První novoroční výprodej Java týden
Hledáš brigádu v IT, která bude 100 % home office a 100 % flexibilní? Pak napiš na: redakce [zavináč] itnetwork.cz pro více info!
80 % bodů zdarma díky akci Black Friday! Tento týden rovněž sleva na e-learning Java až 80 %

Lekce 12 - Multithreading v Javě - CompletableFuture

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Multithreading v Javě - ForkJoinPool, jsme si povídali o ForkJoinPool. V této lekci se seznámíme s (dle mého názoru) nejlepší třídou pro paralelní programování, kterou nabízí základní Java Concurrency framework - CompletableFuture.

O pár lekcí zpět jsme si představovali různá rozhraní, která souvisí s paralelním programováním: Runnable, Callable a Future. Rozhraní jdou pěkně za sebou s rostoucí funkcionalitou. Rozhraní Future jsme si popsali jako objekt, který bude někdy v budoucnu obsahovat výsledek úkolu. Problém s tímto rozhraním je, že nevíme, kdy výsledek bude k dispozici. Jediná možnost, jak výsledek získat, je pomocí blokující metody get(), která zablokuje vlákno, ve kterém je volána. Tento neduh se vývojáři snažili vyřešit pomocí třídy CompletableFuture a musím konstatovat, že se jim to povedlo výborně. Představuji vám CompletableFuture.

CompletableFuture

Hned na úvod musím říci, že pokud víte něco o reaktivním programování, budete tu jako doma. Případně zde můžete najít velkou podobnost s promisami z JavaScriptu.

Třída implementuje dvě rozhraní:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se seznámíme s pokročilejšími technikami pro paralelní programování v jazyce Java. Představíme si CompletableFuture.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 20 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 200 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny články v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 80% slevu.
20 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 250 Kč 50 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Aktivity (2)