BF Summer sales
Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 1 - Stavíme si počítač - PC, case a zdroj

Vítejte u prvního dílu seriálu, který vás provede stavbou osobního počítače, tedy jeho hardwarem. Stavba počítače je poměrně jednoduchá a velmi zajímavá činnost, kterou si čas od času může dopřát úplně každý. Právě tento seriál je určen všem nadšencům, kteří si doma staví PC, své PC modifikují nebo přemýšlí o tom, že tuto slast tentokrát nepřenechají technikům, ale dopřejí si ji sami.

V jednotlivých dílech si vysvětlíme z čeho se počítač skládá a podle jakých kritérií vybírat jeho komponenty.

Osobní počítač (PC)

Téměř všechny současné osobní počítače se vyznačují podobnou konstrukcí i principem, který si dnes představíme. Abychom věděli, proč počítač vypadá zrovna tak, jak vypadá, udělejme si takový rychlý úvod do historie.

V minulosti prošly osobní počítače poměrně bouřlivým vývojem, než se ustálil standard PC. Asi se nemá smysl rozepisovat o sálových počítačích, kalkulačkách a dalších předchůdcích dnešních PCčkek. Nás bude zajímat hlavně doba, kdy se počítače začaly dostávat masově do firem a domácností, mezi běžné uživatele. A vyskytovaly se v takových podobách, že byste je možná ani nepoznali. Byla to 80. léta 20. století. Trhu dominovalo hned několik nadějných značek, např. Commodore, Apple, IBM PC, Sinclair, Atari nebo Amiga. Těmto létům se někdy přezdívá "doba válek osobních počítačů".

Konstrukce těchto počítačů se lišila podle výrobce. Např. počítač Commodore 64 (obrázek níže) byl zabudován celý v klávesnici a prodával se v milionech kusů za rok.

Commodore 64

Válku nakonec vyhrálo IBM (IBM PC) a to proto, že přišlo s takovým návrhem osobního počítače, který nebyl uzavřený a umožnil do něj vyrábět různým výrobcům jednotlivé komponenty. Vznikl tedy standard PC, soustava jednotlivých komponent od různých výrobců, které lze samostatně zakoupit a složit z nich funkční osobní počítač. Standard se dotkl nejen návrhu počítače, ale i jeho operačního systému, kterým byl v té době MS-DOS. Ano, toto je právě ten moment, kdy se Billu Gatesovi podařil obchod století a kdy spolu s masovým rozšířením IBM PC rozšířil i "svůj" operační systém MS-DOS, který předtím levně nakoupil jako QDOS. Ale to jsme od hardwaru odbočili, vraťme se zpět :)

IBM PC

Na obrázku výše je jedno z prvních IBM PC. Všimněte si, že se v té době používaly spíše desktopové konstrukce skříně, kde byl počítač pod monitorem. Dnes dominují různé druhy tower skříní, které se umisťují pod pracovní stůl.

Moderní PC

Určitě však víte, že např. Apple používá odlišnou koncepci a to tzv. "all in one", kde je celý počítač zabudován v monitoru. Některé domácí počítače, určené pro přehrávání multimédií, mají opět jinou konstrukci. A potom jsou zde samozřejmě notebooky a tablety, případně mobilní zařízení. My se v seriálu budeme zabývat stavbou klasických PCček do tower skříní a postupně si řekneme vše potřebné ke všem důležitým komponentám.

Počítačová skříň (case)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dnešní díl započneme popisem počítačové skříně, které se často říká "case". Když opomeneme, že skříň obsahuje zdroj a zapínací tlačítko, není teoreticky pro funkci počítače potřebná. Jedná se o kovovou konstrukci, která má za úkol držet všechny komponenty počítače pohromadě. PC si můžete postavit i na stole, když např. jen něco testujete. Ve výsledku to vypadá potom třeba takto:

PC na stole

Pozn.: Jelikož se mi zatím nechtělo pitvat vlastní stroj, půjčil jsem si obrázek z flickeru: https://www.flickr.com/…/4821388277/

Povětšinou však nechceme, abychom o něco při běhu PC zavadili a komponentu tak zničili. Když totiž za běhu něco odpojíte (např. RAMku), velmi pravděpodobně "odpálíte" třeba základní desku (vlastní zkušenost). Proto PC sestavujte vždy vypnuté a při jeho provozu nemanipulujte s jeho vnitřním hardwarem! Case těmto případům zabraňuje, jelikož jak jsme si již říkali, drží vše pohromadě.

V minulosti se používaly poměrně těžké kovové skříně, hlavně v desktopovém provedení. Dnešní towery jsou již velmi lehké.

Zde je vidět levý bok mého osobního počítače, na kterém právě píši článek:

sdraco PC

Vlevo nahoře se nachází zdroj. Vpravo dole pevné disky (nahoře HDD, pod ním SSD). Na základní desce jistě nepřehlédnete masivní chladič a pod ním grafickou kartu.

Zdroj

Velmi důležitou součástí case je napájecí zdroj (power supply). Je to skříňka v horní zadní části case, kterou obvykle koupíte již se skříní. Zdroj lze z case vyndat a vyměnit např. za silnější. Samotný zdroj nikdy nerozebírejte, je v něm vysoké napětí a interakce s ním není úplně příjemná (další vlastní zkušenost). Na dolní straně zdroje se nachází ventilátor, slabší zdroje ho mít nemusí.

Zdroj se někdy vkládá i na dno skříně, teplo stoupá vzhůru a odvádí se centrálně ventilátorem.

PC zdroj corsair

Na zadní straně má zdroj konektor na klasický napěťový kabel (230 V) a obvykle i vypínač, kterým lze z bezpečnostních důvodů zdroj vypnout. Současné zdroje používají totiž technologii ATX, kdy jsou aktivní i když je PC vypnuté. To aby mohly zareagovat na povel k zapnutí. V minulosti se používaly tzv. AT zdroje s výkonem kolem 200 W. Zapínací tlačítko bylo napojené přímo na napájecí kabel a o přívodu proudu počítač vůbec nerozhodoval (např. operační systém nemohl počítač na povel uživatele vypnout).

V dnešní době vzrostl výkon zdrojů na hodnoty kolem 500 W. Důvodem je samozřejmě vysoký výkon procesorů a to jak CPU, tak především GPU (grafických karet), pro které se dokonce vyčlenilo přídavné napájení. Pokud máte někde v záloze např. starý zdroj, třeba i ATX, 250-350 W, je pro dnešní PC většinou nepoužitelný. Jedině, že by se jednalo o nějaké kancelářské PC bez grafické karty a se slabším procesorem. Většina zdrojů je navíc velmi nekvalitních a je pravděpodobné, že by mohly při přetížení odpálit nějaký hardware (opět vlastní zkušenost). Vždy používejte zdroj dostatečně silný, aby utáhl odběr jednotlivých komponent. Díky rezervě zdroj také nejede pořád na plný výkon a zvyšuje se jeho životnost. Kromě celkové wattáže zdroje by měl zdroj poskytovat i kolik ampér dokáže dodat do jednotlivých větví. To je důležité např. pro grafickou kartu, která toto specifikuje. Každopádně koupí silného zdroje se těmto problémům vyvarujete.

Ze zdroje poté vede velké množství kabelů s různými typy konektorů pro napájení různých komponent:

Konektory ATX zdroje

Červený drát označuje +5 V, žlutý + 12 V. Ty černé jsou zem. Další barvy jsou speciální napětí, která pro vás obvykle nebudou důležitá. Voltáže jsem zmínil hlavně z toho důvodu, že např. molex je oblíbený zdroj napětí pro různé LED pásky a další zařízení pro tunning vašeho PC. Pokud se vám někdy podaří zdroj zkratovat, obvykle obsahuje tavnou pojistku, která se pod vysokým (zkratovým) proudem roztaví a zdroj vypne. Ačkoli to vypadá, že jsme zdroj odepsali, za chvíli se pojistka zas slije a zdroj začne pracovat.

Uchycení základní desky

Na pravý bok skříně (case) se umístí základní deska a to pomocí šroubů a distančních matic (sloupků). Do ní se poté vloží další komponenty, hlavně grafická karta, která se zajistí šroubem. Zadní strana case obsahuje otvory na jednotlivé komponenty a na konektory základní desky. Otvor pro periferie je vyříznutý jako větší obdélník, do kterého se vloží záslepka. Tu získáte se základní deskou v podobě rámečku s otvory přesně tam, kde se nacházejí konektory desky. Podrobnější informace a obrázky si ukážeme příště.

Přední panel

Na předním panelu case se nacházejí zapínací tlačítko (power) a reset tlačítko. Z těchto tlačítek vedou kroucené kabely, které později připojíme k základní desce. Na panelu obvykle nalezneme i zdířky pro sluchátka a mikrofon (3,5 jack) nebo přední USB porty, které opět připojíme na motherboard. V horní části se nacházejí záslepky pro dnes již ne příliš populární optické mechaniky. V minulosti zde byl prostor i pro 3,5" disketové mechaniky (FDD). Před vložením optické mechaniky je někdy (pokud má case dvířka) nutné přední panel odejmout, je přidělán šrouby nebo plastovými úchyty, které stisknete.

Výběr

Výběr skříně je zejména otázkou vkusu. Již dávno nevypadají jako ty bíle, kancelářské krabice, ale dělají se v opravdu zajímavých designech. Stejně si však dejte pozor na následující parametry:

  • Šířka skříně - Za současných technologií se bohužel s výkonem procesorů zvyšují i tepelné ztráty. Výsledkem je nutnost stále efektivnějšího chlazení a obvykle stále vyšších chladících žeber (pokud nechladíte vodou, což je však ve většině situací zbytečné). I když se počítače zmenšovaly, nyní se kvůli tomuto problému paradoxně opět trochu zvětšují. Svou skříň (šířka 18cm) neuzavřu levou bočnicí, protože zde několik mm přečnívají vrcholy heatpipes z chladiče. Vyplatí se tedy myslet i na místo na chlazení. Chladiče ovlivňují svou velikostí i další komponenty, např. paměti RAM. O tom ale až dále v seriálu.
  • Výkon zdroje - Určitě se podívejte na výkon zdroje, měl by být kolem 500 W, vyplatí se koupit raději silnější (např 650 W), v budoucnu budete pravděpodobně upgradovat např. grafickou kartu.

Co se týče kvality zdroje, tak dražší zdroj vám samozřejmě zajistí vyšší ochranu před přepětím, přetížením a i nižší spotřebu. Pokud hodláte kupovat opravdu kvalitní komponenty, určitě kupte i kvalitní zdroj a to zvlášť (ne s case, ty jsou průměrné nebo spíše podprůměrné). Vyvarujete se toho, že vám zdroj za pár set Kč zničí grafickou kartu za 10.000 Kč. Kvalitní zdroje jsou obvykle: Enermax, Seasonic, Corsair nebo Fortron. Pro levné počítače stačí zdroj, který koupíte s case.

Pokud si nejste před nákupem jistí, můžete se vždy poptat na našem hardwarovém fóru.

Příště si v seriálu představíme základní desku (motherboard). Nebudou chybět obrázky, historie ani praktické tipy. Mějte se hezky a stavbě PC zdar!


 

Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
40 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (12)

Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Jan Vargovský:2.6.2014 16:49

Teď na něj koukám a asi tam těch nevyužitých nemáš hodně no. Já nepoužívám teda asi polovinu kabelů - resp. většinu molexů/sata káblů.

 
Odpovědět
2.6.2014 16:49
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Vargovský
Luboš Běhounek Satik:2.6.2014 17:05

Nevyužitých je taky dost, ale jsou všechny vzadu za deskou.
Hlavní výhodou je mnohem lepší průtok vzduchu -> lepší chlazení.

Odpovědět
2.6.2014 17:05
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
Jan Vargovský:2.6.2014 17:47

Nemusíš mi říkat jaké to má výhody :) jinak u mě to vypadá takto.

 
Odpovědět
2.6.2014 17:47
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Petr Čech:31.3.2015 21:19

Co jsou u case externí a interní pozice? Hádám, že je to na disky, ale co by potom byla externí pozice...

Odpovědět
31.3.2015 21:19
the cake is a lie
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
tomasmanhal:31.3.2015 21:32

Externí jsou pozice pro mechaniky a čtečky ;-)

Odpovědět
31.3.2015 21:32
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Jan Vargovský
Patrik Horní:23.7.2015 21:28

Takovej pořádek a prostor sem snad nikdy neviděl :D ;) Ale jsem začátečník tak :D:D ;)

 
Odpovědět
23.7.2015 21:28
Avatar
Daniel Tesař:5.5.2017 13:26

Fajn článek, i když si to teď opakuji tak pořád naraží na něco nového :)

 
Odpovědět
5.5.2017 13:26
Avatar
sahlepik
Člen
Avatar
sahlepik:5.5.2017 13:55

U počítačových zdrojů jsou i další významné parametry, které nelze omomenout. Kromě celkového výstupního výkonu je navíc důležité, jakou mají energetickou účinnost, jakým PFC obvodem jsou vybaveny (obvody pro korekci účiníku), zda nabízejí modulární kabeláž, systém chlazení, atd.

 
Odpovědět
5.5.2017 13:55
Avatar
Robert Michalovič:4.6.2019 7:39

Pěkné. Prošel jsem tento díl a i díly základní desky a zdá se mi že chybí zmínka a typech velikostí základních desek (tvz. form factor : ATX, microATX, apod..) a taky to, že při výběru je vhodné zkontrolovat jestli daný case danou velikost základní desky podporuje. Samozřejmě že dneska je 90% ATX ale v minulosti to hrálo větší roli.

 
Odpovědět
4.6.2019 7:39
Avatar
David Novák
Brigádník
Avatar
David Novák:25. dubna 6:00

Výborný článek s perfektní popisem historie zlatého věku "Doby válek osobních počítačů"! :-) Programoval jsem a dodnes mám schovaný ten zobrazený Commodore 64 od firmy Commodore Technology na svou dobu s báječným grafickým VIC grafickým čipem s možností definovat libovolné obrázky-Sprity a definovat jejich pohyb. Taky 3-kanálový zvukový syntezátor, SID zvukový obvod pro tří-hlasovou syntézu.

 
Odpovědět
25. dubna 6:00
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 22. Zobrazit vše