Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!

Lekce 11 - Narozeniny v C++ - Hlavní okno z pomoci Qt Designeru

V minulé lekci, Narozeniny v C++ - Dokončení hlavního okna, jsme dokončili hlavní okno aplikace k připomínání narozenin v C++. Dnešní lekce je paralelní s předchozí, jen se na tvorbu hlavního okna podíváme jinak - pomocí Qt Designer. Získáme tak povědomí o dvou způsobech, kterými můžeme formuláře vytvářet. Je pak již jen na vás, kterou možnost budete preferovat.

Pustíme se do toho. Otevřeme Qt Creator a založíme si nový projekt s widgety a základem QMainWindow. Projekt jsem si nazval Birthday a hlavní okno BirthdayWindow. Použití formulářů tentokrát necháme zaškrtnuté.

Vytvoření formulářového projektu v C++ a Qt Designer

Budeme opět potřebovat resources. Když si stáhnete přiložený archiv z minulé lekce, naleznete v něm složku res/ a soubor resource.qrc. Složku i soubor si překopírujte do tohoto projektu. Obsahuje ikony, jejich aliasy a umístění ve zdroji. Dále pravým tlačítkem myši klikněte na nějakou složku v průzkumníku projektu a zvolte z menu položky přidat stávající soubor a potom zvolte resource.qrc, aby o něm "creator" věděl.

BirthdayWindow.h

Jako první se jen podíváme do souboru BirthdayWindow.h, jeho obsah je následující:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu vytvoříme hlavní formulář aplikace k upomínání narozenin přátel v grafickém Qt Designeru.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 170 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 145 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 64 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
145 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 424 Kč 361 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Virlupus
Avatar
Autor se věnuje webovým aplikacím a skladově-účetnímu softwaru. Snaží se uvést zpět PC-Fand v Javě i Pythonu. Lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity (6)