Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme koordinátorku kurzů a programátora, 100% home office, 100% flexibilní. Prozkoumej aktuální pozice
Java week

Lekce 15 - Nejčastější chyby Java začátečníků, děláš je také?

V minulé lekci, Nejčastější chyby Java nováčků - Umíš pojmenovat proměnné?, jsme si ukázali nejčastější chyby začátečníků v Javě ohledně pojmenování proměnných.

V dnešním Java tutoriálu se opět na chvilku zastavíme a vydýcháme. Ukážeme si, jaké jsou nejčastější chyby Java programátorů při používání znalostí, které jsme nově nabyli, a jak se jim vyvarovat. Zvýšíte tím tak svou senioritu a cenu na trhu práce.

Slovo senior programátora

David Čápka

Materiál pro dnešní lekci jsem sestavil na základě 20letých zkušeností s programováním. Jako šéfredaktorovi a lektorovi mi rukama prošly stovky, možná tisíce zdrojových kódů vytvořených komunitou. Nebylo těžké si všimnout, že většina z nich, ačkoli funguje, obsahuje zbytečné chyby, které se navíc stále dokola opakují. Chyby kupodivu často dělali jak nováčci, tak zkušenější programátoři a i já jsem je dělal, když jsem začínal.

Správné pojmenování proměnných

Správnému pojmenovávání identifikátorů jsme se již věnovali v lekci Nejčastější chyby Java začátečníků - Umíš pojmenovat proměnné?, kde jsme si také vysvětlili, proč bychom se vůbec měli takovými věcmi zabývat.

Pojmenování polí

Nově umíme deklarovat i pole a právě pojmenování polí je jedním z největších kamenů úrazu v programování. Existuje jednoduché pravidlo:

Kolekce vždy pojmenováváme v množném čísle.

Opět tím samozřejmě následujeme poučku, že název proměnné je odvozený od toho, co je v proměnné uložené. A když je tam více věcí, měl by být logicky množné číslo.

Ukažme si pár chybných a správných příkladů deklarace polí:


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 162 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 104 bodů (260 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 28 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 110 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 30% slevu.
104 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 369 Kč 260 Kč
Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Java tutoriálu si ukážeme dobré praktiky v programování, např. pojmenování kolekcí, boolean výrazy a DRY, a jak jsou nejčastěji porušovány nejen nováčky.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity