Lekce 8 - Skrývání dat do obrazu
V minulé lekci, Krátké pojednání o digitální steganografii , jsme si popsali princip ukrývání textu do obrázku.
Tento článek slouží jako rozcestník na různé projekty zde na síti i mimo síť, které skrývají data do obrázků. V minulých letech jsem vytvořil několik programů, které řeší uschování textu do obrázku, obrázku do obrázku a zvukové stopy do obrázku.
LSB
Pro první prográmek publikovaný zde pod názvem Krátké
pojednání o digitální steganografii jsem vyvinul algoritmus, který
používá steganografickou metodu LSB (Least Significant Bit). Tato metoda
využívá nejméně významný bit RGB bytů obrázku. Vytvořil jsem třídu
Stglsb
pro C#, která tento algoritmus využívá. Výhodou této
metody je to, že obrázek, ve kterém je ukryt text, obrázek nebo zvuk,
nevykazuje žádné patrné změny.

Dalšími programy zde publikovanými jsou Skrytí obrazu do obrazu

A Zabezpečení dat šifrováním a skrytím textu do obrázku

Další steganografické metody
Nevýhodou metody LSB je však nízké využití kapacity obrázku. Jsou vyvinuty steganografické metody s mnohem lepším využitím kapacity obrázku. Na internetu lze nalézt celou řadu stránek, které tyto metody popisují. Zde jsou dvě z nich:
Data v obraze
Při experimentování s ukládáním textu do obrázku jsem zjistil, že pokud ukládám do obrázku krátký text (stovky bajtů) tím způsobem, že nahrazuji původní obrazové bajty, ale dostatečně daleko od začátku pole bajtů (obrázek převedený na pole bajtů), kvalitu obrázku při zobrazení to nijak zvlášť nenaruší, zejména pokud si vystačím s částí bytů představující technická data IMD (Image Meta Data) obrázku. Počáteční bajty IMD však nesmí být porušeny, obrázek by nebylo možné zobrazit. Vznikl tak prográmek "Skryj data do obrázku", zde pod názvem Data v obraze v C# .NET WPF.

Foto popis
Využitím toho principu vznikl také prográmek "Foto-popis", který je přílohou tohoto článku. Jedná se o jednoduchý prohlížeč obrázků doplněný textovým polem, kde se zobrazují vybraná data IMD (datum, čas a kamera), která lze doplnit textem popisujícím obrázek a uložit je přímo do obrázku. Při příštím zobrazení obrázku se pak tento popis zobrazí v textovém poli. Popis z části nahradí IMD data, případně i počáteční data obrázku. To záleží na délce textu popisu.

Pokud někdo potřebuje kompletní výpis dat IMD, může použít můj zde publikovaný program pod názvem Prohlížení a úprava obrázků v C# .NET.

Co říci závěrem?
Steganografii lze využívat v různých softwarových aplikacích. Prográmky výše uvedené to dokládají. Vužití v praxi je však diskutabilní. Napadá mně, že většího využití může mít pro amaterské fotografy můj poslední prográmek Foto-popis.
Nedávno jsem v tisku zaznamenal informaci o tvorbě komiksů jako aplikace. Napadlo mě, že z obrázků by mohly textové bubliny vyskakovat, když přes obrázek přejedu myší nebo prstem. Dokonce by kommiksové postavy mohly mluvit. To vše by se dalo ukrýt do obrázku. Realizace takové aplikace by však vyžadovala již spolupráci týmu programátorů a grafiků.
Stáhnout
Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkamiStaženo 558x (1.04 MB)