Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 20 - Narozeniny v C++ - Dialog přidání osoby - Designer

Dnes navážeme na předchozí lekci, Narozeniny v C++ - Dokončení dialogu nové osoby, a vytvoříme si stejný dialog pro přidání nové osoby, ale tentokrát s pomocí Qt Designeru. Jedná se opět o alternativní postup pomocí designeru, jaký postup ve finále ve své aplikaci použijete je na vás.

Pokud jste se rozhodli pro tento postup, nezapomeňte prvně provést i refaktoring projektu zmíněný na začátku lekce Narozeniny v C++ - Dialog přidání nové osoby.

Návrh formuláře

Pojďme tedy vytvořit dialog pro přidání nové osoby. Začneme přidáním nové třídy NewPersonDialog do projektu. Vybereme tedy, že chceme přidat novou třídu formuláře, kde zvolíme dialog bez tlačítek. Standardní tlačítka se nám totiž moc nehodí, např. tlačítko OK zavře dialog i když zrovna nechceme. V údajích mohou být chyby a my přeci chceme dát uživateli možnost je opravit a ne zavřít celé okno a možná mu pak zobrazit zprávu, že něco bylo špatně.

Proto přidáme dialog bez tlačítek a dodáme si svoje sami.

Layouty

Formulář tedy máme nachystaný a budeme do něj přidávat několik layoutů. Předtím si jej ale nastavíme např. na velikost 640x480px. V minulé lekci jsme žádnou velikost nenastavovali, protože se vše děje automaticky dle velikosti prvků v něm.

Připomeňme si grafický návrh formuláře včetně komponent pro rozložení z minulé lekce:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu přidáme okno pro vytvoření nové osoby pomocí Qt Designeru a samozřejmě naimplementujeme jeho funkčnost.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 170 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 145 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 64 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
145 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 424 Kč 361 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Virlupus
Avatar
Autor se věnuje webovým aplikacím a skladově-účetnímu softwaru. Snaží se uvést zpět PC-Fand v Javě i Pythonu. Lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity (3)