Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 7 - Úvod do akceptačních testů a tvorba GUI pro kalkulačku v JEE

V minulé lekci, Testování v Javě - Unit testy reálných aplikací III, jsme dokončili průlet reálnými ukázkami unit testů v Javě.

V dnešním pokročilém tutoriálu vytvoříme jednoduchou webovou aplikaci v Java Enterprise Edition (JSF), využívající naší třídu kalkulačky, kterou v dalších lekcích necháme automaticky proklikat pomocí akceptačního frameworku Selenium, zda funguje tak, jak má. Konečně se tedy naučíte jak si nechat automaticky ověřit, že váš software z pohledu uživatele funguje! :)

Jak jsem již zmínil, zůstaneme u naší kalkulačky, abychom se zbytečně nezdržovali s vytvářením nové logiky. Výsledná aplikace bude vypadat takto:

Hotová webová kalkulačka v Javě Enterprise

Automatizovaným testům, které budeme dnes využívat, se říká testy akceptační a že testují jednotlivé funkčnosti aplikace, přesněji požadavky na aplikaci z hlediska uživatele (tzv. use casy), jsme si říkali v úvodní lekci.

Black-box testy

Pro jistotu zopakuji, že se jedná o black-box testy. Z pozice testera tedy testujeme aplikaci zvenčí (testy nemají přístup do zdrojového kódu aplikace, vidíme ji jako uživatel, tedy jako černou skříňku, co dělá co my očekáváme - od toho označení black-box). Máme pouze ty nástroje, co poskytuje běžný internetový prohlížeč - přecházíme na různé URL adresy, vyplňujeme formuláře a klikáme na odkazy. Pomocí připravených metod poté zjišťujeme, zda je výstup aplikace takový, jaký očekáváme. Občas si samozřejmě můžeme pomoci a zavolat nějakou Java obsluhu, abychom se dostali do požadované situace, kterou nelze pouhým prohlížečem nasimulovat (např. spustit cron), ale takovým hackům se snažíme vyhýbat.

Z praxe

Akceptační testy jsou o level výše, než testy jednotkové. Jejich tvorba je složitější a


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál uvede do akceptačního testování pomocí Selenium (automatické proklikání aplikací). Vytvoříme webovou aplikaci v Java Enterprise Edition (JSF).

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 430 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 366 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 21 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 161 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
366 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 072 Kč 912 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (6)