C# týden November Black Friday
BlackFriday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

Lekce 12 - Výjimky v C# .NET podruhé

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Binární soubory v C#, jsme se bavili o binárních souborech. O výjimkách jsme si v našem kurzu o C# .NET již říkali. V dnešním tutoriálu se na ně podíváme podrobněji.

Rozpoznání typu výjimky

Doposud jsme blok catch používali bez parametru. Můžeme však odchytit přímo tu výjimku, která způsobila chybu. Do catch bloku vložíme jako parametr proměnnou e typu Exception. Třída Exception reprezentuje výjimku a všechny výjimky jsou z ní odděděné. Obsahuje vlastnost Message, kde je uložena vlastní chybová hláška. Metoda ToString() poté spolu s hláškou vrátí i další údaje o výjimce, např. na kterém řádku nastala. Mimochodem, takto analyzuje neošetřené výjimky Visual Studio, která nás poté navede na řádek, kde chyba nastala.

Zkusme si odchytit výjimku při dělení nulou a vypsat její Message a výstup ToString():


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si uvedeme další konstrukce týkající se výjimek, parametrizujeme blok catch, vytvoříme vlastní výjimky a ukážeme si seznam výjimek v C# .NET.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 88 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 67 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 22 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 53 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny články v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 24% slevu.
67 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 220 Kč 167 Kč

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Binární soubory v C#
Všechny články v sekci
Práce se soubory v C#
Miniatura
Následující článek
Práce se soubory a složkami v C# .NET
Aktivity (4)