IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 5 - Jak se naučit fotit z domova

V předchozím kvízu, Kvíz - Expoziční trojúhelník a kompozice, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Dnes si řekneme něco o vskutku neobvyklém tématu. Nebudeme se totiž učit, jak něco vyfotit - místo toho se naučíme, jak se vzdělávat o fotografii. Řekneme si pár tipů k domácímu studiu a rozšíříme si naše obzory.

Celé téma bude rozdělené na 2 části - teoretickou a praktickou. V teoretické budeme načerpávat znalosti a vědění, které následně zužitkujeme v praktické části, proto na nic nečekejme a pojďme na to. Musím ale ještě zmínit jednu podmínku a tou je, že vše, o čem dnes napíšu, můžete uskutečnit doma. Dělám to, protože chci zamezit všem výmluvám, které často od fotografů slýchám, když jim řeknu, že pokud nemají čas, můžou fotit i doma.

Teorie

Jak už u mých článků bývá zvykem, začnu teoretickou částí, ve které si objasníme vše potřebné pro pozdější praxi. Studium fotografie nezačneme od počátku fotografie, jak by vás možná mohlo napadnout. Začneme u baroka. Proč tak hluboko v historii? Protože nespočet prvků fotografie je přenesených z malířství. Kompozice, technika svícení, teorie barev. To všechno ve svých obrazech používali barokní malíři a my dnes tyto techniky přenášíme na své vlastní fotografie, proto bych každému fotografovi bez výjimky doporučil studium klasického umění. Dobrým začátkem je pouhé pozorování mistrovských děl malířů - Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer, Caravaggio a mnoho dalších mohou být vaším odrazovým můstkem k proniknutí do krás klasického umění.

Jan Vermeer - Fotografování pro začátečníky 1665 Portrait by painter Jan Vermeer

Kreslení

Kreslení jsem zařadil do teoretické části, i přestože je to praktická činnost, protože nám pomáhá rozvíjet vidění perspektivy, které následně využijeme při focení. To znamená, že budeme aktivně nasávat informace, které následně využijeme v praktické části.

Myslím si, že i fotograf by měl být schopný vzít do ruky tužku a nakreslit svůj nápad na papír tak, aby se za něj nemusel stydět. Spousta fotografů se kreslení a umění vyhýbá, já si ale myslím, že je to špatně. Malířství a fotografování se vzájemně prolínají, protože mají nespočet podobných rysů, které obě disciplíny využívají. Proto mi přijde jako velká chyba ochuzovat se o znalosti umění.

Kreslení - Fotografování pro začátečníky

Kresba mého křesla, kterou jsem v rychlosti načrtnul bez jakéhokoliv gumování. Dávám jí sem, protože vám chci ukázat, že kreslení nemusí být dokonalé a už vůbec ne precizní. Jde o pochopení základních principů kreslení, které se vám mohou hodit při focení nebo při jiné kreativní práci.

Na úplné základy kreslení bych případně doporučil následující sérii článků

Kurzy

Na internetu najdete nespočet kurzů, které vám slibují zlepšení vašich fotografií o 100 %, ne-li více. Skutečné zlepšení vám jich ale může nabídnout jenom pár. Já osobně nejsem velký příznivec kurzů, protože za cenu jednoho kurzu můžete absolvovat kvalitní workshop s výborným fotografem, který vás toho naučí třikrát víc, než nějaký kurz. A vy si navíc zafotíte a rozšíříte obzory. Kdybych měl ale jeden kurz doporučit, byl by to tento . Annie Leibovitz, jedna z nejslavnějších portrétních fotografek 21. století, která nabízí své dlouholeté a obsáhlé know-how, které je ale vykoupeno víc než vysokou cenou

Videa

Pro spoustu fotografů je ten nejjednodušší způsob edukace z domu. Na youtube jsou tisíce videí, které dovedou začátečnického fotografa přes jeho začátky až po profesionální focení. Youtube je nestárnoucí platforma, která nabízí nespočet možností. Sami si vyberete, jaké téma chcete sledovat a kdo vám jej vysvětlí, proto je za mě youtube jedna z nejlepších možností vzdělávání se ve fotografii.

Anglicky:

  • Advancing Your Photography je kanál, na kterém najdete přes 400 videí, ve kterých je podrobně vysvětlena téměř každá otázka, která vás mohla ohledně fotografování napadnout. Najdete zde rozhovory se slavnými fotografy, ale i tipy jak vylepšit vaše fotografie a pokud budete hledat, najdete i filozofickou část kanálu. Své si najdou začátečníci i pokročilý.
  • Jamie Windsor je mladý, podle mě talentovaný fotograf, který podává užitečné rady z praxe a občas se zaměřuje i na filozofickou stánku fotografie. Dle mého názoru výborný kanál do začátků focení.
  • Manny Ortiz je portrétní fotograf, a proto je jeho kanál zaměřený čistě na portrétní focení. Na kanálu můžete najít videa jak o portrétním focení, tak videa přímo z focení. Řekl bych, že z obojího určitě můžete pochytit spoustu rad.
  • Peter McKinnon je snad ten nejprofláknutější fotograf na celém youtube. To ale rozhodně neznamená, že by jeho videa neměla hodnotu. Právě naopak. Na jeho kanále najdete videa, která ocení jak začátečník, tak pokročilý fotograf. Rady jsou podávány zábavnou formou, a právě proto je kanál tak úspěšný. Já osobně jeho kanál doporučuji všemi deseti.
  • Sean Tucker, kanál který nesedne každému, za mě ale jeden z těch nejlepších, co jsem kdy viděl. Kanál není o vybavení nebo o jednom konkrétním tématu. Je o filosofii fotografii, je o pokročilých technikách focení a o vytváření vlastního stylu. Kanál má obrovský potenciál předat pokročilým fotografům nové nápady techniky a hlavně úplně jiný způsob uvažování nad fotografii.

Česky a slovensky:

  • AQT je kanál slovenského magazínu, který se předně zaměřuje na recenze a představení fotografického vybavení. Na kanálu ale můžeme najít i rady, jak začít fotit za peníze nebo jak si vybudovat reklamu. Za mě výborně zpracovaná videa, proto kanál rozhodně doporučuji všem fotografům.
  • Jakub Fišer, mladý úspěšný fotograf, který je schopný nafotit téměř všechno. Od portrétů až po krajinu, a právě proto mají jeho videa obrovskou informační hodnotu. Videa jsou zaměřeny převážně na začátečníky, ale i pokročilý fotograf v nich najde nějakou tu zajímavou informaci.
  • Jan Zemánek, další portrétní fotograf na mém listu. Honza zprostředkovává videa přímo z focení modelek, natáčí videa o svém focení a každé úterý u něj na kanálu můžete najít livestream se zajímavým hostem. Za mě výborná volba.

Články

Další formou edukace mohou být články. O nich už jste určitě slyšeli a jsem přesvědčen, že k sebevzdělávání je využíváte i vy, když zrovna čtete tento. Článek může zprostředkovat velké množství zajímavých informací na jednom místě, proto podle mě nabízí obrovský potenciál pro rozvoj fotografických dovedností, přímo tady na webu ITnetwork můžete najít již přes 20 článků věnovaných focení, které jsou rozděleny do kategorií pro začátečníky a pokročilé. Na nic tedy nečekejte a pusťte se do čtení.

Knihy

Jako poslední uvádím staré dobré knihy, které pořád mají obrovský potenciál nabídnout nám nesčetné množství nových informací. Na trhu je možné najít deštíky až stovky knih o všech možných fotografických tématech. Další obsáhlou kategorií jsou knihy zaměřené na díla fotografů. V takové knize je na začátku něco málo řečeno k životu fotografa a zbytek knihy je vyplněn fotografiemi, které autor za svůj život nafotil.

V příští lekci, Jak se naučit fotit z domova - Praxe, toto téma dokončíme. Řekneme si o praxi, a tedy o tom, co všechno doma můžete fotit, jak focení posunut na novou úroveň a co udělat s vyfocenými fotkami.


 

Předchozí článek
Kvíz - Expoziční trojúhelník a kompozice
Všechny články v sekci
Fotografování pro začátečníky
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Jak se naučit fotit z domova - Praxe
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Uživatelské hodnocení:
49 hlasů
Jan Kaláb
Aktivity