jednotlivé snímky pomocí kláves a .

Poté na blok videa klikneme pravým tlačítkem a zvolíme Insert/Remove EnvelopeFreeze Frame at Cursor.

Freeze

Nyní se nám od místa, kde jsme měli playhead, obraz zmrazil. Dle potřeby nyní video můžeme prodloužit potažením doprava a zmražený snímek zůstane stále stejný.

Hudba

Poslední editace, kterou u našeho krátkého klipu provedeme, bude nahrazení zpomalené zvukové stopy hudbou. Využijeme jakoukoli hudbu. Můžeme například použít již staženou hudbu z lekce 4. V tutoriálu využijeme například YouTube Audio Library (knihovna s hudbou volně k použití) a část z písničky Let Go - tubebackr .

Hudba musí být licencována, pokud ji chceme přehrávat v našem díle veřejně, viz OSA . O licencích k hudbě v této lekci mluvit nebudeme.

Hudbu vložíme do videa přes dříve zmíněný Explorer a funkci Add to Project Media List. V tomto okně se k ní nyní dostaneme například přes Media by TypeAudio.

Přes Trimmer si ořízneme vytouženou část.

CastHudby

Používání kláves I, O a A jsme si již vysvětlili. Nyní si vytvoříme novou audio stopu a do ní hudbu vložíme.

NovaStopa
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Původní audio ztlumíme ikonou Mute , nikdy nevíme, kdy bude potřeba. Proto je jistota originální audio k videu vždy ponechat. Po ztlumení celá stopa ztmavne.

Úprava hlasitosti

Hlasitost celé zvukové stopy s hudbou můžeme upravovat posuvníkem v levé části stopy na časové ose.

Hlasitost

My ale chceme docílit pozvolného zesílení a zeslabení hudby na začátku a konci videa. Klikneme na zvukovou stopu, kam jsme vložili hudbu. Následně v navigačním panelu zvolíme InsertAudio EnvelopesVolume.

InsertEnvelopeAudio

Na bloku s hudbou se nám objevila z minulé lekce dobře známá čára (obálka), kterou upravíme tak, abychom vytvořili Fade-in a Fade-out efekt hudby. Dvojitým kliknutím levého tlačítka myši vytvoříme 3 nové body následujícím způsobem:

AudioKeyframes

Krajní body pak posuneme až úplně dolů na úroveň -Inf. Interpolaci mezi klíčovými hodnotami můžeme kliknutím pravého tlačítka změnit i na Linear, u audia nemá tvar křivky velmi znatelný vliv na celkový dojem.

ZtlumeniZesileni

Render videa

Ve chvíli, kdy jsme s videem spokojeni, nastal čas jej vyrenderovat, tedy kódovat data do souboru obsahujícího média (obraz). Nyní je důležité si uvědomit několik věcí:

Kde se bude výsledné video přehrávat?

Toto je věc, kterou bychom správně měli mít na vědomí již od zakládání projektu. Bude naše video na širokoúhlé obrazovce bilboardu, směřuje do televizního vysílání, chceme jej pouze přehrávat na počítači, nebo potřebujeme vyrenderovat pouze zvuk do audio souboru? Od toho všeho se bude odvíjet hlavně volba formátu a rozlišení.

Je důležitější velikost souboru nebo kvalita?

Chceme video umístit na naši webovou stránku? Jsme v časovém tlaku a potřebujeme koncept našeho videa narychlo nahrát na YouTube a přitom zachovat kvalitu? Nebo naopak potřebujeme co nejlepší kvalitu i za cenu obrovské velikosti souboru?

Těmito otázkami se dále v dnešní lekci budeme zabývat.

Render ve Vegas

Naším cílem bude vyrenderovat video s kvalitním zvukem i obrazem a s nízkou velikostí souboru. Nebude jej tedy problém i s pomalou rychlostí internetu nahrát na web jako např. YouTube.

Po finalizaci našeho videa zvolíme v navigačním panelu FileRender As....

Projekt jsme si ve druhé lekci zakládali ve FullHD kvalitě (1920x1080) a 25 snímcích za vteřinu. Je třeba tedy hledat předvolbu, ve které se toto nastavení vyskytuje. Dále hledáme předvolby, ve kterých budou mít snímky za vteřinu za sebou písmeno p (30p, 25p...). To jsme si také vysvětlovali ve druhé lekci - jde o metody skenování a vykreslování obrazu do pixelů. Formát videa, který nás zajímá, bude MP4. Jde o bezztrátový formát, který velikost souboru mění námi určeným datovým tokem.

Pozor. Čím menší velikost souboru, tím více tzv. map na našem obraze. Tento formát se nehodí na video natáčené např. v šeru, nebo ve velkém pohybu, jelikož jednoduše řečeno, pixely s podobnou barvou spojuje do jedné barvy a tím snižuje velikost souboru.

Velmi záleží na tzv. kodeku. Soubor s videem obsahuje kodek a kontejner (struktura dat, container). Kodek (např. H.264, MPEG-4, DivX) určí, jakým způsobem se má video Kódovat, Dekódovat. Kontejner definuje, jak jsou data strukturována a obsahuje metadata (data z hlavičky souboru) a zpracovaná data videa kódovaná kodekem.

V okně Render As v seznamu Formats tedy zvolíme Sony AVC/MVC. To je cesta, jak se ve Vegas dostat k renderu do formátu MP4. Když se podíváme do seznamu Templates (šablony), uvidíme velké množství šablon pro tento typ renderu. Nejblíže k námi požadovanému má šablona Internet 1920x1080-30p. Klikneme na ni a zvolíme níže Customize Template.

Template

Vlastní šablona

Nyní se nacházíme v nastavení šablony pro kodek Sony AVC/MVC. Nesouhlasí nám ovšem počet snímků za vteřinu, který jsme si na začátku určili jako 25. Změníme Frame rate: na 25,000 (PAL). Další věc, kterou je dobré měnit podle námi požadované kvality, je Datový tok (Bit rate). Jelikož my máme krátké video, bude i malá velikost souboru. Proto si datový tok můžeme dovolit o něco navýšit. Do pole Bit rate (bps) napíšeme 20 000 000. Datový tok se tedy bude snažit docílit 20 Mb/s.

NastaveniSablony

Náš soubor bude obsahovat i zvuk, přepneme se tedy do záložky Audio. Není od věci zvednout vzorkovací frekvenci (sample rate), jelikož máme ve videu kvalitní hudbu. U Sample rate vybereme 48 000.

Nyní si můžeme takto nastavenou šablonu uložit. Přejmenujeme ji v poli Template: např. na 1080p 25FPS. Uložíme kliknutím na ikonu diskety. Potvrdíme tlačítkem OK.

UlozeniSablony

Nová šablona se nám přidala do seznamu templates a my si ji můžeme přidat mezi oblíbené kliknutím na symbol hvězdy. V budoucnu můžeme podobná videa renderovat pomocí ní.

NaseSablona

Renderování

Ve spodní části okna Render As si nyní určíme adresář, kam výsledné video vyrenderujeme. Změníme cestu v poli Folder:. Doporučeno je si vždy dělat v adresářích pořádek a výsledná videa ukládat na jedno místo a následně například třídit ještě podrobněji do dalších složek. Kliknutím na ProjectLocation se nám umístění výsledného videa změní na adresář s projektem. Do pole Name: zadáme jméno videa, pokud jsme tak ještě neučinili.

Upozornit na správnou volbu formátu nás může pomocný text očekávané velikosti souboru a volné místo na disku. Pokud jsme postupovali správně, u Estimated File Size máme několik desítek MB. EstimatedSize

Klikneme na Render a chvíli počkáme.

Renderování videa je zátěžový proces pro náš počítač. Rendery komplexních videí s využitými zásuvnými moduly nebo s animacemi zaberou i desítky hodin.

Sdílení na YouTube

Video můžeme přímo z Vegas rovnou nahrát (uploadovat) na web YouTube, ale i Vimeo, nebo Facebook. Stačí v navigačním panelu zvolit FileShare Online...YouTube. Vyplníme tabulku s popisem videa (např. podle obrázku) a po kliknutí na Upload se video vyrenderuje a my budeme vyzváni k přihlášení do našeho Google účtu. Poté se video Uploaduje na náš kanál.

YouTube

To je pro dnešní lekci vše.

V další lekci, Multi-kamerový střih ve Vegas, se naučíme efektivně stříhat video z více kamer.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 49x (27.93 kB)

 

Předchozí článek
Slow motion a animace ve Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!