Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
swift week + discount 30

Lekce 2 - Úvod do práce se soubory

V minulé lekci, Výjimky, jsme si vysvětlili výjimky, které k práci se soubory nutně potřebujeme, protože díky nim můžeme reagovat na případné chyby.

Dnes si povíme něco o souborech obecně a o právech k zápisu v systémech Windows. Po dočtení tohoto C# .NET tutoriálu budete připraveni se soubory pracovat.

Data, resp. objekty uložené v paměti, se samozřejmě s vypnutím aplikace ztratí. Pokud chceme zajistit, aby data byla tzv. perzistentní (trvalá), musíme je při ukončení programu uložit a při načtení programu opět načíst. K ukládání dat aplikace existuje mnoho způsobů, každý má nějaké výhody a nevýhody. Obecně můžeme ukládat data naší aplikace následujícím způsobem:

 • Textové soubory s plochou strukturou (tzv. flat files, např. .txt a .csv)
 • textové soubory s vnitřní hierarchií (např. .xml nebo .json)
 • Soubory binárního typu (jednoduše otisk paměti do souboru)
 • Databáze

Každý způsob uložení dat má své výhody a nevýhody. My si jednotlivé způsoby v kurzu podrobně popíšeme a hlavně vyzkoušíme. Zaměříme se zejména na to, jak do souborů ukládat objekty a poté je znovu načítat. Databázím se poté věnuje samostatná sekce.

Práva k zápisu v systémech Windows

Windows 7 zápisová práva UAC

Od Windows Vista existuje v systémech Windows tzv. UAC (User Account Control). Technologie zakazuje zápis na systémový oddíl disku (nejčastěji C:\) v případě, že zápis není povolen administrátorem nebo že se nejedná o zápis do osobních složek uživatele. Toto opatření samozřejmě naplnilo diskuzní fóra o programování a rozbilo řadu aplikací. Důležité však je, že toto opatření je správné a pouze zabraňuje špatně napsaným aplikacím měnit co se jim zlíbí. Linuxové systémy mají podobná opatření již dlouhou dobu.

Koncepce systému Windows zahrnuje uživatelské účty. Každý uživatelský účet je realizován složkou (většinou C:\users\jmeno_uzivatele). Tato složka obsahuje mimo jiné dokumenty, pracovní plochu a také tzv. složku s daty aplikací. K této složce se lze dostat při zadání klíče %appdata% do cesty. Zkuste si %appdata% napsat do cesty průzkumníka a složku otevřít. Uvidíte, že ve složce má své podsložky mnoho aplikací, které máte nainstalovány. Právě zde je místo pro nastavení vašich aplikací a další data. Vaše aplikace si zde samozřejmě vytvoří složku se svým jménem a do té si bude vše ukládat. Nebudeme omezováni UAC a zároveň bude naše aplikace umožňovat jiné nastavení pro různé uživatele, aniž bychom to v C# programovali. %appdata% míří vždy k appdata aktuálně přihlášeného uživatele.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Velkou chybou bylo, že si programy ukládaly data do složky s programem. Program na ploše nebo na starých Windows fungoval, nicméně když se poté nainstaloval do složky Program Files/ na disku C, spadl s chybou při zápisu na disk. Windows tento zápis částečně pro určité aplikace emulovala, ale tím se nebudeme zabývat. Problém lze samozřejmě obejít tím, že aplikaci spustíme jako správce, ale to je špatné řešení.

V této lekci si ukážeme, jak vytvořit v appdata složku pro naši aplikaci. V dalších lekcích již v kódu tato logika nebude obsažena a budou sloužit jako co nejjednodušší ukázka práce se soubory. Pokud budete aplikaci provozovat na svém počítači, nemusíte se o nic starat. Jakmile ji však budete publikovat, je vhodné ji upravit tak, aby appdata používala. Již tedy víme, kam budeme zapisovat. Výjimky jsme si uvedli také. Přesuňme se tedy k samotné práci se soubory.

IO a stream

V .NET existuje tzv. stream, což je obecný "datový proud". Na proud se napojíme a můžeme z něj poté načítat data nebo do něj data naopak zapisovat. Proud je teoreticky univerzální a ten samý proud se může necházet v paměti RAM nebo v souboru na disku. Práce se soubory je tedy realizována právě přes stream a všechny třídy, které si v budoucnu uvedeme, stream nějakým způsobem obalují nebo s ním pracují. My jsme od něj však odstíněni. Pro práci se soubory musíme do programu vložit odkaz na přislušný jmenný prostor, ve kterém se logika nachází:

using System.IO;

V tomto kurzu se budeme v každé lekci zabývat jedním typem souboru a ukážeme si vždy tu třídu, která je k tomu uzpůsobena. Nyní si ukažme naprostý základ toho, jak vytvořit pro naši aplikaci složku v appdata aktuálního uživatele. Budeme k tomu používat třídu Directory, které obsahuje statické metody pro práci se složkami. Dále se podíváme i na třídu File. Tak můžeme data (např. soubor nastaveni.dat) vytvořit s výchozími hodnotami nebo je načíst. Pro práci s cestou použijeme třídu Path. Všechny tři třídy budou podrobně vysvětleny v samostatné lekci, nyní si ukážeme jen to nezbytné. Pojďme tedy napsat aplikaci, která bude mít vlastní složku v AppData a podívá se, jestli existuje její soubor databaze.dat. Nezapomeňte přidat using System.IO.

string cesta = "";
try
{
  cesta = Path.Combine(Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.ApplicationData), "ITnetwork");
  if (!Directory.Exists(cesta))
    Directory.CreateDirectory(cesta);
}
catch
{
  Console.WriteLine("Nepodařilo se vytvořit složku {0}, zkontrolujte prosím svá oprávnění.", cesta);
}
if (File.Exists(Path.Combine(cesta, "databaze.dat")))
{
  try
  {
    // Zde umístěte kód pro načtení vašeho nastavení ze souboru
  }
  catch (Exception e)
  {
    Console.WriteLine("Při načítání nastavení došlo k následující chybě: {0}", e.Message);
  }
}
else
{
  try
  {
    // Zde umístěte kód pro vytvoření vašeho nastavení
  }
  catch (Exception e)
  {
    Console.WriteLine("Při vytvoření nastavení došlo k následující chybě: {0}", e.Message);
  }
}

Nejprve si uložíme cestu ke složce s naší aplikací do textového řetězce cesta. Lokaci appdata získáme pomocí:

Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.ApplicationData);

Tak trochu by se dalo očekávat, že místo tohoto půjde napsat pouze "%appdata%", ale bohužel C# zkratku na cestu nepřevede. GetFolderPath() nám tedy vrátí něco takového (záleží na verzi Windows):

C:\Users\vase_jmeno\AppData\Roaming

Do cesty přidáme ještě složku se jménem naší aplikace. Jméno jsem zvolil ITnetwork, samozřejmě si ho poté upravte. Abychom nemuseli přemýšlet, zda cesty obsahují na konci lomeno nebo jestli má být lomeno zpětné nebo obyčejné, spojíme cestu pomocí statické metody Combine() na třídě Path. V cesta je tedy nyní toto:

C:\Users\vase_jmeno\AppData\Roaming\ITnetwork

Pokud daná složka neexistuje (jedná se o první spuštění aplikace), tak ji vytvoříme. Dále se podíváme, zda existuje soubor, ze kterého chceme data načítat. Pokud ano, provedeme načtení dat. Pokud ne, soubor vytvoříme a nahrajeme do něj výchozí data. Nebo soubor vytvářet ani nebudeme, záleží na typu aplikace.

Po spuštění kódu se nám ve složce %appdata% objeví nová složka:

Appdata a tvoření složky aplikace v C# .NET

Máme tedy rychlý úvod, jak správně ukládat data aplikace. Ještě raději zopakuji, že v následujících lekcích kvůli jednoduchosti nebudu řešit zápisová práva a programy budou fungovat jen ve složkách uživatele (např. při spuštění z Visual Studia). Vždy se tedy vraťte sem a kód si upravte, pokud hotovou aplikaci budete chtít šířit. O výjimkách jsme si také řekli.

Nic nám již nebrání, abychom si v příští lekci, Práce s textovými soubory v C#, ukázali práci s prvním formátem souborů, budou to textové soubory.


 

Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 934x (24.7 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Předchozí článek
Výjimky
Všechny články v sekci
Soubory v C# .NET
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Práce s textovými soubory v C#
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
37 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (21)

Avatar
Richard H.
Tvůrce
Avatar
Richard H.:31.10.2015 20:54

To je mi ale záhada..nevidím tam žádnou syntaktickou chybu v C# nepracuje nějak moc ale tohle je fakt divné.

Odpovědět
31.10.2015 20:54
Malý užitečný manuál je vždy lepší než bichle k ničemu.
Avatar
Milan Křepelka
Tvůrce
Avatar
Milan Křepelka:31.10.2015 21:40

Probém bude v mixování názvů namespaců. Ty máš název programu Directory, tedy i název namespacu bude Directory. A používáš Directory.Create.. . Když tam dáš celý název System.IO.Direc­tory.Create..­., tak to bude v pořádku.

 
Odpovědět
31.10.2015 21:40
Avatar
blazoid
Člen
Avatar
Odpovídá na Milan Křepelka
blazoid:6.11.2015 12:34

Tak jsem to napsal dle Tvých rad (System.IO.Di­rectory.Create), když jsem však začal za tečkou psát Create opět nic. Mám však starší verzi MVS - konkrétně 2010, nemůže to být příčinou?

 
Odpovědět
6.11.2015 12:34
Avatar
Milan Křepelka
Tvůrce
Avatar
Milan Křepelka:6.11.2015 13:13

Nepravděpodobné

podle dokumentace je

System.IO.Direc­tory.CreateDi­rectory

s námi již delší dobu

https://msdn.microsoft.com/…vs.110).aspx

Eliminuj chybu. Udělej nový projekt v nějakým lepším názvem. Slovo Directory pro jistotu zcela vynech a zkus to znova.

 
Odpovědět
6.11.2015 13:13
Avatar
blazoid
Člen
Avatar
blazoid:6.11.2015 19:36

Ahoj, tak už to chodí - díky moc.

 
Odpovědět
6.11.2015 19:36
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Trynar
Člen
Avatar
Trynar:27.11.2018 12:14

Ahoj, poprosil bych o radu jak zde v příkladu níže využít a kde try a catch. Intuitivně bych to použil:

try
{
pathToFiles = @"C:\FilesToTes­t1\";
DirectoryInfo d = new DirectoryInfo(pat­hToFiles);
FileInfo[] Files = d.GetFiles("*­.txt");

}
catch(Exception e)
{
Console.Write­Line(e.Message);
}

Ale bohužel proměné, které dále využívám nejsou pro zbytek programu viditelné. Jak to try, catch použít zde? Jedna z možností je dát do try celý kód, ale přijde mi to nesystematické. Díky. Celý kód níže:

using System;
using System.IO;

namespace FilesPlaying
{
class Program
{
static void Main(string[] args)
{
// Variables
string FileWithoutExt;
string FileExtension;
string pathToFiles;

// Path to files and loading the files
try
{
pathToFiles = @"C:\FilesToTes­t1\";
DirectoryInfo d = new DirectoryInfo(pat­hToFiles);
FileInfo[] Files = d.GetFiles("*­.txt");

}
catch(Exception e)
{
Console.Write­Line(e.Message);
}

Console.Write­Line("For loop, files without extensions: ");
for (int i = 1; i < Files.Length + 1; i++)
{
// Only name of the file without extensions
FileWithoutExt = Path.GetFileNa­meWithoutExten­sion(Files[i]­.Name);
// Only extensions
FileExtension = Path.GetExten­sion(Files[i]­.Name);

// Visual check of the separated names and extensions
Console.Write­Line(FileWithou­tExt + " " + FileExtension);

// Putting strings together: path + file without extension + incrementation + extension
if (i < 10) // Adding 0 to incrementation, like 01, 02 etc.
{
Files[i].Move­To(pathToFiles + FileWithoutExt + "0" + i + FileExtension);
}
else // No adding 0 in front of incrementation
{
Files[i].Move­To(pathToFiles + FileWithoutExt + i + FileExtension);
}

Console.Write­Line(Files[i]);
}
Console.ReadKey();
}
}
}

 
Odpovědět
27.11.2018 12:14
Avatar
Odpovídá na Trynar
Neaktivní uživatel:27.11.2018 17:28

Tak dej

DirectoryInfo d;
FileInfo[] f;

ještě před blok try-catch. Kdyby tě to nechtělo pustit, že to nemá přiřazenou hodnotu, tak tam prostě něco přiřaď (když tam dáš <code>null</code>, můžeš si to pak v pohodě ošetřit i dál).

A používej prosím tlačítko na vložení kódu, pak se to o dost líp čte.

Odpovědět
27.11.2018 17:28
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Trynar
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Trynar:28.11.2018 6:47

Vyřešeno, díky :).

FileInfo[] Files = new FileInfo[0];
string pathToFiles = String.Empty;

 
Odpovědět
28.11.2018 6:47
Avatar
Natalie Bohmann:22.8.2020 11:35

Kdyby nekdo jako ja nevedel na co je ten zavinac pred jmenem souboru- je to kvuli tomu, ze \ je znak pro escapovani, takze aby ty cesty fungovaly, musely by se psat dva misto jedno backslashe.

 
Odpovědět
22.8.2020 11:35
Avatar
Miloslav Soukup:16.5.2021 10:45

Po téhle lekci chápu, proč je nutné některé starší hry spouštět jako správce.

 
Odpovědět
16.5.2021 10:45
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 31. Zobrazit vše