Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 12 - Narozeniny v C++ - Modelová vrstva JSON - První část

V minulé lekci, Narozeniny v C++ - Hlavní okno z pomoci Qt Designeru, jsme dokončili tvorbu základního okna aplikace. Ke stejnému výsledku jste mohli dojít buď metodou psaní kódu ručně nebo naklikáním okna pomocí Qt Designer.

Dnes se tedy podíváme na čtení a ukládání dat našeho narozeninového programu. Tato část je stejná pro ty, co mají základní okno tvořeno ručně, i pro ty, kteří použili raději Qt Designer. Když už jsme u toho, mohli byste mi dát vědět v komentářích, která metoda tvorby "GUI" vám vyhovuje lépe. Přizpůsobím podle toho další lekce, ovšem až po dokončení tohoto programu :-) Kde pokud se bude pracovat s okny, tak jedna lekce bude ruční a za ní bude následovat ta "designová".

Formát JSON

Abych řekl pravdu, dlouho jsem přemýšlel jak ukládat data. Vytvořil jsem si prostý textový soubor, ale pak vyvstal problém. Text musí být nějak oddělen od sebe a kde najdeme záruku, že uživatel někde v zadání nepoužije tentýž znak, kterým oddělujeme? Datové soubory jsou zas poněkud složité a SQL by chtělo delší školení. Z toho všeho vzešel spásný nápad - JSON.

Tento formát má několik výhod, není zbytečně složitý a můžeme mít data třeba na internetu a zároveň je může používat webová stránka i tento program. Navíc se s těmito daty dá snadno manipulovat i v textovém editoru.

Třída Person

Toto bude základní třída, která bude obsahovat nutná data o osobě, kterou chceme uložit. Budou to atributy:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu vytvoříme základní část modelové vrstvy pro C++ aplikaci v Qt připomínající výročí osob.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 170 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 145 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 53 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
145 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 351 Kč 298 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Virlupus
Avatar
Autor se věnuje webovým aplikacím a skladově-účetnímu softwaru. Snaží se uvést zpět PC-Fand v Javě i Pythonu. Lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity (4)