ITnetwork summer 2020 ITnetwork summer 2020

Lekce 6 - Výpis článků z databáze v ASP.NET

V minulé lekci, Úprava template Web Forms v ASP.NET, jsme si připravili a zprovoznili šablonu pro osobní blog.

V dnešním C# .NET tutoriálu se budeme věnovat databázi článků.

Založení databáze

Založení databáze provedeme přímo ve Visual Studiu, které obsahuje pokročilé administrační nástroje. Alternativou by bylo použít SQL Management Studio, které je však nutné zbytečně doinstalovat.

V Solution Exploreru přidáme do složky App_Data nový item. Bude se jednat o SQL Server Database z kategorie Data. Pojmenujeme ji BlogDB.mdf.

Tvorba databáze v ASP.NET WebForms

Když na databázi 2x klikneme, přeneseme se do Server Exploreru. Tam přidáme novou tabulku pravým kliknutím na složku Tables.

Přidání nové databázové tabulky v ASP.NET

Visual Studio nám již předgenerovalo sloupec Id typu int, na kterém je primární klíč. Sloupec označíme a v oknu Properties mu ještě nastavíme Is Identity na True (v Identity Specification). Id je tedy jednoznačný identifikátor článků a automaticky se zvyšuje o 1 s každým novým článkem. Toto byste již měli znát ze sekce Databáze v C# .NET.

Dále přidáme následující sloupce s těmito datovými typy:

 • Obsah (ntext) - Samotný obsah článku
 • Popis (nvarchar 150) - Krátký popis článku
 • Url (nvarchar 150) - URL článku
 • Titulek (nvarchar 150) - Titulek článku

Pozn. Ve webové sféře se popisu někdy říká perex a url slug.

Návrh databázové tabulky pro ASP.NET ve Visual Studio

V SQL kódu níže přepíšeme název tabulky z Table na Clanek a následně stiskneme tlačítko Update nad návrhářem sloupců. Akci potvrdíme tlačítkem Update Database.

Uložení databázové tabulky pro ASP.NET ve Visual Studio

Testovací data

Abychom si mohli aplikaci vyzkoušet, potřebujeme v databázi nějaká testovací data.

Když nyní klikneme na položku Tables v Server Exploreru a vybereme refresh, uvidíme zde naši novou tabulku. U té vybereme z kontextového menu Show Table Data.

ASP.NET – Editace dat tabulky ve Visul Studio
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Do nového okna vložíme několik testovacích článků:

Testovací data v ASP.NET

Výpis seznamu článků

Nyní upravíme naši obsahovou stránku Clanky tak, aby zobrazovala seznam článků z databáze. Existuje hned několik způsobů jak toho docílit.

Chtěl bych vás varovat, že kvalita některých tutoriálů pro ASP.NET (zejména na youtube nebo w3schools) je opravdu žalostná. Asi nejhorší způsob, který můžete pro náš případ zvolit, je napsat C# kód k připojení k databázi a vypisování HTML kódu pro položky přímo do šablony Clanky.aspx. C# kód a kód šablony nikdy nemíchejte.

Dalším způsobem je připravit si data v Code Behind pomocí standardních tříd pro práci s databází z .NETu a tato data následně vypsat v šabloně pomocí tzv. Repeateru.

Mnohem lepší řešení je však použít předpřipravené kontrolky z Toolboxu, které jsou přímo určené pro zobrazování dat z databáze různým způsobem (např. jako tabulka). Toto řešení zvolíme my. Vždy byste si měli v ASP.NET zjistit, zda neexistuje nějaká komponenta nebo standardní cesta, než se uchýlíte svůj problém řešit klasickým vypisováním HTML kódu. Šetříte tak svůj čas a i čas toho, kdo bude kód dále udržovat, ať již to budete vy nebo někdo jiný.

DataList

Přepněte se do design módu obsahové stránky Clanky.aspx a V ToolBoxu vyberte DataList ze skupiny Data. Ten přetáhněte dovnitř stránky. Kontrolce musíme nastavit DataSource, dělá se to úplně stejně jako např. u Menu a to buď pomocí šipky vpravo nahoře u kontrolky nebo v její vlastnosti DataSource v oknu Property.

Zdroj dat vytvoříme nový, zvolíme tedy New Data Source. V následujícím dialogu vybereme, že se jedná o zdroj data z databáze a zdroj pojmenujeme ho clankySqlData­Source.

Přidání DataSource v ASP.NET Web Forms

V dalším oknu vybereme naší databázi.

Přidání DataSource v ASP.NET Web Forms

ConnectionString budeme chtít uložit, bude tak součástí konfiguračního souboru a nasazení aplikace na webhosting bude jednodušší.

Přidání DataSource v ASP.NET Web Forms

Nyní vybereme jaká data má kontrolka zobrazovat. Dialog je poměrně chytrý a vygeneruje nám rovnou SQL dotaz, nemusíme tedy nic psát. V seznamu článků nás bude zajímat tabulka Clanky, ze které vybereme sloupce Popis, Url a Titulek.

Přidání DataSource v ASP.NET Web Forms

Články budeme chtít řadit od nejnovějších po nejstarší. Proto klikneme na tlačítko Order By, kde zvolíme sloupec ID a možnost Descending (sestupně):

Přidání DataSource v ASP.NET Web Forms

V dalším okně si můžeme dotaz na data otestovat, stiskneme tlačítko test Query a přesvědčíme se, že jsou vybrané opravdu ty správné řádky a sloupce.

Přidání DataSource v ASP.NET Web Forms

Výsledek:

DataList v ASP.NET

Aplikaci si nyní můžeme vyzkoušet, projekt spustíme a přejdeme do záložky Články.

Neostylovaný DataList v ASP.NET

Ačkoli vše funguje perfektně, výpis není příliš uživatelsky přívětivý. Proto jej nyní upravíme do přehledné tabulky.

Přesuneme se do zdrojového kódu Clanky.aspx, kde nalezneme 2 nové elementy. Prvním je samotný DataList a druhým je SqlDataSource, tedy zdroj dat. V DataListu se nalézá element ItemTemplate. To je šablona jedné položky seznamu, ve které jsou zatím 3 labely pro každou vlastnost. DataList se později v prohlížeči vykreslí jako tabulka, která má 1 sloupec a každá buňka má tento obsah. Kód upravíme do následující podoby:

<asp:DataList ID="DataList1" runat="server" DataSourceID="clankySqlDataSource" CssClass="clanky">
  <ItemTemplate>
    <h2>
      <asp:HyperLink ID="clanekHyperLink" runat="server" NavigateUrl='<%# "~/Clanek.aspx?clanek=" + Eval("Url") %>'><%# Eval("Titulek") %></asp:HyperLink>
    </h2>
    <p>
      <%# Eval("Popis") %>
    </p>
  </ItemTemplate>
</asp:DataList>

Do šablony jsme přidali nadpis s odkazem a odstavec. Uvnitř těchto elementů je použit výraz Eval. Je to zkratka Evaluate data-binding expression. Jakmile ho někam zapíšeme, ASP.NET se pokusí získat z aktuálního zdroje dat vlastnost s tímto názvem a její hodnotu vloží do výsledného HTML kódu. Tímto způsobem na daná místa v HTML kódu vložíme hodnoty z databáze.

Pro zápis odkazů se v ASP.NET používá spíše kontrolka HyperLink než prostý element a. Každý článek bude nyní odkazovat na zatím neexistující stránku Clanek.aspx, které předá v parametru clanek název článku, který má stránka zobrazit. Těmto parametrům se říká QueryString. Jak asi tušíte, stránku Clanek.aspx si vytvoříme příště.

Celému DataListu jsem ještě nastavil vlastnost CssClass na clanky. Tuto třídu jsem následně v CSS nastyloval tak, aby měla tabulka tenký rámeček. Můžeme se podívat na výsledek:

Ostylovaný DataList v ASP.NET

To je o hodně lepší. Náš web umí vypisovat články z databáze.

V příští lekci, Zobrazování a administrace článků v ASP.NET, se naučíme zobrazit detail určitého článku. Zdrojové kódy webu jsou jako vždy přiloženy níže ke stažení.


 

Stáhnout

Staženo 321x (20.28 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Předchozí článek
Úprava template Web Forms v ASP.NET
Všechny články v sekci
Webové aplikace v C# a ASP.NET Web Forms
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
11 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (3)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (10)

Avatar
andrej.misuta:2.3.2016 19:24

Prosím ťa vieš mi bližšie popísať ako to opraviť? Nemôžem to nikde nájsť :-(

 
Odpovědět
2.3.2016 19:24
Avatar
andrej.misuta:2.3.2016 19:37

OK, už to mám diky moc za radu :-) :-)

 
Odpovědět
2.3.2016 19:37
Avatar
Odpovídá na andrej.misuta
Michal Štěpánek:3.3.2016 9:21

Tam ani nebylo moc co radit, jen je třeba si pořádně přečíst, co mi vlastně ta chyba říká...

Odpovědět
3.3.2016 9:21
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Petr Šťastný
Redaktor
Avatar
Petr Šťastný:24.3.2017 20:22

Ahoj, potřebuji radu. Před časem jsem programoval v ASPčku a fungovalo to. Teď jsem se k tomu vrátil a hned jsem začal s tím, že jsem potřeboval použít v projektu DB. Dřív jsem to dělal tak, že jsem si přes MS SQL Management Studio vytvořil DB a připojil jsem si ji k projektu. Teď jsem to zkusil a nepřipojilo se to, chyba 40. Zkoušel jsem to nějak vyřešit, ale nepovedlo se mi to. Poté jsem si SQL Studio updatnul, měl jsem starou verzi, ale pořád to nešlo. Takže teď jsem to zkusil udělat podle článku, tedy DB přímo ve VS. Všechno to šlo, vytvořil jsem si první tabulku. Potom jsem se chtěl na tu tabulku podívat a vytvořit si ještě jednu další. Ale to už nešlo. Když jsem zkoušel refreshnout složku s tabulkami, nešlo to. Tady je screenshot: http://prntscr.com/eo1lnf A ještě něco: Pokaždé, když spustím VS, mezi připojeními k DB se objeví mimo mé DB ještě Default Connection. Obě DB mají u sebe červený křížek, když je refreshnu, ikonka červeného křížku se změní na takový kabel. Ale pořád se, ani u jedné, nemůžu dostat do složky s tabulkami. Když zkusím znovu vytvořit DataList a přiřadit mu DB, vyskočí stejná chyba. Co mám dělat?

 
Odpovědět
24.3.2017 20:22
Avatar
lafleur.aa
Člen
Avatar
lafleur.aa:5.4.2018 8:47

Ahoj, moc děkuji za výborný seriál, který mě mnohé naučil. Ovšem rád bych se zeptal jak mohu připojit MSSQL databázi vytvořenou na webhostingu aspify.cz či forpsi.cz za použití rozhraní mylittleadmin (podotýkám, že k databázi se nelze připojit ani přes SQL server management studio ani přes průvodce datasource ve VS). V mylittleadmin connection info sice zjistím connection string, ale veškeré mé pokusy o propojení selhávají. Jen doplním, že se jedná o databázi aktualit a stačí je na webu pouze zobrazit (číst) pomocí DataListu. Prosím někoho zkušenějšího o radu, nejlépe s konkrétním příkladem. Velice děkuji všem za pomoc.

 
Odpovědět
5.4.2018 8:47
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na lafleur.aa
Michal Štěpánek:5.4.2018 9:27

Databáze na webu jsou kvůli bezpečnosti většinou nastaveny tak, aby se k nim nedalo připojit odjinud, než z webového rozhraní administrace poskytovatele webhostingu.

Odpovědět
5.4.2018 9:27
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
lafleur.aa
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
lafleur.aa:5.4.2018 9:34

To je mi jasné, v tom žádný problém není. Spíš mě zajímá, jak a kam nastavit connection string, aby se na webu zobrazovala data z databáze.

 
Odpovědět
5.4.2018 9:34
Avatar
Odpovídá na lafleur.aa
Michal Štěpánek:5.4.2018 9:40

ConnectionString se nastavuje v souboru web.config. A přesný obsah toho řetězce ti poradí poskytovatel tvého webhostingu. Ale v podstatě je to všude skoro stejný - server, user, heslo...

Odpovědět
5.4.2018 9:40
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
lafleur.aa
Člen
Avatar
lafleur.aa:6.4.2018 8:07

Já to zřejmě popsal špatně. Potřeboval bych vědět, kterou kontrolku použít, zda je DataList vhodný či ne a jaký by měl obsahovat kód, dále pak nastavení DataSource, zda je třeba zapsat Sql.connection C# kód do default.aspx.cs a kde vygeneruji, která data se mají zobrazovat a v jakém pořadí (ID, DATUM, TEXT, atd). Na toto téma jsem nenašel snad jediný tutoriál, pouze na youtube, ale ty jsou většinou dost staré a v současnosti nefungují neboť poskytovatelé webhostingu mění svá zabezpečení.

 
Odpovědět
6.4.2018 8:07
Avatar
Odpovídá na lafleur.aa
Michal Štěpánek:6.4.2018 10:38

Ze tvého dotazu soudím, že se to teprve učíš, proto bych ti rád dal jednu radu. Webforms se neuč, je to v podstatě mrtvá technologie, vrhni se rovnou na MVC, protože jinak ztratíš poměrně mnoho času zbytečným učením se něčeho, v čem už se nic nevyvíjí...

Odpovědět
6.4.2018 10:38
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 20. Zobrazit vše