Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 10 - Blog v JEE - Úvod do Hibernate

V minulé lekci, Blog v JEE - Instalace MySQL databáze a nastavení WildFly, jsme si nainstalovali MySQL databázi a ve WildFly jsme k ní nastavili připojení (datasource).

Dnes si v JEE tutoriálu ukážeme nejpopulárnější ORM v Java ekosystému - Hibernate. Vysvětlíme si samozřejmě i co to ORM vůbec je.

Objektově relační mapování

Hibernate je tzv. ORM (Object Relational Mapping) a označuje proces převodu řádků databázových tabulek na instance Java tříd a naopak. Vysvětleme si tento princip na příkladu.

Příklad ORM

Představme si TODO aplikaci. Kdybychom aplikaci teď psali v Javě, potřebovali bychom si nějak uložit jednotlivé úkoly, např. jen do obyčejného pole (s tím, že zatím nechceme tzv. perzistovat data aplikace do databáze).

Perzistovat data znamená uložit data tak, abychom je i po vypnutí aplikace měli stále uložená a nemuseli bychom je vyplňovat znovu.

Java třída

Naše třída reprezentující jeden úkol by vypadala takto:

public class Task {
  private long taskId;
  private String title;
  private String description;
  private boolean completed;

  // Konstruktor

  // Gettery a Settery
}

Tabulka v databázi

Jak snad většina z nás již ví, databáze se většinou skládá z tabulek. Tabulky stejně jako Java třídy obsahují vlastnosti s datovými typy (v tabulkách jim říkáme sloupce). Tuto třídu (entitu) bychom v databázi reprezentovali jako takovouto tabulku:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V JEE tutoriálu si dnes ukážeme nejpopulárnější ORM v Java ekosystému - Hibernate. Vysvětlíme si samozřejmě i co to ORM vlastně je.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 168 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 143 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 16 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 63 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
143 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 419 Kč 356 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (2)