Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 9 - Použití SQLite databáze v Xamarin.Forms a C# .NET

V minulé lekci, Práce s textovým souborem v Xamarin - Dokončení ToDo app, jsme dokončili svoji ToDo aplikaci s ukládáním dat pomocí XML serializace do souboru.

V dnešní lekci se naučíme pracovat s již slibovanou SQLite databází v Xamarin.Forms aplikacích a samozřejmě v C# .NET.

SQLite databáze

SQLite je tzv. relační databáze. Tento pojem označuje databázi založenou na tabulkách, kdy každá tabulka obsahuje položky jednoho typu. Na rozdíl od velkých databází (např. MySQL), které běží jako služba, je SQLite pouze malá knihovna nástrojů, která každou databázi ukládá jako jeden soubor na disk, většinou s příponou .db nebo .db3. O SQLite se můžete případně dozvědět více v místním kurzu SQLite databáze krok za krokem. Pro její implementaci budeme používat tzv. Entity Framework.

Entity Framework

Obvykle se sice s relačními databázemi komunikuje pomocí jazyka SQL, avšak Entity Framework nám umožňuje s databází pracovat objektově pomocí jednoduchých metod. V jazyce SQL vůbec nekomunikujeme, tabulky v databázi vidíme jako kolekce objektů, se kterými můžeme pracovat běžnými prostředky jazyka. A my v naší ToDo aplikaci objekty máme. Jsme vlastně úplně odstíněni od toho, že pracujeme s relační databází. Tento přístup k databázi se nazývá objektově relační mapování (ORM), o kterém se případně více dočtete v kurzu Práce s databází v C# - ADO.NET. Dnes budeme pracovat s jeho nejnovější multiplatformní verzí s názvem Entity Framework Core.

Instalace EntityFrameworkCore.Sqlite


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu upravíme naši Xamarin.Forms ToDo aplikaci v C# .NET tak, aby ukládala a načítala data z SQLite databáze.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 130 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 111 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 49 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
111 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 325 Kč 276 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Radek Vymětalík
Avatar
...
Aktivity (6)