Body zdarma Body zdarma
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde

Lekce 8 - Práce s XML soubory pomocí DOM v C#

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Čtení XML SAXem v C#, jsme se naučili číst XML soubory pomocí tzv. SAXu. Soubory jsme zapisovali element za elementem a stejně jsme je i četli. Dnes si představíme konkurenční způsob práce s XML soubory, tzv. DOM.

DOM

DOM (Document Object Model) je objektové API pro práci s XML soubory. Jedná se o alternativní přístup, který má určité výhody a také určité nevýhody. DOM tedy SAX nenahrazuje a obvykle si techniku pro práci s XML soubory vybereme dle konkrétní aplikace.

DOM nahlíží na XML soubor jako na objektovou, stromovou strukturu. Elementy již tedy nejsou vnímány jen tak za sebou, ale jsou do sebe logicky vnořené. Pracujeme s jednotlivými uzly, ptáme se na jejich podelementy a podobně. Práce se nám tím velmi zjednoduší a zároveň získáváme velmi snadnou možnost editace XML souborů jednoduchým vložením


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si ukážeme jak v C# .NET pracovat s XML soubory pomocí DOM (XmlDocument), tedy objektově je zapisovat a číst jako stromovou strukturu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 88 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 75 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 22 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 33 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
75 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 220 Kč 187 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Čtení XML SAXem v C#
Všechny články v sekci
Práce se soubory v C#
Miniatura
Následující článek
LINQ to XML v C# .NET
Aktivity (4)