Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Páteřní síť Cogent blokovala torrent trackery

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Páteřní síť Cogent se pokoušela zablokovat několik torrent trackerů, mezi které patřil i jeden z největších na světě, The Pirate Bay. Jelikož je ke Cogentu připojeno velké množství poskytovatelů připojení, kteří nabízí internetovou přípojku přímo koncovým zákazníkům, mohlo velké množství lidí pocítit nedostupnost The Pirate Bay.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

The Pirate Bay je ale kryt službou CloudFlare, která ho chrání také před DDoS útoky, a tak stačilo, aby mu CloudFlare přidělil nové IP adresy místo původních 104.31.18.30 a 104.31.19.30, které Cogent zablokoval, a vše se vrátilo do normálu. Tyto nové IP adresy se již Cogent nepokoušel blokovat a nechal je být. I kdyby se tak nestalo, stačí použít VPN, přes kterou by přístup na blokované IP adresy neměl být problém.


The Pirate Bay byl nedostupný; Zdroj: TorrentFreak

Jde o zajímavý případ, protože je velmi nezvyklé, aby byly na tak vysoké úrovni blokovány jakékoli IP adresy. Většinou jsou jednotlivé IP adresy blokovány na bránách, které provozují státy s režimem, kde vládne cenzura, například v Číně. Nikdy ale nejde o síť, do které jsou připojeni malí poskytovatelé na několika kontinentech.

Ani jedna ze stran se k incidentu nevyjádřila a doteď není jasný důvod, proč tak Cogent učinil. Každopádně incident potvrzuje, jak je v dnešní době snadné cenzurovat internet - stačí zablokovat IP adresy, nebo celý rozsah, na důležité páteřní síti.

Zdroj: TorrentFreak


 

 

Zprávu pro vás napsal Michal Vašíček 19.2.2017 1:16
Avatar
Autor je webař, čas od času udělá i mobilní appku. Před Windows dává přednost Linuxu, ale ještě raději má macOS. Podílí se na překladech v Mozille, dobrovolničí i jinde, k tomu se snaží rozvíjet sebe sama.
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!