NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 1 - Seznámení s vizuálním editorem Oxygen

Vítejte v on-line kurzu, kde si ukážeme, jak pracovat s vizuálním editorem Oxygen na redakčním systému WordPress. V tutoriálech se dozvíte, jak ve WordPressu pomocí Oxygen builderu vytvořit:

  • responzivní webové stránky
  • plně funkční e-shop za použití Woocommerce
  • vlastní šablonu pro WordPress

Možná již nějaké zkušenosti s redakčním systémem WordPress máte, pokud ne, zde je skvělý on-line kurz WordPress - Základy - Online kurz.

Vývoj webových stránek v Oxygen builderu vás naučí o webu přemýšlet jinak, o jeho struktuře, o souvislostech na webu. S Oxygen builderem se stanete skutečnými vývojáři, nejen editory stažené šablony.

K čemu vizuální editor Oxygen slouží a jak funguje

Vizuální editor Oxygen slouží k tvorbě webových stránek, včetně kompletních e-shopů na Woocommerci a k tvorbě vlastní šablony na redakčním systému WordPress. Pokud jsme začátečníky, pak pravděpodobně využijeme přednastavené prvky v knihovně. Vizuální editor Oxygen je však primárně vytvořen pro vývojáře, kteří se chtějí posunout dál a nabídnout svým klientům větší kvalitu a více možností při tvorbě webových stránek nebo e-shopů na redakčním systému WordPress a proto je doporučena znalost HTML a CSS.

K tomu nám může pomoci kurz Základy HTML a CSS, též je dobré mít povědomí o JavaScriptu (Základy programování v JavaScriptu) a pokud budeme mít i základy programování v PHP (Základní konstrukce jazyka PHP) tak máme otevřenou cestu ke kariéře front-endového vývojáře 🙂

Princip práce v Oxygen builderu

Pokud vyvíjíme webovou stránku v Oxygen builderu, pak zapomeňme na všechny přednastavené a stažené (nebo zakoupené) WordPress šablony. Po instalaci Oxygen builderu na redakční systém WordPress nás čeká prázdný prostor bez jakékoliv šablony, připravený pro naší neomezenou tvorbu. V Oxygen builderu šablonu vytváříme my, a tak je každý web jedinečný. V tomto kurzu si ukážeme, jak vytvořit header a footer, který můžeme dědit napříč stránkami, a vytvoříme šablony pro sekce, které se na webu opakují. To velmi usnadní naší vývojářskou práci. Naučíme se použít opakující se dynamická data, např. pro výpisy článků, nebo pro archivní stránku e-shopu.

Pokud si osvojíme znalosti práce v Oxygen builderu, budeme se moci ucházet i o práci kodéra webových stránek. Od klientů dostaneme přesná grafická zadání (např. ve Figmě) a toto zadání poté v Oxygen builderu převedeme 1:1 na webovou stránku.

Proč vybrat právě Oxygen builder

Zde si uveďme alespoň některé z mnoha výhod vizuálního editoru Oxygen:

  • rychlost a výkon webu
  • až 5 nastavitelných breakpoints, možnost nastavení dokonalé responzivity
  • ovládací prvky flexboxu, CSS mřížka, horizontální a vertikální layout
  • velikost Oxygen builderu (tzv. asset size) je pouze 295.5 kb (pro srovnání Elementor builder má 1.5 Mb, Divi 1.7 Mb)
  • možnost vkládat vlastní třídy a pracovat s nimi, upravovat selektory, vkládat vlastní JavaScript

Při vývoji klientských webů s Oxygen dosáhneme běžně hodnot v PageSpeed Insights na mobilní verzi kolem 90 %, a na desktopové verzi i 100 %. Těchto hodnot editací přednastavených WordPress šablon nebo použitím jiných builderů nedosáhneme, a na rychlosti prostě záleží.

Více výhod a konkrétní srovnání Oxygen builderu s ostatními buildery si můžeme přečíst v oficiální dokumentaci.

Instalace a spuštění vizuálního editoru Oxygen

Zde jsou dvě možnosti jak instalaci Oxygen builderu získat:

  1. využít tzv. sandbox na demo verzi
  2. zakoupit licenci

Instalace demo verze Oxygen builderu

První možností je aktivace tzv. sandboxu, kterou získáme demo verzi k vyzkoušení. Navštivme oficiální webovou stránku Oxygen builderu.

Zde klikneme na tlačítko Blank Install:

Instalace demo verze - Oxygen Builder

Poté následuje ověření, zda nejsme robot a na další straně klikneme opět na tlačítko Blank Install:

Instalace demo verze - Oxygen Builder

Nyní jsme na známé nástěnce redakčního systému WordPress a v levém menu vidíme položku Oxygen:

Nástěnka po instalaci Oxygen builderu - Oxygen Builder

Zakoupení licence

Druhou možností je zakoupení oficiální licence. Navštivme oficiální webovou stránku Oxygen builderu-ceník. Licence je doživotní, použít ji můžeme na neomezené množství webových stránek (vztahuje se i na komerční použití) a máme garanci vrácení peněz do 60 dní. Doporučuji licenci "Ultimate", ve které je rozšíření i pro Woocommerci a další kompozitní prvky.

Pokud jsme si licenci zakoupili, tak na WordPress nainstalujeme Oxygen builder jako jakýkoliv plugin na redakčním systému WordPress. Pokud nemáme ještě nainstalovaný WordPress, zde je skvělý on-line kurz základů Wordpressu, kde se dozvíme, jak redakční systém WordPress získat a jak nainstalovat plugin.

V tuto chvíli tedy máme nainstalovaný i aktivovaný Oxygen builder, a položku Oxygen vidíme v levém menu naší WordPress instalace:

Instalace Oxygen builderu - Oxygen Builder

Bližší seznámení Oxygen builderem

Nyní se seznámíme se základním nastavením a rozvržením Oxygen builderu.

Home

Z nabídky v Oxygen si nyní vybereme položku Home - zde najdeme v sekci Oxygen Design Library knihovnu přednastavených stránek, stačí kliknout na Install a Different Website a vybrat si přednastavený vzhled:

Oxygen-home - Oxygen Builder

Pouze zmiňuji, že tuto možnost zde máme. V tomto kurzu se však naučíme, jak tvořit vlastní design a vlastní šablonu.

Tuto možnost využijte spíše pro testování, nebo na skutečně low cost projekty, kdy má klient nízký rozpočet. Pokud chceme jako kodéři profesně růst, budeme tvořit vlastní strukturu.

Templates

Z nabídky v Oxygen si nyní vybereme položku Templates ( tlačítko Go To Oxygen Templates). Položka Templates je prozatím prázdná, ale budou zde v budoucnu naše šablony, až je spolu vytvoříme. Je dobré vědět, kde je později hledat 😉

Settings

Z nabídky v Oxygen se podíváme do Settings - tam nás v tuto chvíli bude zajímat položka CSS cache:

CSS cache - Oxygen Builder

Tuto možnost budeme používat k regeneraci CSS cache, např. po změně CSS v globálních stylech. Stačí kliknout na tlačítko Regenerate CSS cache.

Až bude v lekcích uvedeno: "zregenerujeme si CSS cache", uděláme to právě zde. :-)

A to je pro dnešek vše. Máme nainstalovaný Oxygen builder a teoreticky jsme se s ním seznámili.

V příští lekci, Nastavujeme globální CSS styly ve vizuálním editoru Oxygen, si ukážeme, jak nastavíme globální CSS styly, layout webu a fonty.


 

Všechny články v sekci
Oxygen Builder
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Nastavujeme globální CSS styly ve vizuálním editoru Oxygen
Článek pro vás napsala Jitka Peterková
Avatar
Uživatelské hodnocení:
19 hlasů
Autorka 7 let spravuje a tvoří na zakázku webové stránky na WordPressu. Ovládá WordPress, Woocommerci, má znalost HTML a CSS. Specializuje se na vizuální editor Oxygen.(www.oxystudio.cz)
Aktivity