Python týden Letní akce
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy Python. Lze kombinovat s akcí Letní slevy na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Shrnutí WWDC 2015

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Včera (pondělí, 9. června) proběhla již tradičně pořádaná vývojářská konference Applu s názvem WWDC (world-wide developer conferention). Apple se nesl zejména v duchu optimalizace, vypíchnout bychom mohli například až 3 hodinové prodloužení výdrže skomírající baterie.

OS X

Adopce

Poslední vydaný OS X 10.10 Yosemite používá jit 55% aktivních (podporovaných) Maců - jedná se o nejrychlejší adopci v historii odvětví.

Nový systém

Novému dítěti dal Apple jméno El Capitan, což je skalní stěna v Yosemitském národním parku, podle kterého se jmenoval předchozí systém. Očividně se tedy nebude jednat o revoluci.

Safari

Safari se "opičí" po Chromu a Opeře a nově umožňuje stránku připíchnout. Po kliknutí na připnutou stránku se otevře na novém panelu. Také přináší mnohem lepší správu nad tím, jaký panel vydává zvuky, můžete také ztlumit všechny panely kromě jednoho.

Spotlight

Spotlight se snaží být chytrým asistentem. Na dotaz "slides from brian about el capitan" vám ukáže všechny prezentace od Briana o OS X El Capitan. Bude dostupná také adaptace do aplikací či systémových widgetů - na dotaz "weather Vyškov" ukáže počasí ve Vyškově.

Rychlost

I když se o ní hodně mluvilo, Apple o ní nakonec moc neřekl. Dozvěděli jsme se ale, že start aplikací bude až 1,4x rychlejší a otevírání .pdf až 4x rychlejší.

Hry

Animace několikrát rychlejší, za to může Metal pro Mac. Metal byl doposud k dispozici pouze pro iOS. Velké společnosti, například Adobe se zavázaly, že budou ve svých aplikacích Metal používat. Názornou ukázku provedl vývojář z Epic Games, společnosti, která vyvíjí Unreal Engine.

iOS

Siri

Siri se také, podobně jako Spotlight na Macu naučí "myslet". Ukáže vám třeba fotografie udělané v určitý čas na určitém místě. Bude se také učit a bude s vámi žít. Pokud si při cestě ze školy většinou nasadíte sluchátka a pustíte hudbu, Siri automaticky po nasazení sluchátek hudbu pustí za vás. A co je na tom nejlepší? Nasbíraná data, podle kterých Siri myslí nejsou nijak vázána k vašemu účtu a jsou plně pod vaší kontrolou, takže k nim Apple prakticky nemá přístup.

Kalendář

Říkáte si, že to na tu schůzku stihnete, ale kolona na dálnici vás zdrží? Kalendář vám bude události organizovat tak, abyste je vždy stihli, bude totiž pracovat s informacemi o dopravě z Apple Maps.

Mapy

Velká novinka pro pár světových měst a přes 300 měst v Číně. Plánovat cestu už můžete i pomocí MHD - jednoduše vyberete trasu, zvolíte spoj a ten si následně přepošlete do iPhonu, který vás bude navigovat tam, kde MHD neposlouží. Mapy umí pracovat s autobusy, vlaky, metry, zkrátka se vším, co má kola.

Klávesnice

Na iPadu se vylepšení dočkala i klávesnice, kde je nyní mnohem lépe využité místo. Klávesy jsou menší, zato se vedle nich objeví nová tlačítka jako například kopírovat či vložit.

Multitasking

Je to jako říct dítěti, že pro něj máte dárek a vzápětí mu oznámit, že je na vrcholku Mt. Everestu. Multitasking je velmi očekávaná věc, umí ji dnes skoro každý systém. Bohužel, zapomeňte na to, že si ho užijete na každém iPadu. Apple totiž řekl, že potřebujete minimálně 2GB RAM, abyste mohli skutečně používat dvě aplikace vedle sebe. Tuto podmínku splňuje pouze iPad Air 2. Pokud máte starší iPad s podporou iOS 9, budete moci používat například rychlé zobrazení tweetu a odpovědi na něj či jednoduše a rychle odpovídat na zprávy v Messengeru.

Úsporný režim

Baterie je bezesporu největší problém současných mobilních zařízení a řeší ji všichni vývojáři mobilních systémů. Nedávno se jí věnoval i Google na I/O v souvislosti s Androidem M. Apple to ovšem vylepšil hůře. Jednoduše při skomírající baterii vypne zbytečné funkce. Tedy, i ty nezbytečné, zbaví vás totiž třeba i mobilních dat.

V tomto článku se nenacházejí novinky týkající se Apple Watch a novinky, které nemají dopad na Českou republiku. Zdroj obrázků: živý přepis na Jabličkář.cz


 

 

Zprávu pro vás napsal Michal Vašíček 9.6.2015 17:32
Avatar
Autor je webař, čas od času udělá i mobilní appku. Před Windows dává přednost Linuxu, ale ještě raději má macOS. Podílí se na překladech v Mozille, dobrovolničí i jinde, k tomu se snaží rozvíjet sebe sama.
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (3)

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:10.6.2015 11:36

Tys používal Javu 6? o_O
To se nedivím, že ji zařízli - je to krapet neaktuální (a jak známe Javu, tak nejspíš řádně děravé)

Odpovědět  +2 10.6.2015 11:36
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Michal Vašíček:10.6.2015 16:58

PhpStorm s novější neumí. Měl jsem nainstalovanou jak 6 tak 8 (6ku distribuoval ještě Apple, 8 už Oracle, takže mohly být nainstalovaný paralelně.

Odpovědět 10.6.2015 16:58
Příspěvek může obsahovat stopy arašídů, sarkasmu a sóji.
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Vašíček
David Novák:10.6.2015 17:06

Tak asi budeš muset přejít na jiný editor nebo jiný OS ;)

Např. na Linuxu můžeš mít paralelně verzí Javy kolik chceš :D

Odpovědět 10.6.2015 17:06
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Michal Vašíček:10.6.2015 17:09

Na OS X jde minimálně 6 a 8, jestli můžu i další nevím. Ale OS X 10.11 už prostě Javu 6 zabil, takže budu otravovat v JetBrains. Platí se za to, tak ať to jede... Navíc třeba WebStorm funguje.

Odpovědět 10.6.2015 17:09
Příspěvek může obsahovat stopy arašídů, sarkasmu a sóji.
Avatar
Odpovídá na Michal Vašíček
Neaktivní uživatel:10.6.2015 18:23

PhpStorm na Javě 8 funguje

Odpovědět 10.6.2015 18:23
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovědět 10.6.2015 18:28
Příspěvek může obsahovat stopy arašídů, sarkasmu a sóji.
Avatar
Odpovědět 10.6.2015 18:38
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Michal Vašíček:10.6.2015 18:40

Mám 8. 6 už mi to nechce nainstalovat a PhpStorm prostě nespustím :( Nemám problém s verzemi, co vydal přímo Oracle, ale ty, co ještě vydával Apple (do 6) už jsou umrtvené.

Editováno 10.6.2015 18:40
Odpovědět 10.6.2015 18:40
Příspěvek může obsahovat stopy arašídů, sarkasmu a sóji.
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovědět 10.6.2015 22:27
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Michal Vašíček:10.6.2015 22:30

Jo, zkoušel. Pořád to grcá o šestce.

Odpovědět 10.6.2015 22:30
Příspěvek může obsahovat stopy arašídů, sarkasmu a sóji.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 13. Zobrazit vše